Kurzemes Vārds

09:37 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pakāpieni

Amati mainās, nosaukums paliek
Ita Cērmane

Kopš šā gada sākumā Liepājā darbu sāka jaunā Tehniskās apskates stacija, tās vadītājs ir Arnis Simsons. Viņš SIA "Scantest" strādā jau četrus gadus. Arī pirms tam Arnis bija inspektors, tikai dienēja Ceļu policijā.

Ar vienu pakaļdzīšanos pietiek

Arnis lepojas, ka ir īstens Liepājas puika – vēju pilsētā dzimis, audzis un skolā gājis. Skolas laikā rakaris nav bijis – gan sekmes, gan uzvedība vecākiem galvassāpes nav sagādājusi. Arnis atceras tikai vienu reizi, kad sastrādājis blēņas. Vainīgs bijis futbols, ar ko puika 3.klasē aizrāvies tiktāl, ka vairs nav gājis uz stundām – tā vietā dzīvojies pa stadionu. Kad notiekošais nācis mammas ausīs, mācība gūta ātri. Māte ieradusies stadionā, un bēgšana bijusi velta.

"Par kosmonautu kļūt nekad neesmu vēlējies," smaida Arnis. Mācoties 8.klasē, vēlējies pāriet uz sporta skolu, jo aizrautīgi spēlējis hokeju. Taču izrādījies, ka šis vilciens nokavēts – nopietnam hokejam Arnis jau bijis par vecu. Tā kā viņa tēvs bija beidzis Aizupes meža tehnikumu, dēls arī lūkojies mežu virzienā. Taču, tēva atrunāts, pievērsies tehnikai.

Pēc vidusskolas beigšanas tēmējis RTU virzienā – domājis stāties automehāniķa fakultātē. Taču dzīve izspēlējusi joku, un RTU vietā Arnis tehniskās lietas sāka studēt Jelgavā, Lauksaimniecības akadēmijā – iestājās mehanizatoros.

Diemžēl līdz diplomam students netika. Arnis bija tikai gadu nomācījies, kad viņu iesauca armijā. Pusotru gadu latviešu puisis nodienēja Vācijā: "Biju Ošacā, starp Leipcigu un Drēzdeni. Braucu par šoferi, jo tiesības ieguvu, vēl vidusskolā mācoties." Atgriezies no dienesta, Arnis studijas atsāka, taču tās vairs nevedās – par prioritāti bija kļuvušas praktiskās tehniskās lietas – braukšana un auto remontēšana. "Akadēmija palika nepabeigta, savu laiku ieliku mašīnās."

Policiju, bet ne miliciju!

Pirmā darba vieta pēc armijas Arnim bija Cīravas putnu fabrikā, kur viņš, protams, atkal bija šoferis.

Pirms tam Arnis saņēma uzaicinājumu strādāt tiesībsargājošajās struktūrās. Taču darba piedāvātāji saņēma kurvīti – Arnis kategoriski atteicās dienēt milicijā. Otrreiz saņēmis piedāvājumu, Arnis to pieņēma, jo milicijas vairs nebija, bija policija.

Dienestu Arnis sāka Ceļu policijā, uzreiz uz ceļa. Sākums bijis nervus kutinošs. Pirmais transportlīdzeklis, ko Arnis kā likumsargs apstādināja, bija traktors. "Nezinu, kurš bija vairāk nobijies – traktorists vai es pats," tagad ar smaidu atceras Arnis.

Ceļu policijā Arnis nostrādāja līdz 2004.gadam, un atzīst, ka guvis ļoti vērtīgu pieredzi, komunicēšanās spējas augstākajā pakāpē. "Strādājot policijā, ik dienu nākas sastapties ar visdažādākajiem ļaudīm. Ar laiku iemācies intuitīvi just, kāda pieeja kuram nepieciešama, spēj rast kopēju valodu ar jebkuru," skaidro Arnis, atzīstot, ka šī īpašība viņam ļoti noder tagadējā darbā.

Taču arī bez ekstrēmiem notikumiem policista dzīve neritēja. Ar pārlieku nekaunīgiem un agresīviem vadītājiem viņam neesot nācies saskarties: "Vienmēr izdevies konfliktus risināt civilizēti, incidenti nav bijuši." Taču ieroci gan viņam reiz nācies pielietot, dienesta pienākumus pildot. Un tā pati viena reize bijusi ar asumiņiem. Bijuši apmaiņas programmas ietvaros reidā Kuldīgā, kad pamanījuši kravas automašīnu, kas izraisījusi vairākas avārijas situācijas. Aicinājuši šoferi apstāties, taču tas policistus ignorējis. Sākusies pakaļdzīšanās. Uz brīdinājuma šāvienu gaisā vadītājs nav reaģējis, tādēļ Arnis mērķējis mašīnai riepā. Taču šāviens trāpījis nevis riepā, bet gan gaisa balonā, kā dēļ auto nobloķējušās bremzes un tas apstājies kā iemiets. Policisti, nepaspēdami nobremzēt, ar savu privāto "Audi" ietriekušies kravas mašīnai aizmugurē. Kaut arī braucamais bija sabojāts, ar izsistiem priekšējiem lukturiem, kā arī nācies rakstīt ziņojumu par šaudīšanos, Arnim ar pārinieku bijis gandarījums – kravas automašīnas šoferis, ko viņi apturēja, pie stūres bijis sēdies dzērumā.

Pārvilinātais

Arnis pats nekad darbu nav meklējis – tas viņam vienmēr piedāvāts, turklāt neatlaidīgi un vairākkārt. Tāpat kā viņu pierunāja dienēt policijā, viņu no tās arī aizvilināja.

Jau 2002.gadā Arnis saņēmis aicinājumu pāriet strādāt uz SIA "Scantest" tehnisko apskašu staciju Grobiņā. Viņš atteicis, jo bijis apmierināts ar darbu policijā. Taču, kad pēc diviem gadiem, 2004.gadā, uzaicinājums saņemts atkārtoti, Arnis sācis prātot: "Skantestā alga pa diviem gadiem bija ievērojami palielinājusies, ko nevarēja teikt par policiju." Tāpat par sevi licis manīt nenormētais darbalaiks: "Ja vakarā deviņos vai naktī notika negadījums, cēlos un braucu. Arī brīvdienās un svētkos. Visu laiku biju sasprindzis, stresā." Tā nu pēc policijā nostrādātiem 12 gadiem Arnis iekšlietu struktūrām teica ardievas. "Kalna virsotne Ceļu policijā bija sasniegta. Turklāt man nebija sapnis policijā veidot karjeru."

Pāriešanu darbā no Ceļu policijas inspektora uz tehniskās apskates inspektoru Arnis nenožēlo. Lielākais ieguvums ir ikdiena bez stresa: "Arī šajā darbā ir sarežģījumi kā ikvienā vietā. Taču pirmdienās no rīta uz darbu braucu bez satraukuma."

Jāpiebilst, ka kopš šā gada sākuma, kad darbu sāka jaunā tehnisko apskašu stacija Liepājā, Arnis ir tās vadītājs. Un arī šajā reizē viņš uz vietu nevis pieteicās, bet tika uzaicināts. Turklāt vēl prasījis laiku pārdomām, līdz teicis jāvārdu: "Man patīk darboties ar smagajām mašīnām, un Liepājā, atšķirībā no Grobiņas, to nav." Un arī šoreiz nenožēlo, jo ir pie sev tuvās mašīnu būšanas.

Auto rītā vakarā

Kopš agras bērnības Arnim ir divas sirdslietas – sports un autolietas. Labu fizisko formu viņš uztur, ik nedēļu spēlējot hokeju. Turklāt hokejs nav tikai fiziskajām aktivitātēm, viņš seko līdzi visam šajā sporta veidā notiekošajam. Otra aizraušanās Arnim ir tehnika. Viņš pats remontē un pucē ne tikai savu automašīnu "VW Golf" un motociklu, bet arī mātes uzņēmuma "Audi". "Neesmu iestājies nevienā klubā, netusēju ar domubiedriem. Man aizraujošs ir pats process. Un, protams, iespēja atslēgties, uzkrāt spēkus jaunai darba nedēļai."

Skursteņiem jābūt redzamiem

Taujāts par nākotnes plāniem, Arnis ir pieticīgs – viņš neko mainīt neplānojot. Skantest stacija Liepājā vismaz tuvākajā nākotnē ar viņu varot rēķināties. Tāpat no saviem vaļaspriekiem – hokeja un lūžņiem – atteikties viņš negrasās.

Taču, lai arī kas notiktu, no Liepājas prom gan viņš nedošoties: "Nezinu, kam jānotiek, lai es to darītu." Viņš sevi uzskata par īstu liepājnieku, turklāt Rīga viņu nepavisam nevilinot – galvaspilsēta Arnim šķiet pārlieku pieblīvēta. Turklāt Arnis smej, ka viņam, ja vairs nevarot saredzēt Metalurga skursteņus, metoties tāda jokaina dūša.

Karjera
– Liepājnieks.
– Pabeidzis 10.vidusskolu.
– Lauksaimniecības akadēmija palika nepabeigta – Arni iesauca armijā.
– Pirmā darba vieta – šoferis Cīravas putnu fabrikā.
– No 1992. līdz 2004.gadam strādāja Ceļu policijā.
– Kopš 2004.gada – SIA "Scantest" tehniskās apskates inspektors.
– Kopš šā gada februāra – TA Liepājas stacijas vadītājs.
– Precējies, ģimenē aug meita Diāna – Liepājas 1.ģimnāzijas 10.klases skolniece.
– Vaļasprieki – hokejs un automobiļi.