Kurzemes Vārds

17:23 Trešdiena, 12. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Sargājot bērnu, noņem putnu ligzdas

Kristīne Pastore

Otrdienas rītā, ieraugot, ka piebraukusi automašīna ar pacēlāju un strādnieki gatavojas nozāģēt nokaltušo koku ielas pretējā pusē, Klaipēdas ielā 90 dzīvojošā 71 gadu vecā Zeltīte nopriecājās. Taču prieks pārvērtās sašutumā, kad viņa redzēja, kā strādnieki blakus esošajos kokos izposta krauķu ligzdas. "Kam tie putni traucēja?" viņa ar asarām acīs jautā. Izrādās, tie apdraud bērnudārza bērnu drošību.

Sirmās sievietes asaras nerimās, stāstot, kā pēc ligzdu izpostīšanas putni visu dienu lidojuši ap kokiem, kur bija viņu mājas un skaļi klieguši. "Jā, viņi kliedza!" atkārto Zeltīte, stāstot pieredzēto. "Tas notika ap pulksten pusdivpadsmitiem. Nolūzušais koks bija jāzāģē nost, un labi, ka to izdarīja," sacīja sieviete. "Bet kāpēc bija jāizposta putnu ligzdas, to gan es nesaprotu." Dubultsašutusi sirmā sieviete par šo notikumu ir tāpēc, ka koki, kuros bija putnu ligzdas, atrodas tieši pretī bērnudārzam "Pasaciņa". "Es pati savulaik esmu strādājusi bērnudārzā, un mums tolaik kopā ar bērniem bija jāvēro daba un tajā notiekošais, lai vēlāk to visu pārrunātu," stāstīja Zeltītes kundze. "Ko lai audzinātājas tagad saka bērniem, kas, iespējams, redzēja to barbarismu, kad svešie vīrieši postīja putniņiem ligzdas?"

Liepājas domes Vides nodaļas vadītāja Dace Liepniece skaidroja, ka putnu ligzdas noņemtas ar apstādījumu komisijas atļauju pēc bērnudārza "Pasaciņa" vadītājas Valentīnas Balceres lūguma. Savā iesniegumā viņa rakstījusi, ka putni apdraud bērnus. To, ka tā patiešām ir, V.Balcere apgalvoja arī sarunā ar "Kurzemes Vārdu". Viņa pastāstīja, ka jau divus gadus viņu nomoka šie putni. "Gan vecāki sūdzas, gan arī man pašai ir bail, ka tie neizknābj aci kādam mūsu bērnam," sacīja vadītāja. "Jo laikā, kad šiem putniem ir bērni, viņi kļūst īpaši agresīvi un pastaigu laikā apdraud bērnudārza audzēkņus – putni, sargājot mazuļus savās ligzdās, lido un knābj bērniem matos. Reiz cieta arī mūsu pavāre, kam, pussešos ienākot pa vārtiņiem, viena putnu mamma ieklupa galvā un saknāba."

V.Balcere par savām bažām informējusi apstādījumu komisiju un saņēmusi atbildi, ka nav ētiski noņemt putnu ligzdas, taču, kad vairāku bērnu vecāki stāstījuši par Krievijas televīzijā redzētu sižetu, kā Krievijā kādā bērnudārzā krauķi saknābuši bērnus un ka tāpēc ligzdas noņemtas pat tajā laikā, kad putniem ir mazuļi, viņa uzrakstījusi oficiālu iesniegumu, lai šo problēmu risina. Tad arī saņēmusi oficiālu atļauju šīs ligzdas no kokiem novākt, un, kad otrdien ieraudzījusi, ka strādnieki zāģē nokaltušo koku, palūgusi viņiem to izdarīt. "Es mīlu visu dzīvo radību un nevienam negribu nodarīt pāri, taču šajā gadījumā man ir jārūpējas par bērnu drošību," sacīja bērnudārza vadītāja. Turklāt vasarā, kad bērniem ir diendusa, putni aiz loga tik skaļi trokšņo, ka bērni nevar gulēt, viņa vēl piebilda.

"Vienīgi strādnieki ir mazliet aizkavējušies ar ligzdu noņemšanu," vēl piebilda D.Liepniece. "To vajadzēja izdarīt līdz februāra beigām, taču pašlaik ligzdās vēl olu nav, tāpēc nekāds kaitējums, visticamāk, nav nodarīts, un putni atradīs sev citu mājvietu."