Kurzemes Vārds

08:30 Piektdiena, 19. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Ekspresintervija

Lai odi nekož!

Nedēļas nogalē Lieldienas. Skaisti pavasara svētki, kuru atzīmēšanā raksturīgas kā tautas, tā kristīgās tradīcijas, kas iezīmē jaunu cēlienu gada ritumā. Kā Lieldienas plāno atzīmēt bērnudārza "Dzintariņš" mūzikas skolotāja Sondra Krauze?

Ko tev nozīmē Lieldienas?
– Svētkus, kurus ģimenē atzīmējam gan pēc tautas tradīcijām, gan neaizmirstot to kristīgo nozīmi, jo Lieldienas ir laiks, kad ejam uz baznīcu.
Kādēļ baznīca?
– Tur iespējams gūt labu enerģiju, sakārtot domas, izsvērt garīgās vērtības un izprast šo svētku sūtību.
Bet tautas tradīcijas?
– Tā ir olu krāsošana, šūpošanās. Kopā ar meitu Ievu olas krāsosim dienu iepriekš, sestdienā. Parasti izmantojam dabisko krāsvielu – sīpolu mizas. Visskaistākās olas sanāk tad, ja tām ar diegu piesien nu jau izdīgušās, zaļās zāles lapiņas. Lielisku rakstu uz olām var iegūt no grūbām. Parasti izvārām vairāk par divdesmit olām.
Cik olas vari apēst tu?
– Nu... kādas sešas. Man tās ļoti garšo ar majonēzi. Tās, kas paliek pāri, jāpieveic vīram Zigim.
Kā ar šūpošanos?
– Manuprāt, tautas ticējumam, ka Lieldienās jāšūpojas tādēļ, lai vasarā nekostu odi, sava taisnība ir. Bet to jau katrs var pārbaudīt uz savas ādas! Taču šajā modernajā pasaulē vecās tradīcijas un ticējumus daudz vērā vairs neņem. Pavisam vienkārši šķiet veikalā nopirkt līdzekļi visādu insektu aizbaidīšanai.
Kopš tās reizes, kad Lieldienās mani izšūpoja tā, ka varēju skatīties pāri koku galotnēm, pret šo nodarbi izturos ar piesardzību. Bet arī šogad noteikti meklēsim vietu, kur iekāpt šūpolēs.
Tavs vēlējums visiem Lieldienās?
– Mieru, saticību, mīlestību! Lieldienas sagaidīt un pavadīt saskaņā ar sevi, saviem tuviniekiem. Veltot viņiem vairāk laika un uzmanības, nekā to spējam un gribam ikdienā.

Intervēja Daiga Lutere