Kurzemes Vārds

21:01 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Laimīgu taciņu!

Tas nu ir gala – šonedēļ durvis aizvēra arī Lielbritānijas apsveikumu produkcijas ražošanas uzņēmuma "International Greetings" ražotnes Priekulē, Rucavā un Kuldīgā. Pēc IG ražotņu slēgšanas Liepājā darbu zaudēja aptuveni 250 cilvēku, tagad viņiem piepulcējušies ap 200 bezdarbnieku ārpus mūsu pilsētas. Var, protams, bravūrīgi prātuļot, ka tādi jau viņi ir – tie vieglās peļņas un lētā darbaspēka meklētāji. Nāk un iet, tāpēc nav ko skumt. Tomēr kaut kas urda, un, ai, kā gribētos izzināt, kāpēc īsti šie investori pameta Latviju un tieši Liepājas pusi.

Kas tad britiem nesanāca, vēl jo vairāk atceroties, ar cik ambicioziem nodomiem viņi savu biznesu šeit uzsāka. Vaļējām mutēm klausījāmies lepnajos solījumos te ieguldīt miljoniem latu, būvēt Karostā jaunu ražotni, veidot filiāles vēl un vēl. Joprojām acu priekšā vīd pirms pusotra gada TV redzētais sižets, kur līdz ar citiem pretendentiem uz ES struktūrfondu naudu Latvijas attīstības aģentūras durvis aktīvi sturmēja IG projekta vadītājs Uldis Hmieļevskis. Viņam pat izdevās dokumentus iesniegt. Nevarētu taču būt, ka britiem bija tikai iecere nokost kādu gabaliņu no mazattīstītajai jaunajai ES dalībvalstij Latvijai domātā ES struktūrfonda līdzekļu pīrāga un pazust, ja neizdodas.

Tāpat nāk atmiņā koncerna pārstāvju nesaskaņas ar Liepājas pašvaldību, kad izrādījās, ka Karostā rezervētajā zemesgabalā, kur bija iecerēts celt jauno ražotni, nevar būvēt lielu vienlaidu korpusu, jo ir jāsaudzē pāris priežu, tāpēc tika prasīts projektu pārstrādāt, lai kompleksu saskaldītu vairākās mazākās celtnēs.

Bet varbūt nav ko meklēt melnu kaķi melnā istabā un nekādu zemūdens akmeņu te vispār nav. Biznesā galu galā darbojas dzelžaina loģika – meklēt iespējas lielākas peļņas gūšanai un pamest vietu, kur plānus nav iespējams īstenot. Tomēr visticamāk, ka britus aizbaidīja augošā inflācija, ražošanas izmaksu un darba algu kāpums. Tāpēc viņi droši vien devušies lūkot laimi uz Ķīnas pusi, kur jau rosās daudzi citi Eiropas lielie ražotāji. Ar Ķīnas zemajām izmaksām un algām mēs mēroties nevaram, tāpēc – laimīgu taciņu aizgājējiem. Lai dzīvo palicēji investori!

Sarmīte Pelcmane