Kurzemes Vārds

09:49 Ceturtdiena, 23. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Atgriežoties pie publicētā

Cīnās par siltuma zudumu samazināšanu
Kristīne Pastore

Aptuveni pirms mēneša "Kurzemes Vārds" rakstīja par likstām Republikas ielā 10. Tur iedzīvotājiem līdztekus jau tā prāvajai apkures maksai, kas bija aprēķināta par janvārī patērēto siltumenerģiju, gandrīz tikpat lielas summas nācās maksāt arī par apkures zudumiem. Cilvēki bija nesapratnē par notiekošo. Kā liecina aprēķini par februāri, situācija ir nedaudz uzlabojusies.

Februārī siltums tērēts mazāk un mazāki arī zudumi

Pēc tam, kad iedzīvotāji saņēma gandrīz vai kosmiskos rēķinus par apkures zudumiem, namu apsaimniekošanas uzņēmuma "Vecliepāja" speciālisti noskaidroja, ka tie tik lieli izrādījušies tāpēc, ka ne visi dzīvokļu īpašnieki bija laikus informējuši par patērēto siltumenerģiju un, ja arī bija, tad ne pilnā apmērā. Līdz ar to summa, kas bija starpība starp paziņotajiem datiem un mājas kopīgā skaitītāja rādītājiem, uzrādījās kā zudumi un to pieskaitīja klāt citos dzīvokļos mītošo rēķiniem. Kļūmi drīz vien novērsa un, sameklējot trūkstošo informāciju, veica pārrēķinus, tādējādi siltuma zudumus no 80 santīmiem par kvadrātmetru samazinot līdz 31 santīmam par kvadrātmetru.

Kā redzams aprēķinos par februārī patērēto siltumenerģiju, šajā mēnesī izdevies šos zudumus samazināt vēl par 8 santīmiem par kvadrātmetru. Uzņēmuma "Liepājas enerģija" sniegtā informācija liecina, ka par 5 megavatstundām ir samazinājies arī kopējais siltumenerģijas patēriņš mājai Republikas ielā 10, no 23,54 megavatstundām janvārī uz 18,72 megavatstundām februārī. Uzņēmuma valdes loceklis Andris Štāls to skaidro ar siltāku laiku un to, ka februārī bija par divām dienām mazāk nekā janvārī.

"Vecliepājas" ēku uzraudze Anita Jūrmale, kura ir atbildīga par šo māju, cer, ka vēl lielāku zudumu samazinājumu izdosies ieraudzīt rēķinos, ko iedzīvotāji saņems par martā patērēto siltumenerģiju, jo februāra beigās ir siltinātas mājas pagrabā esošās siltumcaurules. Viņa piebilda, ka būtu vajadzīgs nomainīt arī pagraba logus, taču pagaidām šiem darbiem neesot naudas. Lai vienotos par darāmajiem darbiem mājas sakārtošanā, 28.februārī bija noorganizēta mājas iedzīvotāju un "Vecliepājas" speciālistu sapulce. "Diemžēl uz to ieradās tikai 4 dzīvokļu īpašnieki, lai gan mājā ir 16 dzīvokļi, un skaidrs, ka nekādus lēmumus nav iespējams pieņemt," sacīja A.Jūrmale. Viņa ierosinājusi palielināt mājas apsaimniekošanas maksu, kas pašlaik Republikas ielā ir 30 santīmi par kvadrātmetru, lai efektīvāk veiktu mājas sakārtošanu, taču atnākušie iedzīvotāji tam nav piekrituši, sakot, lai vispirms uzrāda veicamo darbu tāmi. Kā vienu no problēmām, kas šajā mājā ir jārisina, viņa minēja elektriskās jaudas palielināšanu, jo mājai ir atvienota karstā ūdens padeve un iedzīvotāji savos dzīvokļos ievieto ar elektrību darbināmus boilerus. "Pie pašreizējām jaudām, ja tos ieliks visos dzīvokļos, var notikt īssavienojums," viņa skaidroja. Diemžēl, kā aprēķinājuši, "Latvenergo" speciālisti, šie darbi izmaksātu ap 15 tūkstošiem latu. "Skaidrs, ka iedzīvotāji to samaksāt nespēj," saprot A.Jūrmale. "Tāpēc es viņiem izskaidroju, lai raksta iesniegumu "Latvenergo" ar lūgumu šo darbu iekļaut viņu plānos, kas varētu nozīmēt, ka maksas jautājumus kārtos citādāk."

Iedzīvotājiem zudumi vienalga šķiet pārāk lieli

1.dzīvoklī mītošais Andis Lācis tomēr ir pārliecināts, ka arī par februāri aprēķinātie siltuma zudumi ir lieli un nepamatoti. Tā domā arī 12.dzīvokļa saimnieks Aivars Kalnarājs, un tam piekrīt 5.dzīvokļa īpašniece Ilona Ozola. "Mēs uzrakstījām "Vecliepājai" iesniegumu, kurā lūdzām paskaidrot, kāpēc mums ir jāmaksā par zudumiem, kas nav fiksēti nevienā dokumentā, bet atbildi vēl neesam saņēmuši," sacīja A.Lācis. "Un līdz ar to mēs atsakāmies par tiem maksāt." "Vecliepājas" speciālisti paliek pie iepriekš teiktā – par fiksētajiem zudumiem būs jāsamaksā. A.Jūrmale vēl piebilda, ka ar iedzīvotājiem runāts, lai precīzāk būtu iespējams noteikt, kur vēl mājā rodas siltuma zudumi, būtu nepieciešams veikt energoauditu. "Mēs varam atrast speciālistus, kas to veiktu, taču tas maksā aptuveni 400 latu," viņa skaidroja. "Protams, ka tas būs jāapmaksā iedzīvotājiem pašiem. Auditu ir iespējams veikt tikai apkures sezonā, turklāt apstākļos, kad laukā gaisa temperatūra ir zem nulles, nevis kā tagad – plusos. Tas nozīmē, ka šajā apkures sezonā to vairs nepaspēsim izdarīt."

Un vēl kāda problēma. Arī pēdējā sapulcē nav izdevies ievēlēt mājas vecāko, bet tieši tas, kā uzsver "Vecliepājas" speciālisti, būtu svarīgi, lai nama apsaimniekotājiem veidotos veiksmīgs dialogs un sadarbība ar iedzīvotājiem. "Bet neviens nevēlas to darbu uzņemties," sacīja Andis Lācis. Viņš visbiežāk ir tas, kurš sazinās ar "Vecliepāju" par dažādiem jautājumiem. Varbūt viņš būtu gatavs kļūt par mājas vecāko? "Varbūt, ja es dzīvotu tur uz vietas," sacīja vīrietis. "Taču es lielākoties mitinos Bernātos." Tomēr skaidrs, ka ar šo darbiņu iedzīvotājiem būs jātiek galā. Savukārt "Kurzemes Vārds", kā jau iepriekš solīts, turpinās sekot, kā Republikas ielā 10 dzīvojošajiem veicas ar siltuma zudumu samazināšanu. Par to atkal rakstīsim nākammēnes.

Fakti salīdzināšanai

"Liepājas enerģijas" aprēķini (mājai kopumā) Janvārī Februārī
Patērētais siltums (megavatstundās) 23,54 18,72
Maksa par patērēto siltumu (latos) 1020,61 827,30

Patērētā siltuma maksas sadalījums Janvārī Februārī
Summa pēc individuāliem skaitītājiem (latos) 806,91 671,47
Zudumi (uz māju, latos)* 213,70 155,83

Maksa par siltuma zudumiem (santīmi par kvadrātmetru):
* janvārī – 31
* februārī – 23
*starpība starp mājas kopējo skaitītāju un individuālajiem skaitītājiem dzīvokļos, ko sadala proporcionāli apdzīvojamai platībai.