Kurzemes Vārds

05:27 Ceturtdiena, 16. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Pavasara gaidās

Lai arī kā mēs to sauktu – par slapju sniegu vai par sniegotu lietu, kas mūs aplaimo šajās dienās, tas nav tas, ko mēs gaidām marta otrajā pusē. Vēl jo nepatīkamākas ir prognozes šās nedēļas beigām, kad Lieldienas tiek solītas pavisam baltas un salīgas. Visu ziemu mēs velti izgaidījāmies sniegu, un nu vairs to negribam, galu galā šonedēļ oficiāli jāsākas pavasarim!

Dārzos un parkos jau bariem rosās strazdi, kas cīnās par labāko būri, no siltajām zemēm atlidojuši arī citi gājputni. Kā tie pārdzīvos negaidīto salu? Tāpat koki un krūmi jau raisa pirmo zaļumu, sals vārajiem pumpurbērniem galīgi nav vajadzīgs. Nosals vēl, atkal būs neražas gads, kas var izrādīties smags pārbaudījums ne tikai mūsu jau tā vārgajai lauksaimniecībai, bet arī makiem, jo cenu celšanās augļiem un dārzeņiem būtu papildu pluss inflācijas uzvaras gājienā.

Viens labums no negaidītā sala varbūt tomēr būs – varam cerēt, ka tas izsaldēs arī siltās ziemas izlutinātos un jau modušos nejaukos kukaiņus – ērces. Tikpat strauji, kā pēdējos gados auguši to pulki, augšup skrējusi arī maksa par pretencefalīta vakcīnu. Pēdējais nepatīkamais jaunums – šogad cenas par potēm jau sasniegušas Eiropas līmeni un maksā ap 20 latiem, kamēr pērn vēl vienu poti varēja saņemt par 8 līdz 10 latiem. Tā ka – ja salam izdotos piebeigt kaut vai pāris no mazajiem, bet negantajiem ērču encefalīta pārnēsātājiem, tad būtu vērts to paciest.

Nav jau tā, ka jaunumi būtu tikai nepatīkami. Šonedēļ, piemēram, izplatīta informācija, ka kritīšoties piena produktu cenas, turklāt visai jūtami – līdz pat 13 procentiem. Acīmredzot to panākuši paši pircēji, balsojot ar saviem maciņiem, un ievērojamais tirdzniecības kritums piespiedis vai nu ražotājus, vai tirgotājus, vai arī abus kopā rīkoties. Tomēr prieki ir īsi, jo vienlaikus tiek paziņots par olu un majonēzes cenu celšanos. Jādomā – paaugstināt cenas tām tieši pirms Lieldienām ir visizdevīgāk, zinot, ka šajās dienās tie būs vispieprasītākie produkti. Un kaut kā nepārliecina olu ražotāju taisnošanās, ka ar svētkiem tam neesot nekāda sakara, sakritība tomēr pārāk uzkrītoša.

Sarmīte Pelcmane