Kurzemes Vārds

10:23 Sestdiena, 6. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Vai sievietēm vajag pieklājīgus vīriešus?
Daiga Lutere

Ir kāds vecs un, manuprāt, banāls joks, kuru viens otrs atceras, kad tiek runāts par pieklājību, kas tiek izrādīta tieši sievietēm. Proti, kādēļ vīrieši atver durvis un palaiž pa priekšu sievieti? Šis ieradums esot saglabājies no sensenā akmens laikmeta, kad vīrietis saprata: drošāk ir alā vispirms ielaist sievieti un tikai tad ieiet tur pašam, jo, ja nu gadījumā alā paslēpies tīģeris, tad skaidrs, ka otram nācējam lielākas cerības palikt dzīvam...

Nesen izlasīju interviju ar kādu visnotaļ gudru un ārzemēs labu izglītību ieguvušu latviešu puisi. Padomāt lika viņa attieksme pret sievietēm un tas, ka jaunais vīrietis sevi dēvē par radikālu feministu – tādu, kas sievietes neuzskata par vājo dzimumu ar visām no tā izrietošām sekām. Bija tiešām vērtīgas domas un arī tādas, kas manī nostiprināja pārliecību, ka šāds feminisms man nebūtu pieņemams. Skolotais jaunais cilvēks atgādināja, ka sievietēm jau gadus simts ir vēlēšanu tiesības un viņas vairs nesēž mājās, neprotot ne lasīt, ne rakstīt. Viņš esot pret to, ka sievietei tiek pasniegts mētelis. Viņai par to vajadzētu justies pazemotai. Jā, padot mēteli, pieturēt durvis vai pasniegt roku, izkāpjot no transportlīdzekļa var jebkuram cilvēkam (arī vīrietim), ja viņam tiešām šī palīdzība nepieciešama, tas ir, ja jāpalīdz vecam cilvēkam, bērnam, invalīdam utt. Bet ne tādēļ, ka cilvēks ir sieviete, kas tiek uzskatīts par vājo dzimumu.

Dzīve pierādījusi, ka sievietes tiešām nav nekāds vājais dzimums. Viņas spēj nopelnīt, gan lai iztiktu pašas, gan lai pabarotu un izaudzinātu bērnu, par kuru tā tēvs neliekas ne zinis. Viņas darbā spēj īstenot tādus projektus, kuriem vīrieši baidās ķerties klāt, un blakus ikdienas darbiem neaizmirst apsveikt kolēģus dzimšanas un vārda dienās. Bet tās sievietes, kuras apjautāju, atzina, ka viņām ir patīkami vīriešu uzmanības apliecinājumi – durvju atvēršana un palaišana pa priekšu, rokas pasniegšana, mēteļa pieturēšana ģērbjoties. Bet kādēļ patīkami? "Tādus vīriešus es uzskatu par džentlmeņiem," sacīja kolēģe, "viņu pievienotā vērtība manās acīs tikai aug! Protams, viss atkarīgs no vietas, situācijas, jo man jau nevajag, lai vienmēr un visur kāds vīrietis skrietu pa priekšu, durvis vērdams."

Ko paši vīrieši? Protams, arī viņu domas dalās. Viens par pieklājību vai etiķetes ievērošanu neuzskata to, kas citam ir svarīga ikdienas sastāvdaļa. Kāds paziņa teica: "Mēteli sievietei, sievai vai biznesa partnerei pasniedzu ne jau tādēļ, ka viņa ir tik nemākulīga, lai pati apģērbtos. Es to daru, jo, manuprāt, tas ir pieklājīgi un uzskatāms par normu. Ja manu, ka kāda to nevēlas, protams, ar savu laipnību neuzbāžos. Ir jādara un jāuzvedas tā, lai abām pusēm būtu patīkami." Kāda liela uzņēmuma vadītāja reiz teica: "Manis dēļ vīrieši varētu arī nepūlēties... Bet viņu izrādītie uzmanības apliecinājumi ir patīkami. Pieņemu, ka katrs no mums ir gana atšķirīgs un mana filozofija – saglabāt veselīgu interesi par visu pasaulē notiekošo, neko nenoliedzot vai nepārslavējot. Arī tad, ja runa ir par pieklājību."

Feminisma, savstarpējās pieklājības normu un etiķetes tēmas ir gana elastīgas, lai vienā vai citā gadījumā (ja vien tā nav tikšanās pēc oficiāla protokola) tās interpretētu abām pusēm izdevīgi. Esmu sapratusi, ka es tomēr neesmu feministe, jo nejūtos pazemota, kad vīrietis man pasniedz mēteli.