Kurzemes Vārds

11:28 Ceturtdiena, 2. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Notikumi

Izspēlē joku par netiklo vīrieti

Dīvainu joku ceturtdien izstrādāja pusaudžu bariņš. Pašvaldības policija saņēma paziņojumu, ka kāds vīrietis atkailinot savu dzimumlocekli un rādot to bērniem. Ierodoties notikuma vietā, patiešām kārtībsargi aizturēja vīrieti, trīs meitenes (dzimušas 1997., 1995., 1997.) un 1995.gadā dzimušu puiku. Pēc nogādāšanas Pašvaldības policijā un lietas apstākļu noskaidrošanas, izrādījās, ka meitenes iepriekš bija lietojušas dzirkstošo vīnu un pēc tam nolēmušas pajokoties, izsaucot policiju. Kārtībsargi noskaidroja, ka vīrietis netiklās darbībās apvainots nepamatoti. Nepilngadīgo lietu nodaļas darbinieki noskaidroja, kurā veikalā nepilngadīgajām meitenēm pārdots alkohols, kā arī izsauca meiteņu māti. Viņai noformēts protokols par bērnu aprūpes pienākumu nepildīšanu, kā dēļ bērns atradies dzērumā. Pašvaldības policijas speciālisti informēja, ka ar šo ģimeni jau strādā gan Sociālā dienesta, gan skolas speciālisti un pirms vairākiem gadiem šī ģimene atradās arī Bāriņtiesas uzraudzībā. Savukārt zēns nogādāts mājās un atdots tēvam, kuram arī noformēts protokols par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu. Puika gan nebija iereibis, taču viņš bija tas, kurš nepatiesi izsauca policijas darbiniekus.

Pēc tam, kad nepilngadīgās personas bija atdotas vecākiem, Nepilngadīgo lietu nodaļas darbinieki devās uz SIA "Aļrami", kas atrodas Stacijas laukumā, kur meitenes bija iegādājušās dzirkstošo vīnu. Tur kārtībsargātāji konstatēja, ka veikala pārdevēja 1951.gadā dzimusī sieviete vēl kādai nepilngadīgai personai pārdeva aromatizētu, gāzētu vīnu. Par šo pārkāpumu pārdevējai noformēts protokols.

Iebrauc bērnudārzā
Ita Cērmane

Ceturtdien jauns vīrietis ar automašīnu "Mercedes Benz" Ganību ielā izgāzis bērnudārza žogu un iestūrējis pirmsskolas izglītības iestādes teritorijā.

Notikuma vietā Ganību ielā uz brauktuves stāvēja sabuktēta automašīna "VW Golf", ap kuru rosījās Ceļu policijas darbinieks, bet Ganību un Miera ielas stūrī uz trotuāra, ar degunu izgāzis bērnudārza "Saulīte" teritorijas žogu, atradās "Mercedes", ap kuru rosījās jauni vīrieši.

Viņi stāstīja, ka negadījums noticis pēc pulksten 17. Automašīnas "Mercedes" vadītājs, arī gados jauns vīrietis, esot stūrējis auto pa Ganību ielu pilsētas centra virzienā un veicis apdzīšanas manevru, kad automašīna "VW" veikusi nogriešanos pa kreisi Miera ielā. Lai izvairītos no nopietnas sadursmes, "Mercedes" šoferis arī esot sagriezis pa kreisi un iestūrējis žogā.

Policijas darbinieki gan notikušo interpretēja citādāk. Vainīgs notikušajā negadījumā izskatās "Mercedes" vadītājs. Viņš izdarījis apdzīšanas manevru, vienlaicīgi apdzenot vairākas automašīnas, un nav pamanījis, ka rindas sākumā braucošā golfa vadītāja uzsākusi nogriešanos pa kreisi Miera ielā. Tā arī notikusi sadursme, kurā cilvēki, par laimi, necieta. Jāpateicas Dievam, ka negadījuma brīdī pa ietvi negāja cilvēki un bērnudārza teritorijā aiz žoga nerotaļājās mazuļi.

Vainīgo dispečeri no darba atbrīvos

Pēc tam, kad Liepājas Reģionālās slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dispečere nepieņēma izsaukumu no divām jaunietēm, kas sauca palīgā mediķus vīrietim, kuram autobusa pieturā palika slikti ar sirdi, slimnīcā izveidoja izmeklēšanas komisiju, lai noskaidrotu notikušā apstākļus un iemeslus. Komisija ir nolēmusi atbrīvot dispečeri no darba.

Atgādināsim, ka traģiskais notikums risinājās 10.martā. Vīrietim autobusa pieturā pretī viesnīcai "Amrita" palika slikti, un viņam palīgā steidzās divas skolnieces, kuras zvanīja un sauca palīdzību, taču divas reizes viņām to atteica, aizbildinoties, lai beidz muļķoties. Vīrietis turpat pieturā nomira.

Kā skaidroja slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grase, izveidotā Liepājas Reģionālās slimnīcas dienesta izmeklēšanas komisija ir izvērtējusi šī izsaukuma nepieņemšanas apstākļus un arī dispečeres paskaidrojumus, kā arī ņemot vērā Latvijas Republikas neatliekamās medicīniskās palīdzības un katastrofu medicīnas asociācijas secinājumus, atzina, ka šajā gadījumā dispečere nav rīkojusies atbilstoši normatīvajiem aktiem, un viņa tiek atbrīvota no dispečera darba Liepājas Reģionālajā slimnīcā. Izmeklēšanas komisijas atzinums vēl jāapstiprina slimnīcas valdei.

Dienesta izmeklēšanas komisijas priekšsēdētājs, slimnīcas valdes loceklis medicīnas jautājumos Edvīns Striks izteica visdziļāko līdzjūtību piederīgajiem, uzsverot, ka šis gadījums, kad savlaicīgi netika nosūtīta Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāde, ir iemesls nopietnam satraukumam. Viņš skaidroja, ka dispečere subjektīvi novērtēja situāciju un neizdarīja virkni darbību, kas noteikti normatīvajos dokumentos. "Nepieciešams izvērtēt, kāpēc tik pieredzējusi dispečere ar lielu darba stāžu, kurai līdz šim nav bijuši nekādi darba pārkāpumi, izdarīja šādu kļūdu," sacīja E.Striks. "Iespējams, tam ir dziļākas saknes, kas meklējamas medicīnas nozarē valstī kopumā." To sakot, viņš paskaidroja, ka Liepājā, kur nebūt nav tas sliktākais stāvoklis, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā trūkst ceturtā daļa darbinieku, štata vietas aizpildītas par 75 procentiem.

Veicot dienesta izmeklēšanu, tika izvērtēti arī šī dienesta mediķu izsaukumi pagājušajā gadā. 20 procenti no tiem ir saistīti ar alkohola lietošanu un 4 procenti ir viltus izsaukumi. Kopā tie ir jau gandrīz ceturtā daļa no visiem izsaukumiem, ko var klasificēt kā nepamatotus. "Dispečera darbs ir izvērtēt izsaukumu pamatotību un attiecīgi arī rīkoties – sūtīt vai nesūtīt brigādi uz izsaukuma vietu," turpināja E.Striks. "Tuvākajā laikā neatliekamās medicīniskās palīdzības dispečerdienestā strādās divas dispečeres vienas vietā, jo darbs ir saspringts un slodze liela. Savukārt šī dienesta virsārstei Ingrīdai Jakovickai uzdots kontrolēt dispečeru darbu, veikt izsaukumu analīzi, kā arī nepieļaut virsstundu darbu dispečerdienestā, bet par rezultātiem ik rītu ziņot ārstu sanāksmē. Vienlaicīgi ar to ieviesta arī jauna vienota datorizēta izsaukumu pieņemšanas sistēma, lai maksimāli izslēgtu subjektīvo faktoru. Tas nozīmē, ka, saucot palīgā neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķus, iedzīvotājiem arī turpmāk jārēķinās ar to, ka tiks uzdoti noteikti jautājumi, kurus vajadzētu uztvert nopietni un uz tiem atbildēt."

Vai lasis spīd kā Bāskervilu suns?

Vakarrīt krietni satraukts uz redakciju atnāca liepājnieks Leonards Kožuškevics. Viņš ceturtdien tirdzniecības centra "Sala XL" veikalā "Maxima" nopircis akcijas preci – lasi, kas kilogramā maksāja 2 latus un 65 santīmus. Tajā pašā dienā zivi notīrijis un iesālījis. Kad vakarrīt vēl pirms gaismas iedegšanas vēris vaļā vannas istabas durvis, pamanījis tumsā kaut ko spīdam ar fosforizētu gaismu. Izrādījās, ka spīdēja polietilēna maisiņš, kurā dienu iepriekš pārdevēja bija ielikusi laša gabalu.

Maisiņš kopš iepriekšējā vakara gulēja aizmirsts vannas istabā, bet kungs par šādu diezgan neparastu parādību bija tiešām satraukts. Nu viņš neesot pārliecināts, vai laša fileja vispār ēdama. Pērkot zivi, esot pievērsis uzmanību, ka žaunas tai neesot bijušas "pirmā svaiguma". To, kādai jāizskatās svaigai zivij, zinot ļoti labi, jo pats esot makšķernieks. L.Kožuškēvics: "Tagad nevaru saprast, ko man ar nopirkto laša fileju darīt. Vai tā ir vai nav ēdama? Varbūt fosforiskais spīdums radies tādēļ, ka zivs tiešām nav svaiga? Bet varbūt šo spīdēšanu radījis kas cits, piemēram, radiācija? Kad vakarrīt nopirkto gabalu aiznesu atpakaļ uz veikalu, zivju stenda pārdevēja teica tā: "Mums viss ir kārtībā. Lieciet savu pirkumu kur gribat..."" Kožuškēvica kungam ieteicām doties uz Valsts pārtikas un veterinārā dienesta Liepājas pārvaldi.

Var jau būt, ka ar lašiem veikalā viss ir kārtībā un nav pamata satraukties par iepakojuma spīdēšanu, taču var arī saprast cilvēka satraukumu, ieraugot vakarējā pirkuma iesaiņojumu tumsā spīdam kā Bāskervilu suni slavenajā Artura Konana Doila kriminālromānā. Kā šo situāciju komentē Valsts pārtikas un veterinārā dienesta Liepājas pārvaldes vadītāja Iveta Eglija? "Manuprāt, satraukumam pamata nav. Spīdēšanu izraisa īpaši mikroorganismi, kas cilvēka veselībai nav kaitīgi," sacīja I.Eglija. "Šāda spīdēšana it sevišķi raksturīga jūras zivīm, kas bijušas saskarē ar jūras ūdenī esošo sāli. Norādītajā veikalā veiksim pārbaudi, lai pārliecinātos, vai pircējiem tiek piedāvāti svaigi produkti un nav pārkāpumu realizācijas termiņu ievērošanā."