Kurzemes Vārds

21:43 Otrdiena, 2. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Zaļsvārču sezonu gaidot
Miks Kuncītis

Sajūtot pavasara elpu un maija straujo tuvošanos, makšķernieku sirdis noteikti sāk pukstēt straujāk – kā nu ne, ja 1.maijā paredzētā tradicionālā līdaku sezonas atklāšana, kas ik gadu izraisa plašu rezonansi visā Latvijas teritorijā. Arī Liepājas pusē spiningošanas sezona tiek gaidīta ar lielu nepacietību, un lielākajai daļai copes draugu jau tagad āķi ir uzspicēti, bada pātagas nospodrinātas un makšķerēšanas kartes un licences iegādātas.

Licence kļuvusi dārgāka

Jau ne pirmo un pēdējo gadu mūsu tuvējo ezeru apsaimnieko biedrība "Liepājas ezeri", tātad, dodoties uz copi, jūs nedrīkstat aizmirst ne tikai par makšķerēšanas karti, bet arī par licenci, kas ir obligāta, makšķerējot Liepājas ezerā. Šogad salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem notikušas izmaiņas licences cenā, protams, tā ir pieaugusi – maija licences cena tagad 13 latu, bet dienas atļauja šajā laikā, copējot no laivas vai krasta, izmaksās attiecīgi trīs un vienu latu. Arī gada licence, neietverot maiju, maksā dārgāk – 12 latu. Licences var iegādāties lielākajā daļā mūsu pilsētas copes veikalu, taču vismaz pagaidām to nevar izdarīt veikalā "Tvisters", jo tas nav nokārtojusi savas parādsaistības par pērnā gadā realizētajām licencēm. Vēl bez izmaiņām cenās derētu zināt, ka maijā viens makšķernieks vienā copes reizē drīkstēs paturēt trīs līdakas, nevis piecas.

Biedrības "Liepājas ezeri" pārstāvis Ēvalds Urtāns pastāstīja, ka cenu paaugstināšana bijusi nepieciešamība, lai apsaimniekošana mūsu ezerā reāli notiktu, jo praktiski visiem biedrības pārstāvjiem algas ir zem iztikas minimuma. "Iepriekš no licencēm iekasētā nauda lielā mērā tika tērēta zivju resursu pavairošanai, bet par padarīto darbu vērā ņemama atalgojuma nebija. Kāda, piemēram, inspektoram var būt motivācija godprātīgi veikt savus pienākums, ja viņš nesaņem cienīgu algu," teica Urtāns, piebilstot, ka šajā sezonā Liepājas puses ūdeņus kontrolēs astoņi inspektori, kas ir pietiekami daudz. Iespējams, liela daļa no jums tagad pie sevis nodomā, ka mūspusē inspektori ir gausi un kontrole bāla, jo pagājušajā vasarā ar viņiem nenācās sastapties, taču ir atsevišķi gadījumi, kad, piemēram, pagājušā gada maijā viens no spiningotājiem dienas laikā tika lūgts uzrādīt licenci trīs reizes, turklāt trīs dažādās vietās.

Uzsvars uz līdakām

Kopš pastāv biedrība "Liepājas ezeri", katru gadu regulāri tiek papildināti zivju krājumi – pamatā ar zaļsvārču kāpuriem un maziem līdacēniem, tāpat divus gadus tika eksperimentēts ar zandartiem, taču tiem Liepājas ezera vide nelikās saistoša, un šīs ūdens radības, kuras pēc dabas ir klejotājas, mūsu ezerā lomos trāpās reti, visdrīzāk, zandarti devušies uz labākiem medību laukiem Baltijas jūrā. "Zandarti ir visai dārgs prieks un, lai panāktu jūtamu efektu, Liepājas ezerā būtu jāsalaiž krietni vairāk šās sugas mazuļu, nekā to izdarījām mēs, – ezerā iemājoja ap divdesmit tūkstošiem mazo zandartēnu," atzina Urtāns, paužot, ka pašlaik "Pelču" zivju audzētavā attīstās ap pieciem miljoniem vēdzeļu, par kuru mājām rudenī kļūs Bārtas upe. Maija sākumā atkal Liepājas ezers tiks papildināts ar zaļsvārču mazuļiem. "Varbūt citiem tas šķitīs savā ziņā nepareizi, taču, pēc visa spriežot, piemēram, līņu ir pietiekami daudz, un to var izsecināt pēc noķerto lomu svara," atzina Urtāns.

Prognozes drīzāk pesimistiskas

Atgriežoties pie dedzīgi gaidītās spiningošanas sezonas atklāšanas1.maijā, gribas vilkt paralēles ar iepriekšējiem diviem gadiem. 2006.gada vasarā pēc aukstās ziemas līdakas ķērās vairāk nekā tikai labi, jo kurš gan neatceras maijā notikušās makšķerēšanas sacensības, kurās praktiski ikviens tika pie pāris brangām līdakām, ne velti vietējie makšķernieki to atzina par labāko sezonu pēdējo desmit gadu laikā. Tiesa, pagājušajā gadā, kad ziema bija krietni siltāka, zaļsvārču cope nebija tik iespaidīga, drīzāk jau bāla, jo augstā ūdens līmeņa dēļ zivīm bija vieglāk izvairīties no makšķerniekiem, siltā klimata iespaidā neķērās visā Latvijā. Ja mēģinām izdarīt prognozes, ņemot vērā šādu faktu, tad arī šovasar nekas labs nav gaidāms, taču, kā zināms, nekad jau neko simtprocentīgi nevar zināt. Pēdējos gados maijs lielākoties atnācis ar ziemeļu vai ziemeļrietumu vējiem un samērā zemu gaisa temperatūru, kā arī ūdens līmenis allaž ir pacēlies. Mēneša pirmajā dekādē parasti makšķernieku lomi nav bijuši tik ievērojami kā otrajā un trešajā, kad parasti laiks kļuvis vasarīgāks. Šogad līdakas nārstu sākušas ātrāk, tāpēc varam pamatoti cerēt, ka, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, cope maija pirmajā pusē varētu būt rezultatīvāka.

Starp citu, 24.maijā Liepājas ezerā norisināsies vērienīgi copes mači – Latvijas spiningošanas čempionāta pirmais posms, kuru organizēs Latvijas Sporta makšķerēšanas federācija. Kā allaž, vienā komandā startē divi cilvēki, taču šoreiz katrai no ekipāžām maču organizatori jānodrošina ar tiesnesi, jo tūlīt pēc tam, kad zivs tiks noķerta un nosvērta, tā tiks atlaista ūdenī. Dalības maksa šajās sacensībās būs 30 latu, un tajās drīkstēs piedalīties ikviens interesents.

Ne asakas!