Kurzemes Vārds

21:12 Sestdiena, 4. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Cilvēks nedēļas centrā

Saratovas zeltkalis
Andris Sudmalis

Šis gads Liepājas hokejam ir ļoti īpašs – desmito jubileju svin ledushalle, pirms desmit gadiem izveidota arī "Liepājas metalurga" hokeja komanda, kā arī sākta mūsu pilsētas hokeja piramīdas būvēšana. Lielisku dāvanu klubam un visai pilsētai sarūpēja sportisti, kas pēc četru pavasaru pauzes atguva valsts spēcīgākās komandas titulu, pirms tam pārliecinoši triumfējot arī Latvijas kausa izcīņā un regulārajā čempionātā. Šo iemeslu dēļ hokeja komandas galvenais treneris Vladimirs Golubovičs ir izvēlēts par cilvēku nedēļas centrā.

Vladimirs Golubovičs par "Liepājas metalurga" galveno treneri tika apstiprināts 2005.gada pavasarī – jau pēc sezonas beigām, bet jau kopš tā gada janvāra viņš pildīja toreizējā metalurgu galvenā trenera Vladimira Safonova konsultanta pienākumus.

Interesanti, ka viņa karjera ar Liepāju savijās draudzības saišu dēļ. Vēl kopš Saratovas laikiem labas attiecības bija izveidojušās metalurgu hokeja komandas menedžerim, bet savulaik augsta līmeņa vārtsargam Mihailam Vasiļonokam un uzbrucējam Vladimiram Golubovičam. Viņu ceļi krustojās arī Rīgas "Dinamo" un PSRS otrajā izlasē. Ieradies ciemos pie sava drauga, V.Golubovičs, protams, tika iepazīstināts ar kluba prezidentu Sergeju Zaharjinu. Jau sezonas vidū "Liepājas metalurga" vadītāji domāja par jaunu komandas galveno treneri, kas stātos Vladimira Safonova vietā. Atrodoties Maskavā, S.Zaharjins tikās ar Goluboviču, lai tas viņam ieteiktu kādu kvalificētu speciālistu, kurš piedevām būtu pieredzējis darbā ar jaunajiem hokejistiem. Šīs sarunas beidzās ar to, ka par metalurgu vadītāju uz turpmākajiem pieciem gadiem kļuva Golubovičs pats, kura pieredze darbā ar dažādu paaudžu hokejistiem atbilda "Liepājas metalurga" prezidenta izvirzītajiem kritērijiem.

"Es piekritu kļūt par "Liepājas metalurga" galveno treneri ar nosacījumu, ka arī jaunajā sezonā komanda startēs Baltkrievijas atklātajā čempionātā," pirms trim gadiem "Kurzemes Vārdam" sacīja Vladimirs Golubovičs. Taču izrādījās, ka Krievijas speciālista pirmā sezona Liepājā kļuva par līdz šim pēdējo, kurā metalurgi regulāri sacentās ar Baltkrievijas un Ukrainas klubiem, bet divas pēdējās sezonas liepājnieki cīnījās tikai par pašmāju čempionāta godalgām. Tas gan nenozīmē, ka treneris Golubovičs ir atmetis cerības kādreiz atkal visas sezonas garumā regulāri spēlēt pret kaimiņvalsts klubiem. V.Golubovičs uzskata, ka ir jāceļ pašmāju čempionāta līmenis, kurā pašlaik ir tikai četras profesionālas Latvijas komandas. Tādēļ sadarbībā ar valsts struktūrām būtu nepieciešams stimulēt spēcīgu vietējo komandu vairošanu vai sadarbībā ar spēcīgākajiem baltkrievu klubiem atjaunot ko līdzīgu Baltkrievijas atklātajam čempionātam vai Austrumeiropas hokeja līgai.

Golubovičs varētu baudīt līguma nosacījumus un mierīgi nostrādāt vismaz atlikušos divus kontrakta gadus, bet viņš Liepājā ir kas vairāk par pieaugušo komandas galveno treneri. Faktiski viņš pārrauga visu "Liepājas metalurga" hokeja saimniecību – sākot no pašiem mazākajiem un beidzot ar "Samsung" premjerlīgas komandu. Cenšoties salīdzināt pašreizējo "Liepājas metalurga" galveno treneri ar viņa priekšgājējiem, visprecīzākais salīdzinājums būtu ar Leonīdu Beresņevu, kas sāka veidot metalurgu hokeja sistēmu. Savukārt pārējie speciālisti tomēr bija zemākas kvalifikācijas, dažs labs tiem interesējās vienīgi par meistarkomandu un īpašu uzmanību nepievērsa jaunatnes hokejam. Golubovičs aktīvi darbojas kluba treneru padomē, un viņa uzmanības lokā ir visu vecumu grupu metalurgu hokejisti. Nebūs pārāk skaļi teikts, ka viņš metalurgu hokeja sistēmā faktiski pilda sporta direktora pienākumus.

Tomēr trenera galvenais uzdevums ir vadīt kluba pieaugušo komandu, un šosezon viss darbs bija pakārtots sekmīgam startam Latvijas čempionātā. Pirmie soļi veiksmīgai sezonai tika sperti, jau komplektējot komandas sastāvu. Pēc viena gada pārtraukuma tika atjaunotas divas vadošās maiņas, līdz ar to ķīmiķošana, meklējot optimālos virknējumus, nebija sarežģīta. Gandrīz visas sezonas laikā metalurgiem gāja secen arī iepriekš pamatīgas galvassāpes sagādājušie spēlētāju savainojumi, kas ļāva aizvadīt ļoti stabilu sezonu, bez ievērojamiem kritumiem. Iespējams, kāds varētu teikt, ka šādu sastāvu līdz zeltam varētu aizvadīt jebkurš un trenera patiesā kvalifikācija parādās tikai, ja lielas uzvaras tiek izcīnītas ar mazākiem spēkiem. Taču arī nesenā vēsturē Liepājā ir bijuši tādi treneri, kas pēc dažiem uzvarētiem mačiem pacēla degunus gaisā un šķietami pārliecinošo pārsvaru čempionāta kopvērtējumā drīz vien izsēja.

Mūsu hokejisti jau pirms Latvijas čempionāta sākuma, uzvarot Latvijas kausa izcīņā, tika inficēti ar uzvarētāju psiholoģiju. Vēlāk sekoja pārliecinoša uzvara regulārajā sezonā, kā arī Latvijas čempionu titula izcīnīšana. Bija svarīgi, lai hokejisti ne mirkli nezaudētu pārliecību par saviem spēkiem. Bija svarīgi uzvarēt arī tad, kad no turnīra tabulas viedokļa tas vairs nebija vajadzīgs, un tas izdevās. Izdevās arī uzvarēt visās čempionāta spēlēs pret saviem galvenajiem sāncenšiem – komandām "Rīga 2000" un "ASK/Ogre". Tādējādi metalurgi panāca to, ka mūsu galvenie sāncenši uz zeltu cīņā devās ar tādu kā nolemtības izjūtu. Mūsuprāt, Goluboviča trenera spēks lielā mērā meklējams prasmē iepotēt spēlētājiem pārliecību par savu varēšanu. Komplektā ar vecās krievu skolas dzelžaino disciplīnu, kas apvienota ar mūsdienīgām treniņmetodēm, tika sasniegts pārliecinošs rezultāts.

"Liepājas metalurgā" trenerim Golubovičam ir asa vīra reputācija. "Ļoti prasīgs un sarežģīts cilvēks," viņu raksturo klubā. Turklāt tas attiecas gan uz treniņu un spēļu vadīšanu, gan uz darba organizācijas jautājumiem klubā. Ja ir pamats kritikai, tad pa spalvai šis speciālists nevienu neglauda – vai tas būtu spēlētājs, tiesnesis vai kluba preses sekretārs. Vienā epizodē viņš var nosaukt tiesnesi par klaunu, kuram nauda būtu jāpelna cirkā, nevis hokeja laukumā, bet jau nākošajā skarbus vārdus var izpelnīties kāds spēlētājs, kurš laukumā nav darbojies ar pilnu atdevi vai nopelnījis muļķīgu noraidījumu. Īss trenera raksturojums, kam piekrīt arī trenera līdzgaitnieki, būtu: "Stingrs un kategorisks, bet objektīvs."

Īpašs gods jebkuram speciālistam ir kļūt par valstsvienības vadītāju. Pērn Golubovičs tika apstiprināts par valsts hokeja izlases galveno treneri, ar kuru viņam vēl spēlētāja karjeras laikā izveidojās īpašas attiecības – Latvijas čempionu galvenais treneris vada arī Ukrainas valstsvienību. Viņa uzdevums nav vienkāršs, bet ir izpildāms – atgūt ukraiņiem vietu pasaules elitē.

Līgums ar "Liepājas metalurgu" Saratovas zeltkalim ir spēkā vēl uz divām sezonām, un arī Latvijas čempionātā viņa uzdevums, visticamāk, būs noturēšanās elitē, proti, atgūtā titula nosargāšana.

Vizītkarte

– Dzimis Saratovā, Krievijā.
– Hokejista karjeru sāka dzimtajā pilsētā, vēlāk spēlēja Maskavas un Rīgas "Dinamo", kā arī Kijevas "Sokol".
– Pēc karjeras beigām 1990.gadā Maskavas "Dinamo" sistēmā sāka trenera karjeru.
– Strādājis arī Omskas "Avangard", Ņižņekamskas "Ņeftjehimik" un Novosobirskas "Sibirj".
– Kopš 2005.gada pavasara SK "Liepājas metalurgs" galvenais treneris.
– Izcīnīts pilns Latvijas čempionāta godalgu komplekts: zelts (2008.gads), sudrabs (2006.gads) un bronza (2007.gads).