Kurzemes Vārds

23:48 Piektdiena, 24. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pakāpieni

Maizes darbs – maiznīcā
Miks Kuncītis

Mūžam optimistiski noskaņotais un apņēmīgais karjerists Kaspars Māliņš SIA "JLM Grupa" tirdzniecības daļas vadītāja amatā strādā jau gandrīz divus gadus, taču, kā atzīst viņš pats, vairāk par maizi uzzinājis savā pirmajā nopietnajā darba vietā – "Fazer maiznīcā", kur Liepājas patriots strādājis par tirdzniecības aģentu. Kaspars ir cilvēks, kuram vienmēr galvā raisās daudz nākotnē īstenojamu ideju, dažas no tām 24 gadus vecais liepājnieks jau ir īstenojis un pie sasniegtā apstāties negrasās.

Piekrita drauga aicinājumam

Kā jau lielākā daļa, arī Kaspars pirmo darba pieredzi ieguvis vidusskolas laikā, kad pamēģinājis spēkus daudz un dažādās vietās. Ezermalas vairumtirdzniecības bāzē strādājis par krāvēju, kādu laiku bijis redzams arī "Narvesen" avīžu kioskā, bet sportisko aktivitāšu cienītāji šo puisi varētu atcerēties no skvoša nodarbībām. "Vienubrīd skolas laikā pat bija tā, ka strādāju četrās darbvietās un vēl bija jāpagūst aiziet uz zinību templi. Lai arī brīvā laika praktiski nebija un strādāju arī brīvdienās, visu paspēju, turklāt ļoti veiksmīgi, nekavējot skolu," stāsta K.Māliņš.

Par pirmo nopietno darba vietu liepājnieks uzskata "Fazer maiznīcu", kur viņš sācis strādāt pavisam nejauši – draugs Mārcis Cēsinieks piedāvājis pamēģināt savus spēkus tirdzniecības aģenta lomā. "Tā kā man jau bija autovadītāja apliecība un apņēmība, vajadzēja tikai ķerties pie darba," teica Kaspars, piebilstot, ka sākums nemaz neesot bijis tik viegls, jo par maizi viņš zinājis tikai to, ka ir rupjmaize un baltmaize. "Kā jau visiem iesācējiem, likās ļoti vienkārši un forši braukt ar firmas auto pa norādīto maršrutu un piegādāt preci, taču ar laiku sapratu, ka šis darbs nemaz nav tik viegls, jo šajos divos gados pa Kurzemi nobraucu tik daudz kilometru, cik dažs visā mūžā nav veicis, apmēram 8000 kilometru mēnesī." Pirmajās darba nedēļās Kasparam nācās sastapties arī ar citām grūtībām, piemēram, komunicējot ar veikalu vadītājiem. "Klienta cieņu var iegūt tikai ar laiku, par to es pārliecinājos pilnībā, jo sākumā manī veikalu vadītāji pat īsti neieklausījās. Droši vien pie sevis nodomāja, kā tas nākas, ka jauns gurķis te man kaut ko par maizi stāsta. Ar laiku gan nostāja mainījās, un es savā ziņā biju kļuvis par draugu, kurš uzklausa arī viņu problēmas privātajā dzīvē. Komunikācijas spējas tirdzniecības aģenta darbā ir ļoti būtiskas, jo, ja tu ar veikala vadītāju esi atradis kopīgu valodu, tad viņš labprāt vēlēsies aprunāties ar tevi arī nākamreiz un turpinās veikt pasūtījumus. Varbūt liksies muļķīgi, bet no savas pieredzes varu teikt, ka tā ir," pauda K.Māliņš.

Alkas pēc pārmaiņām

Tā nu Kaspars par tirdzniecības aģentu bija nostrādājis divus gadus un, pēc viņa teiktā, darbs bija kļuvis par rutīnu, jo viss jaunais jau bija sagremots. Pēc tam, kad liepājnieks sāka izrādīt vēlmi ikdienā kaut ko mainīt, "Fazer maiznīcas" priekšniecība izteica piedāvājumu kļūt par lielo klientu menedžeri, tas būtu darbs ofisā firmas bāzes vietā Ogrē. "Piedāvājums, protams, nebija slikts, izaugsmei tas noteikti būtu solis uz priekšu, taču beigu beigās to noraidīju tikai viena iemesla dēļ – esmu Liepājas patriots un man šī pilsēta ir ļoti mīļa. Man nav nekādu pretenziju darba darīšanās aizbraukt kaut vai uz to pašu Rīgu, taču pārcelties tur uz dzīvi nekādā gadījumā," atzina Kaspars. Īpaši liepājnieks jaunu darbu neesot meklējis un turpinājis strādāt turpat par aģentu līdz brīdim, kad vienā no skvoša treniņiem viņam jau zināmais uzņēmuma "JLM Grupa" valdes priekšsēdētājs Arvis Rove izteicis piedāvājumu strādāt par tirdzniecības daļas vadītāju. Kā pastāstīja K.Māliņš, skvošā viņš ieguvis ļoti daudz vērtīgu kontaktu, kas noder vēl joprojām. "Šis piedāvājums varbūt nebija tas finansiāli labākais, salīdzinot ar Ogres maiznīcu, kas ir otra lielākā tūlīt aiz "Hanzas", tomēr man nauda nebija galvenais. Svarīgi bija saskatīt izaugsmes iespējas un lai darbavieta atrastos Liepājā."

Salīdzinot ar tirdzniecības aģenta pienākumiem, darbs noteikti esot fiziski vieglāks, taču ne morāli, jo jānes tā sauktā atbildības nasta par noliktavas pārziņiem, krāvējiem, pasūtījuma meitenēm un tiem pašiem tirdzniecības aģentiem. Vienkāršiem vārdiem sakot, Kaspars ir atbildīgs par to, lai prece pēc iespējas ap izdevīgāku maršrutu nonāktu veikalu plauktos. Kad Māliņš sācis darbu "JLM Grupa" maiznīcā, viņš bijis tirdzniecības daļas vadītājs gan Liepājā, gan Jelgavā, taču braukāt divreiz nedēļā no vienas vietas uz otru esot bijis pārāk apgrūtinoši, tādēļ Jelgavā nesen šos pienākumus sācis pildīt jauns darbinieks.

Arī Kaspara izglītība atbilst pašreizējam darbam, jo, beidzot augstskolu, viņš rakstījis diplomdarbu par to, kā labāk izplānot braukšanas maršrutus. Tāpat ir arī ar ekonomiku, jo bez tās jau nekādi – nedrīkst zaudēt modrību un visu laiku jāseko līdzi, kas notiek konkurentu nometnēs un jāsalīdzina cenas. "Lai arī strādāju tā saukto sēdošo darbu, uzskatu to par visai dinamisku, jo patiešām reāli nav tādu brīžu, kad sēžu bezdarbībā. Darbdiena sākas ar elektroniskās paskastītes apskati un tajā esošo spamu dzēšanu, protams, ir arī daudz vērtīgas informācijas, vēlāk tiek sastādīts paveicamo darbu plāns gan sev, gan padotajiem, tāpat sazinos ar potenciālajiem un esošajiem klientiem. Nesen, kad bija stiprais vējš, viens no darbiniekiem iebrauca grāvī, šādās situācijās man nākas mierināt klientus un vienoties par tālāko rīcību, sarežģītāk ir tādos gadījumos, ja maize vesta uz tā sauktajām pirmās nepieciešamības vietām – kādu skolu vai bērnudārzu," stāsta K.Māliņš.

Jaunas idejas un plāni

"Esmu tāds cilvēks, kurš nevar nosēdēt uz vietas un kuram vienmēr jābūt kustībā. Viena no iecerēm ir īstenot bērnības sapni – kļūt par juristu, šo vēlmi vēl neesmu atmetis un joprojām ceru kādreiz tikt pie jurista diploma," teica Kaspars. Kaut arī darbdienas ir visai saspringtas, viņš pagūst veltīt uzmanību ne tikai savai nesen dzimušajai meitai Annai, kas esot K.Māliņa dzīves augstākais pakāpiens, bet arī ieguldīt laiku darbā ar nekustamajiem īpašumiem uzņēmumā SIA "Liepzeme". "Lielākoties nodarbojamies ar zemes gabalu tirdzniecību Liepājā un tās apkārtnē. Vēl ir vairākas idejas, taču tās pagaidām lai paliek pie manis," smej savulaik par Latvijas skvoša čempionu kļuvušais liepājnieks, piebilstot, ka pie sasniegtā negrasās apstāties un kādreiz vēlētos veidot savu uzņēmumu vai piedalīties lielos projektos. "Ja teiktu, ka tagad esmu apmierināts ar sasniegto, tad zināmā mērā izaugsmē tas būtu mans galapunkts, tādēļ es saku nē," pauda Kaspars Māliņš.

Karjera

Kaspars Māliņš, SIA "JLM Grupa" tirdzniecības daļas vadītājs Liepājas pusē.
– Iepriekš strādājis "Fazer maiznīcā" par tirdzniecības aģentu Kurzemes reģionā.
– Absolvējis Liepājas 15.vidusskolu.
– Augstāko izglītību ieguvis "RTU" koledžā, kur studējis uzņēmējdarbības loģistiku un transporta ekonomiku.
– Vēlāk Inženierekonomikas fakultātē ieguvis arī otrā līmeņa augstāko profesionālo izglītību.
– Augstākais dzīves pakāpiens – nesen piedzimusī meita Anna.