Kurzemes Vārds

08:53 Pirmdiena, 13. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Nabagais maksā divreiz
Kirils Bobrovs

Ir sena tautas formula: skopais maksā divreiz. Skaidrojums šeit nav nepieciešams, un runāt gribas par ko citu. Par gadījumiem, kad pārmaksā nabagais, turklāt viņam nav citas izvēles. Dažs labs, iespējams, šos piemērus uzskatīs par niekiem. Taču, kad cilvēkam uzskaitē ir katrs santīms, viņš neviļus maina attieksmi pret visu notiekošo…

Jo vairāk mēs, nebūdami pietiekami nodrošināti, esam ietaupījuši elektroenerģiju vai gāzi, jo augstāka mums būs vidējā bankas komisijas procentu likme attiecībā uz pašu maksājumu. Paši uzņēmumi "Latvenergo" un "Latvijas gāze" lepni atteicās pieņemt tiem pienākošos naudu. Interesanti ir arī tas, ka šie procenti netika ņemti vērā, nosakot inflācijas līmeni. Jo pakalpojums visumā nekļuva dārgāks – tas gluži vienkārši reiz radās. Bet vai pērkot tramvajā biļeti, mēs nepārmaksājam?

Maznodrošinātais parasti neprot paredzēt gaidāmos notikumus. Tā arī radās kļūme ar bēdīgi slaveno banku "Baltija". Tā bija arī ar privatizācijas sertifikātiem. Dažs labs tos pārdeva par sviestmaizi deviņdesmitajos gados, cerībā, ka viss vēl nokārtosies. Toties tagad, kad radās nepieciešamība privatizēt dzīvokli, nācās ņemt pat kredītu, jo sertifikāta cena nebūt mazāka nepaliek – sešpadsmit latu gabalā. Vēl kāds neierīkoja namā ūdens skaitītāju – šķita visai dārgi, bet bez tā vēl dārgāk, jāmaksā par to puisi. Bet kaimiņam skaitītājs pēc diviem gadiem sabojājās, un atkal – maksā ragā!

Bankas kredīts – īpašs temats, kuru vētraini apspriež sapulcēs, dibinot privatizēto dzīvokļu kopapsaimniekošanas biedrības. Naudu ņem uz parāda tad, kad tās ir maz vai nav nemaz. Kā gan vēl var siltināt sienas un caurules, uzklāt jumtu? Vai varbūt labāk mēģināt ietaupīt un paveikt darbus pa daļām? Jo ņemot kredītu, sanāks dārgāk vismaz pusotras reizes. Ja konkrēti, tad lielā namā runa var būt par desmitiem tūkstošu. Slikti ir tas, ka katra atsevišķa nama iedzīvotāju turība ir atšķirīga, tādēļ kredīti dažam labam ir kā nazis pie rīkles.

Nesen atskanēja tālruņa zvans no Piltenes ielas. Mums pasūdzējās, ka komunālie darbinieki atkal uzlauzuši ietvi. Bet mēs mierinām: darbs taču vēl nav pabeigts, ir jādod laiks – lai pabeidz, tad arī visu sakops. Taču izrādījās, ka runa ir par pavisam ko citu! Pagājušā gada rudenī tieši šajā ielā veica rekonstrukcijas darbus un saveda to kārtībā. Pagājuši tikai daži mēneši, kad to atkal izrakņāja. Un atkal asfaltē vienu un to pašu vietu! Par nodokļu maksātāju naudu! Tas ir, mēs maksājam divkārši, kas padara cilvēkus vēl nabagākus. Jo šo naudu varētu izlietot daudz vajadzīgākām lietām. Pie reizes vajadzētu palūkoties arī uz Tirgoņu ielu. Šeit nesen ierīkoja oriģinālus lukturus. Jautājums nav, vai tie ir labāki vai sliktāki par iepriekšējiem, bet gan par to, ka jau pašā sākumā vajadzēja ierīkot derīgos, lai nemaksātu divreiz no budžeta, kur liekas naudas nav. Arī ar luksoforiem notiek tādas pašas ķibeles. Bet ko lai dara?