Kurzemes Vārds

07:00 Pirmdiena, 13. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kaktuss

Ar mērķtiecību un neatlaidību
Pēteris Peičs

Grobiņas ģimnāzijas 12.a klases puiša Krista Skroderēna audzinātāja Indra Kalniņa sava audzēkņa raksturā visbūtiskākās saskata tieši šīs divas īpašības. Vēl viņa uzsver jaunieša interešu daudzpusību un spējas teicami un labi apgūt visus mācību priekšmetus, kā arī Krista atsaucību dažādos skolas pasākumos, viņa biedriskās un vienkāršās attiecības ar klases kolektīvu.

Organizatora prasme un datori

Pirmo tikšanos ar talantīgo puisi atceros kā skatītājs ģimnāzijas Ziemassvētku eglītes vakarā skolas aktu zālē. Mazliet senatnīgā tērpā ģērbtajā sarīkojuma vadītājā sākumā bija grūti noteikt – skolnieks vai skolotājs. Priekšnesumi sekoja raibā virknē, dziesmām mijoties ar dejām, klasiskām melodijām un mūsdienu roka ritmiem, ko vadītāja asprātīgā izdoma sasaistīja nedalāmā veselā. Nedaudz vēlāk uzzināju, ka savas aktieriskās un organizatoriskās spējas auditorijai parādījis 12.klases audzēknis, turklāt ne pirmo reizi. "Tikpat labi viņam veicās arī Skolotāju dienas sarīkojumā," izteicās pedagogi un ciemiņi. Nesen pavasara pusē Krists izjusti esot novadījis nākamo absolventu žetonu jeb gredzenu vakaru, kā arī ieguvis atzīstamus rezultātus ģimnāzijas daiļrunas konkursā. "Par veiksmi rajona mērogā vēl nevaru spriest, jo žūrija punktus tikai skaita un izvērtē. Nojauta tomēr saka, ka slikti nebūs," spriež pats konkursants.

Kristu saista arī cits hobijs – datori. Pirms pāris mēnešiem ar datorzinātņu entuziastu Vecpils bibliotekāru Jāni Aigaru pārrunājām pagasta vecākās paaudzes interesi par šo mūsdienu tehnikas sasniegumu. "Pārdesmit vecpilnieku šajās zinībās man nebija grūti apmācīt, jo visu laiku palīdzēja Grobiņas ģimnāzists Krists. Puiša prasmi un zināšanas varu tikai apbrīnot," vērtēja J.Aigars. Pats Aigara palīgs apgalvoja, ka viņam skolās laimējies ar prasmīgiem skolotājiem. "Vecpils pamatskolā šo priekšmetu vairākus gadus mācīja Santa Bucika, kurai datori pieauguši pie sirds. Par pamatu ielikšanu varu pateikties viņai, savukārt Grobiņā zināšanas padziļina un noslīpē Dace Tomsone."

Interese par Angliju – valodu un valsti

Saikni starp prasmīgi iecementētiem pamatiem un vēlāko stipro zināšanu celtni Krists saskata vēl kādā savā mīlestībā – angļu valodā. "Pirmos vārdus šajā svešajā mēlē Vecpils skolā manā leksikas krātuvē noguldīja Iveta Dūčmane. Bija interesanta, vispusīga skolotāja. Ne velti, mācoties nomaļajā lauku skoliņā, es 6.klasē rajona angļu valodas daiļrunas olimpiādē ieguvu pirmo vietu. Žēl, ka skolotāja no pedagoģiskā darba vēlāk aizgāja." Toties Grobiņā šejienes ģimnāzijā Krista zināšanas tālāk pilnveido Indra Kalniņa. Pati savā laikā stažējusies Lielbritānijā, viņa pratusi talantīgo un spējīgo audzēkni iesaistīt dažādos ārpusklases pasākumos un "Comenius" projektos. Rezultātā šoziem publiskās runas konkursā angļu valodā vecāko klašu grupā rajonā izcīnīta 1.vieta un brauciens uz attiecīgo republikas pasākumu Rīgā. Sacensības paredzētas 27.martā. Liktenīga sagadīšanās – tieši manā 19.dzimšanas dienā. Uzvara tātad būtu vislabākā jubilejas dāvana," smejas Krists.

Lai praktiski pārbaudītu savas spējas un zināšanas, jaunietis pērnvasar pēc pilngadības sasniegšanas, vadoties no sludinājuma internetā, individuāli pieteicies sezonas darbam Londonā. "Vecāki sajūsmā nebija, arī draugi un paziņas biedēja ar šausmu filmās saskatīto, taču pašapziņa un nolēmuma stingrība bija stiprāka. Darboties nācās kādas viesnīcas apkalpošanas dienestā. Ne viss sanāca kā interneta reklāmā, taču ieguvu pieredzi par Anglijas zemi un cilvēkiem. Izrādās, ka angļi nemaz nav tik noslēgti un atturīgi, kā nezinātājam liekas. Lielākā daļa ir sirsnīgi, atsaucīgi un izpalīdzīgi. Vaļas brīžos nežēloju sapelnīto naudu, lai apskatītu ne vien Londonu, bet izbrauktu arī ārpus tās," atmiņās kavējas Krists.

Viss vēl tikai sākums

Savs spriedums jaunietim arī par pārējiem mācību priekšmetiem un tālāko izglītošanos. "Lasīt un rakstīt iemācījos ļoti agri, vecumu nevaru skaidri noteikt. Līdz deviņdesmitajiem gadiem Vecpilī bija bērnudārzs, kurā mamma strādāja par audzinātāju, tajā dažreiz līdzdarbojos arī es. Vēlāk pamatskolā grūtības nesagādāja neviens priekšmets. Grobiņas tagadējo ģimnāziju izvēlējos tādēļ, ka rajona mācību olimpiādēs biju ar to iepazinies, skolai bija laba slava un tajā mācījās mana vecākā māsa Sabīne. Skolu apciemojot, man atļāva pasēdēt Sabīnes klasē un pavērot, kā māšelei stundās veicas," smejas Krists. Vaicāts, vai grobiņnieki ienācējus neapceļot, viņš atbild: "Manā klasē mācās 27 audzēkņi. Apmēram puse no tiem ir ienācēji no apkārtējiem pagastiem. Kolektīvs izveidojies draudzīgs un saliedēts. Esmu ievērojis, ka apceļamie bieži vien neprot sevi nolikt īstajā vietā un ar savām dīvainībām izsauc uguni uz sevi."

Krists domā, ka visi mācību priekšmeti dzīvē noderēšot, tomēr bez datorzinībām un angļu valodas vēl daži piesaistot īpaši. Te noteicošā ir skolotāja interesantā un atraktīvā mācīšanas metode. Šoreiz tas sakāms tieši par grūtākajiem priekšmetiem – Egila Jucēviča fiziku un Anitas Poriņas matemātiku." Nākotnes nodomus pēc ģimnāzijas beigšanas jaunietis vēl precizē. "Kontaktējos ar Kentas un Londonas Metropolitēna universitātēm Anglijā. Mani visvairāk interesē multimediju un tehnoloģijas zinātnes. Apzinos, ka ceļš nebūs viegls, taču tas neatbaida."


Zināšanu bagātas un interesantas vizītes

Pēc četru mēnešu ilgas dažādu Kurzemes pašvaldību vērošanas projekta "Jaunieši vēro" dalībnieki devās divās izglītojošās vizītēs, lai padziļinātu savu izpratni par lēmumu pieņemšanas procesiem un līdzdalības iespējām.

Latvijas Republikas Ministru kabinetā preses sekretārs Aivis Freidenfelds projekta dalībniekus iepazīstināja ar valdības funkcijām un tās darbības principiem. Valsts kancelejas Komunikācijas departamenta vadītāja vietniece Ilze Greiškalna savukārt pastāstīja par iedzīvotāju un nevalstisko organizāciju līdzdalību Ministru kabineta darbā. Tāpat jauniešiem bija iespēja piedalīties Ministra kabineta sēdē.

Jaunieši devās arī uz Latvijas Republikas Saeimu, kur tikās ar Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas priekšsēdētāju Jāni Dukšinski. Pēc tikšanās ar deputātu, jaunieši piedalījās Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Nacionālā attīstības plāna īstenošanas uzraudzības apakškomisijas sēdē un vēroja tās norisi.

"Mani ļoti iepriecināja, ka varējām paši ar savām acīm redzēt pašreizējos ministrus, kā arī apspriežu zāli. Pati vizīte Ministru kabinetā lika man izbaudīt un iejusties Valsts kancelejas darbinieku ādā," stāsta projekta dalībnieks Andris no Tukuma.

Otra izglītojošā vizīte notika kompānijas "Air Baltic" un Eiropas Komisijas pārstāvniecībā Latvijā. Jaunieši apmeklēja "Air Baltic", kur Korporatīvo komunikāciju pārstāve Liene Dupate projekta dalībniekus iepazīstināja ar uzņēmuma darbību. Vērotājiem bija izdevība iegūt informāciju par stjuarta un pilota karjeras iespējām.

""Air Baltic" ir fantastisks uzņēmums, taču aviācijas nozares stingro prasību dēļ ļoti nedaudziem izdodas to tuvāk iepazīt. Priecājamies, ka šajā projektā varējām vismaz daļai jauniešu parādīt, kā darbojas aviācijas nozare," saka Liene Dupate.

Vēl jaunieši apmeklēja Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā, kur Komunikācijas un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Jeļena Ābola sniedza prezentāciju par Eiropas Komisijas darbu un aktivitātēm. Vēlāk Kurzemes jaunieši tikās ar Eiropas Parlamenta deputātu Valdi Dombrovski, kurš vizītes dalībniekus iepazīstināja ar Eiropas Parlamenta darbu un lēmumu pieņemšanu dažādās Eiropas Savienības institūcijās. Kopā ar Valdi Dombrovski jaunieši pārrunāja projekta "Jaunieši vēro" laikā iegūtos secinājumus un diskutēja par sev interesējošiem jautājumiem.

"Vizīte Eiropas Komisijas pārstāvniecībā bija ļoti noderīga, jo uzzināju daudz jaunu par dažādu ES institūciju darbu. Patīkami pārsteidza Eiropas Parlamenta deputāta Valda Dombrovska atsaucība, atbildot uz mūsu jautājumiem," atzīst projekta dalībniece Liene.