Kurzemes Vārds

17:44 Trešdiena, 2. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Restorānā "Oskars" būs jauns šefpavārs

Pavasarīgas pārmaiņas skārušas viesnīcas "Amrita" restorānu "Oskars". Tā telpās aktīvi notiek remonts. Tuvākajā laikā virtuvē darbu sāks jaunais restorāna "Oskars" šefpavārs Nauris Hauka. Viņš ir no Rīgas un tiek slavēts kā ļoti talantīgs, radošs jauns cilvēks, Mārtiņa Rītiņa audzēknis, kurš vairākus gadus strādājis restorānā "Vincents". Vēlāk bijis šefpavārs restorānā "La Salsa" Vecrīgā. Tagad piekritis pilnīgi jaunas vēsmas ievest arī Liepājā. N.Haukam ir gatava koncepcija jaunai, mūsdienīgai "Oskara" ēdienkartei, saglabājot arī restorāna klasiku, piemēram, steiku uz ozolkoka dēlīša un citus iecienītus ēdienus. Nauris veidos savu radošo komandu.

Izmaiņas kuģošanas līdzekļu reģistrēšanā

Ministru kabinetā pieņemti mazizmēra kuģošanas līdzekļu reģistrācijas noteikumi jaunā redakcijā, kas stāsies spēkā jau šā gada 1.aprīlī, informēja CSDD Liepājas rajona nodaļas priekšnieka vietnieks Arnis Jekste. Noteikumos MKL reģistrācijas process pietuvināts transportlīdzekļu reģistrācijai, skaidro amatpersona, uzsverot, ka būtiskākie jaunumi ir šādi: "Agregātu numuru salīdzināšana būs nepieciešama visu MKL (izņemot airu laivas) un uzkarināmo motoru pirmajai reģistrācijai Latvijā, kā arī ūdensmotocikla, kutera vai motorlaivas identifikācijas numura vai uzkarināmā motora numura izmaiņu reģistrācijai. Agregātu numuru salīdzināšana nebūs nepieciešama, ja MKL vai motora pirmajai reģistrācijai Latvijā tiks iesniegts oficiālā pārstāvja Latvijā izdots tehnisko datu uzskaites un īpašuma tiesības apliecinošs dokuments – pieņemšanas un nodošanas akts. Paredzēta iespēja reģistrēt atsevišķi tikai kuģošanas līdzekļa uzkarināmo motoru, saņemot atsevišķu izziņu par motora piederību. MKL norakstīšanai paredzēts izsniegt dokumentu uz noteikta parauga veidlapas." Noteikumi paredz ieviest arī kuģošanas līdzekļu tirdzniecības numurus, kas ļaus izgatavotāja oficiālajiem pārstāvjiem veikt izmēģinājuma braucienus kopā ar potenciālajiem pircējiem, taču šos numurus sākotnēji izsniegs tikai Reģistrācijas daļa (Rīgā, Miera ielā 25).

Nekustamais īpašums rod saimniekus

Laikraksts "Latvijas Vēstnesis" ziņo par vēl vairāku objektu privatizācijas procesa pabeigšanu Liepājas rajonā. Tie visi atrodas Rucavas pagasta teritorijā. Tie ir zemes gabali "Kāpiņas", "Žvaguļi", Gāgas" un "Atpūtas pilsētiņa". Vienlaikus tiek ziņots par dažu nekustamā īpašuma objektu privatizācijas pabeigšanu Grobiņā, piemēram, Zirgu ielā 11 un 13, un ēkas "Priedulāji 10". Liepājā toties uzmanības centrā atkal nokļuvis uzņēmums SIA "Liepājas sērkociņi". Šeit izsludināta izsole uz valsts kapitāla daļām, tai jānotiek 19.aprīlī.

Atceļ robežkontroli lidostās

Naktī uz 30.martu tiks atcelta personu robežkontrole arī uz Šengenas valstu iekšējām gaisa robežām. Sākot ar 30.martu, ar lidmašīnu ceļojot no Latvijas uz kādu no Šengenas līguma zonas valstīm, personu robežpārbaude vairs netiks veikta. Bagāžas kontrole uz iekšējām gaisa robežām gan saglabāsies arī pēc 30.marta, pamatojoties uz lidojumu drošības apsvērumiem.

Par godu personu robežkontroles atcelšanai 30.marta rītā lidostā "Rīga" paredzēts rīkot svinīgu pasākumu. Liepājas lidostā gan par godu šim notikumam nebūs oficiālas svinības.

Kā zināms, līdz ar pievienošanos Šengenas līguma telpai robežkontrole uz Latvijas jūras un sauszemes robežas ar Lietuvu un Igauniju tika atcelta jau pērnā gada 21.decembrī. Patlaban, pa sauszemi vai ūdeņiem izbraucot no Latvijas uz Lietuvu vai Igauniju, kā arī iebraucot Latvijā no minētajām valstīm, personu un transportlīdzekļu robežpārbaude vairs netiek veikta. Tāpat uz Latvijas – Igaunijas un Latvijas – Lietuvas robežas personu pārvietošanās pāri zaļajai robežai atļauta jebkurā vietā.

Tomēr jāatceras, ka, dodoties uz jebkuru no Šengenas valstīm, gan pašlaik, gan arī turpmāk līdzi jāņem pase.

Ķīnietim – ūdenslīdēja sertifikātu

28.martā Jūras spēku Mācību centra Ūdenslīdēju skolā notika starptautiskā kuģu ūdenslīdēju kursa nobeiguma ceremonija. Šī bija pirmā reize, kad mācībās piedalījās Ķīnas pārstāvis.

Ūdenslīdēju kursa nobeiguma ceremonijā A klases sertifikātu un kuģu ūdenslīdēja kvalifikāciju saņēma viens Azerbaidžānas un trīs Igaunijas bruņoto spēku karavīri. Ķīnas pārstāvis diemžēl saņēma tikai sertifikātu par piedalīšanos kursā, informēja NBS Mācību vadības pavēlniecības preses virsniece Sandra Brāle.

27.martā kursanti kārtoja teorētisko gala eksāmenu, kurā apliecināja mācību laikā gūtās zināšanas un iemaņas. Piecu nedēļu laikā kursanti apguva iemaņas meklēšanas un zemūdens darbu veikšanā, kuģu zemūdens daļas apskatē un remonta veikšanā. Kursanti apguva iegremdēšanās pamatus, fiziku, fizioloģiju, kā arī citas turpmākam dienestam nepieciešamās zināšanas un prasmes. Mācību treniņi notika gan baseinā, gan atklātā jūrā. Ūdenslīdēju skolas priekšnieks Andis Bokums "Kurzemes Vārdam" paskaidroja, ka A klases sertifikātu un kuģu ūdenslīdēja kvalifikāciju puisim no Ķīnas nav izdevies iegūt iemaņu trūkuma dēļ.

Vakars, neieslēdzot elektrību

Liepājas literātu un radošo mūziķu kluba "Helikons" biedri nolēma pievienoties starptautiskajai akcijai "Zemes stunda". Un tāpat kā citi cilvēki, kuriem rūp planētas Zeme liktenis un cilvēces nākotne, piektdienas vakaru pavadīja, neieslēdzot elektrību, sakot, ka var iztikt arī ar sveces gaismu. Ar to dodot savu ieguldījumu cīņā pret globālo sasilšanu.

Tiem, kas vēlas studēt

Liepājas Pedagoģijas akadēmijā nākamsestdien, 5.aprīlī, notiks Informācijas diena. Paredzēts, ka pasākums sāksies akadēmijas aktu zālē, Lielā ielā 14, kur vidusskolēniem un citiem interesentiem būs iespēja uzzināt vispārīgu informāciju par studiju iespējām akadēmijā, kredītiem, stipendijām, dienesta viesnīcām un ārpusstudiju aktivitātēm. Akadēmijas radošie kolektīvi parādīs nedaudzus priekšnesumus. Informācijas dienas otrajā pusē notiks interesentu tikšanās ar studiju programmu direktoriem un studentiem. Ikviens varēs saņemt informatīvos materiālus par studiju iespējām akadēmijā, kā arī laikraksta "LPA Vēstis" speciālizdevuma eksemplāru. Šogad akadēmijā būs iespējams apgūt 30 pamatstudiju programmas un 17 augstākā līmeņa studiju programmas (papildu kvalifikācijai, maģistrantūrā un doktorantūrā). Pieteikšanās studijām notiks no 21.jūlija līdz 28.jūlijam. Tāpat kā citus gadus, LPA pieteikumus studijām pieņems ne tikai Liepājā, bet arī tuvāk potenciālo studentu dzīvesvietai – Ventspilī, Saldū, Talsos, Rīgā, Jelgavā un Kuldīgā.

Vācu un skandināvu mūzikas nedēļa Šērsbergā

Šajās dienās no Vācijas atgriezās Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolas audzēkņi Madara Drulle, Ieva Peterlēvica, Anita Vilciņa un Kristaps Cukurs, kā arī skolas absolventi Diāna Dreimane, Māris Strungs un Anrijs Ivanovskis.

Jau 46 gadus Vācijas ciematiņā Šērsbergā notiek Vācu un skandināvu mūzikas nedēļa. Šajā laikā tur sabrauc vairāk nekā simts mūziķu – kora dziedātāju un orķestrantu – no dažādām Eiropas valstīm. Kā stāsta 3.kursa audzēkne Ieva Sproģe, radošajā nometnē tika sagatavota visai sarežģīta koncerta programma gan korim, gan orķestrim. Nometnes beigās notika divi koncerti – Šērsbergas un Rendsburgas baznīcā.

"Šādas programmas sagatavošana prasīja daudz laika, tādēļ brīvais laiks bija visai maz," atceras Ieva Sproģe. "Pa vidu mēģinājumiem un vakaros notika "Open singing" un "Open playing", kuru laikā tika izpildīti skaņdarbi bez iepriekšējas sagatavošanās. Jautrība valdīja vakaros, kad notika hauskoncerti (mājas muzicēšana), kuru laikā mūsu Kristaps Cukurs kļuva par gadu vecāks, un viņš tika sumināts ar tieši viņam sacerētu dziesmu. Šāda nometne ir laba profesionālā pieredze, kā arī lieliska iespēja pārbaudīt savas svešvalodu zināšanas, prasmes un komunikācijas spējas."

"Olimps" atgriezies

Vēstures, mūzikas un dzejas mīļotāju biedrība ("OLIMPs") pēdējos gados pilsētā kļuvusi visai populāra ar saviem kultūras un masu pasākumiem. Pērnā gada nogalē pavīdēja paziņojums par tās likvidēšanu. Izrādījās, ka tas bija saistīts ar to, ka organizācija noteiktā laikā nepārreģistrējās, tagad tas izdarīts, un "OLIMPs" turpina oficiāli pastāvēt. Gan statūti, gan vadītāji ir tie paši. Biedrību vada Aleksandrs Laščevskis. Viņš pašreiz gatavo darba plānu vasaras periodam.

Pasludina maksātnespēju

Vakar Liepājas tiesā pasludināja spriedumu Zviedrijas kokskaidu granulu ražošanas uzņēmuma "Liepaja Pellets" maksātnespējas lietā. Kā "Kurzemes Vārds" uzzināja Liepājas tiesā, maksātnespējas procesa iestāšanās diena ir šā gada 4.marts, un kreditoru prasījumu pieteikšanās termiņš ir 3 mēneši no dienas, kad maksātnespējas reģistrā izdarīts ieraksts par maksātnespējas procesa pasludināšanu. Par uzņēmuma administratoru iecelts Roberts Stivriņš.

SIA "Talloil", kas vēlāk tika pārdēvēta par SIA "Liepaja Pellets", Liepājā sāka darboties, kad 2006.gadā no "SEB Unibankas" bija saņēmusi kredītu ražotnes izveidei. Zviedrijas uzņēmēji iepirka skaidas no uzņēmumiem Liepājas rajonā. Skaidas esot vestas arī no Lietuvas. Saražotās skaidu granulas nogādāja klientiem Zviedrijā, tomēr atmaksāt kredītu laikā uzņēmumam neizdevās.

Diskutē par ekonomisko situāciju Liepājā

Šonedēļ Liepājas Pilsētas domes Attīstības pārvaldē uz diskusiju tika aicināti vairāku Latvijas komercbanku – "Hansabankas", "SEB", Hipotēku bankas un "DnB Nord" pārstāvji, lai vērtētu ekonomisko situāciju gan valstī kopumā, gan tieši Liepājā, pārrunātu uzņēmējdarbības attīstību, kā arī lai spriestu par sadarbības iespējām domes organizētajai mazo un vidējo komercsabiedrību atbalsta programmai. Diskusijas dalībnieki tika aicināti izteikt viedokli par šā brīža situāciju, kad Liepājā vairāki uzņēmumi savu darbību pārtrauc, citi spiesti samazināt ražošanas apjomus un atlaist darbiniekus. Pēc diskutētāju domām, radusies situācija ir saistāma gan ar augsto inflāciju Latvijā, gan ar ekonomisko krīzi ASV. Uzņēmēji nogaida, arī privātpersonas pašlaik ir piesardzīgākas, cilvēki sāk taupīt līdzekļus, uzmanīgāk izvērtē kredītiespējas. Pēc diskusijas dalībnieku domām, viskomfortablāk šajā situācijā jūtas uzņēmēji, kuri nav atkarīgi no vietējā tirgus, bet ir orientēti uz eksportu. Šādas tikšanās, kurās spriestu par Liepājas attīstības tendencēm, paredzēts rīkot arī turpmāk.

Atlaidīs 14 šuvējas

Sieviešu apģērbu ražotājs akciju sabiedrība "Lauma Lingerie" aprīlī no darba atlaidīs 14 šuvējas, ziņo aģentūra LETA. Par to Nodarbinātības valsts aģentūras Liepājas filiālē saņemts uzņēmuma pieteikums. Akciju sabiedrības "Lauma Lingerie" valdes priekšsēdētāja Linda Matisone informēja, ka uzņēmums plāno optimizēt ražošanu, tāpēc paredzēta darbinieku skaita samazināšana. Kopējais akciju sabiedrības "Lauma Lingerie" apgrozījums 2006.gadā bija 8,6 miljoni latu, apgrozījums 2007.gada pirmajā ceturksnī palielinājās par 21 procentu, salīdzinot ar 2006.gada apgrozījuma rādītājiem.