Kurzemes Vārds

19:23 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Ceļu policisti saņem medaļas
Ita Cērmane

1.aprīlis ir ne tikai joku diena, bet arī Ceļu policijas amata svētki. Turklāt šogad īpaši – 1938.gadā dibinātā Ceļu policija svinēja 70.dzimšanas dienu. Policijas vadītāji svētku reizē sumināja 180 ceļu policistus no visas Latvijas. Četri no sumināmajiem bija mūsu policisti.

Ar Valsts policijas rīkojumu diplomu un Nopelnu zīmi "Par ieguldījumu ceļu satiksmes drošībā" saņēma Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Ceļu policijas jaunākais inspektors Oļegs Šubans, CP rotas komandieris Leonīds Tarabans, CP priekšnieks Madars Kleinbergs, kā arī bijušais CP priekšnieks Gints Ešenvalds, kurš patlaban ir Liepājas PRPP Kārtības policijas priekšnieks.

Visi četri suminātie ir pieredzējuši policijas darbinieki. O.Šubans iekšlietu struktūrā dien kopš 1987.gada, L.Tarabans – kopš 1988.gada. M.Kleinbergs policijā strādā jau 13.gadu, bet kopš 2004.gada viņš ir Liepājas PRPP CP priekšnieks. G.Ešenvalds policijā strādā kopš 1992.gada, pirms M.Kleinberga viņš pildīja CP priekšnieka pienākumus. Apbalvojumu viņi saņēma par lielo darba pieredzi, ieguldījumu noziedzīgu nodarījumu un likumpārkāpumu novēršanā un samazināšanā, kā arī par iniciatīvu, pildot dienesta pienākumus.

Tornī uzkar krāsainu lupatu

Trešdien no rīta kāds liepājnieks "Kurzemes Vārdam" ziņoja, ka tornī starp Peldu un Rakstvežu ielu (blakus veikalam "Tango") kāds uzvilcis kaut ko līdzīgu karogam.

"Kurzemes Vārds" noskaidroja, ka karogam līdzīgais priekšmets, kas uzvilkts tornī un reiz kalpoja Rajona policijas pārvaldei, tur parādījies naktī uz 16.martu. Neoficiāla informācija vēsta, ka to tornī uznesuši panki. Karogam līdzīgais priekšmets ir palaga lieluma auduma gabals, kas sākotnēji bijis melns ar skinhedu koši rozā simbolu vidū. Tagad gan tas pabalējis.

Pašvaldības policijā skaidroja, ka noņemt lupatu no torņa varot vienīgi ugunsdzēsēji. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Liepājas brigādes komandieris Andrejs Beļakovs apstiprināja, ka ugunsdzēsēji pēc 16.marta saņēmuši informāciju par minēto problēmu. "Nekavējoties steidzamies palīgā gadījumos, ja ir apdraudēta cilvēku dzīvība vai veselība, ja draud briesmas dzīvniekiem, materiālajām vērtībām," skaidroja A.Beļakovs un piebilda, ka šis noteikti nav tas gadījums, kad kādam draudētu nelaime. Turklāt glābēji, pārbaudot torni, secinājuši, ka lupatas nocelšana ir sarežģīta: "Ja noņemšana būtu vienkārša, mēs jau to būtu izdarījuši. Ar autokāpnēm piekļūt tik augstu nevar, bet kāpt mūsu darbiniekam tornī ir bīstami. Nevaru atļauties vienas lupatas dēļ riskēt ar savu darbinieku dzīvību un veselību."

Sadalīts Kurzemes kultūras programmas finansējums

Sadalīts Valsts kultūrkapitāla fonda Kurzemes kultūras programmas 2008.gada finansējums, piešķirot 55 Kurzemes savdabību stiprinošu projektu īstenošanai 41500 latu. Liepājas pilsētas pašvaldības iestāde Kultūras pārvalde Valsts kultūrkapitāla fonda kultūras programmu Kurzemei realizē pirmo reizi, un projektu konkursā, kas noslēgsies 10.martā, saņēma 83 projektu pieteikumus. Iesniegto projektu kopējās izmaksas ir 449758,25 lati, bet no Kurzemes kultūras programmas pieprasītais finansējums – 248840 latu. Izvērtējot projektu atbilstību Kurzemes kultūras programmas nolikumā noteiktajām prioritātēm un kvalitātes prasībām, finansējums 41500 latu apmērā tika piešķirts 55 projektu īstenošanai. Kurzemes Kultūras programmas ekspertu komisija, ko veido Kurzemes reģiona pašvaldību izvirzīti pārstāvji, uz projektu vērtēšanas sēdi sanāca 25. martā, bet projektu konkursa rezultātus un piešķīrumu apjomu 27.marta sēdē apstiprināja Kultūrkapitāla fonda padome. Projektu konkursa rezultāti publicēti Liepājas pilsētas pašvaldības mājaslapā www.liepaja.lv, sadaļā "Kultūras pārvalde".

Informēs par pilsonības iegūšanu

Liepājas pilsētas mazajā domē "Lauma" šodien no pulksten 15 līdz 16 un Karostā (Neatkarības rotas ielā 11) piektdien no pulksten 15 līdz 16 notiks Naturalizācijas pārvaldes informatīvā stunda par naturalizēšanās iespējām.

Informatīvās tikšanās laikā speciālisti informēs Liepājā dzīvojošos nepilsoņus un citus interesentus par naturalizācijas procesu un citiem Latvijas pilsonības iegūšanas veidiem, kā arī par naturalizācijas pārbaudījumu saturu latviešu valodā, Latvijas vēsturē un Satversmē. Pilsonības pretendenti saņems informatīvus materiālus, varēs iegādāties mācību literatūru un uzdot jautājumus Naturalizācijas pārvaldes Liepājas nodaļas darbiniekiem.

Liepājas dziedošie aktieri dibina koncertapvienību

Liepājas teātra aktieri 5.aprīlī dibinās koncertapvienību "Aģenti", informē grupas menedžere, aktrise Lelde Kaupuža. Tajā pagaidām apvienojušies aktieri Marģers Eglinskis, Edgars Pujāts un Armands Kaušelis. Aktieri kopā daudz uzstājušies Liepājas teātra koncertos, kas tiek rīkoti pāris reižu gadā, taču viņu iespējas ir daudz lielākas. ""Aģenti" turpinās teātra dziedošo aktieru iedibinātās tradīcijas, ko savulaik kopuši Liepājas teātra desmit dziedošie kungi," skaidro L.Kaupuža. Koncertapvienības prezentācijas pasākums notiks sestdien, 5.aprīlī, Liepājas teātra kafejnīcā pulksten 21.15.

Pagarināts pieteikšanās laiks meistarklasēm

Lai gan līdzdalības pieteikumu termiņš uz starptautiskā džeza mūzikas festivāla "Aile Jazz" meistarklasēm bija noteikts līdz 2008.gada 1.aprīlim, to nolemts pagarināt līdz 7.aprīlim. Kā informēja šo meistarklašu koordinatore Irita Kalēja, E.Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolā par tām joprojām ir interese. Ja par izejas punktu ņem plānotos vidēji desmit audzēkņus katrā meistarklasē, tad pašreiz iesniegto pieteikumu skaits ir šāds: pie Ingas Bērziņas – 13 vokālistu, pie Braiena Melvina (ASV) – 7 sitaminstrumentālisti, pie Aleksandra Vasiļenko (Krievija) – 6 ģitāristi, pie Pjotra Lemančika (Polija) – 4 kontrabasisti un pie Deivida Kikoski (ASV) – 4 pianisti. Tā ka vēl var izmantot unikālo iespēju bez maksas gūt pieredzi un kontaktēties ar pasaules klases mūziķiem viņu vadītajās meistarklasēs. Meistarklasēs mūziķiem bez maksas sniegs ne vien iespēju padziļināt izpratni par džeza mūziku un tās izpildīšanas tehniku, bet viņi arī saņems ar Valsts kultūrizglītības centru saskaņotu apliecību par profesionālās kvalifikācijas pilnveidi. Labākie tiks uzaicināti muzicēt kādā no festivāla koncertiem ar meistarklašu vadītājiem, profesionāliem džeza mūziķiem un interpretiem.

Meklēs rosīgākos un atraktīvākos pensionārus

Liepājas Pensionāru biedrības valdes sēdē izskatīja daudzo pensionāru neapmierinātību ar ierobežotajām transporta iespējām nokļūšanai līdz Dienvidu kapsētai un pieņēma lēmumu vērsties Pilsētas domē, lai risinātu jautājumu par satiksmes uzlabošanu šajā maršrutā. Sēdē lēma arī par konkursa rīkošanu "Vecums nav šķērslis", kurā varēs piedalīties rosīgi, darbīgi ļaudis gados, pensionāru ģimenes. Pārrunāja arī Līgosvētku svinēšanas iespējas, un, ņemot vērā vēlēšanos svinēt Jāņus ārpus pilsētas un to, ka par vispiemērotāko vietu atzīta Pāvilosta, nolēma lūgt pašvaldības atbalstu pasākuma sarīkošanai un nokļūšanai līgošanas vietā.

Studentija visā tās daudzveidībā

Liepājas Pedagoģijas akadēmijā norisinās Zinātnes un radošuma nedēļa. Tās laikā notiek dažādas aktivitātes. Nedēļa iesākās Kurzemes Humanitārajā institūtā ar studentu stāstījumu par 2007.gada folkloras un dialektoloģijas praksi un zinātniskās ekspedīciju.

Otrdiena bija veltīta sportiskām aktivitātēm. Notika Sporta katedras organizētais pasākums ar moto "Kā mušas pa tūti", kura dalībnieki varēja dejot ar zvaigzni, pārbaudīt zināšanas par dažādiem sporta veidiem, izmēģināt veiksmi šautriņu mešanā un galda tenisa spēlē.

Notikumiem pilna bija trešdiena, kurā notika kultūras vadības studentu studiju projektu prezentācija ar nosaukumu "Īstenoto ideju diena", Matemātikas zinātņu un informācijas tehnoloģiju institūta darbības prezentācija un aparatūras demonstrējumi, kā arī Atvērto durvju diena Mākslas pētījumu laboratorijā. Viena no būtiskām darbīgās nedēļas sastāvdaļām ir studentu zinātniskā konference, kurā studenti prezentē dažādu studiju kursu ietvaros izstrādātos pētnieciskos darbus. Šogad konference norit paralēlās grupās, kas veidotas pēc studentu piederības fakultātēm un katedrām. Zinātnes un radošuma nedēļā iekļaujas Socioloģisko pētījumu centra piecu gadu jubilejas konference. Piektdien notiks studentu teātra Rikošets izrāde "Labrīt, es saku, pasaulīt!", nedēļa noslēgsies ar LPA sieviešu kora "Atbalss" koncertu sestdien pulksten 13 akadēmijas aktu zālē.

Liepāja piedalās tūrisma komisijas darba seminārā

Šodien Liepājas reģiona Tūrisma informācijas biroja projektu un mārketinga speciāliste Kristīne Galdika devusies uz Gdaņsku (Polija), lai nedēļas nogalē piedalītos kārtējā Baltijas pilsētu savienības (The Union of the Baltic Cities – UBC) tūrisma komisijas darba seminārā. Darba semināra laikā dalībniekus iepazīstinās ar jaunākajiem projektiem un idejām Baltijas jūras reģionā, kā arī apspriedīs turpmākās sadarbības iespējas. Vizītes laikā viesiem būs iespēja apmeklēt un iepazīt arī populārākos tūrisma objektus Gdaņskā un tās apkārtnē.

Baltijas pilsētu savienība dibināta 1991.gadā ar mērķi kļūt par tikšanās vietu pilsētām Baltijas jūras reģionā, īstenot kopīgas aktivitātes un būt par vietu, kur pilsētas var izteikt savu viedokli, problēmas un politiskos mērķus. Savienībā ietilpst vairāk nekā 100 Baltijas jūras reģiona pilsētas, arī Liepāja. UBC galvenais uzdevums ir veicināt sadarbību un pieredzes apmaiņu starp Baltijas jūras reģiona pilsētām.

UBC darbs ir sadalīts komisijās, pašlaik darbojas 11 dažādas komisijas. Tūrisma komisijas galvenie uzdevumi ir veicināt informācijas apmaiņu starp tūrisma nozarē strādājošajiem, būt par palīgu un iniciatoru ES projektu realizēšanā, informēt UBC biedru pilsētas par dažādām starptautiskām iespējām, kā arī veicināt savstarpējo sadarbību.

Liepājnieki – par vides problēmām

Beigusies Liepājas iedzīvotāju aptauja par vides jautājumiem, informēja domes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls. 2007.gada aptauja uzrāda izmaiņas liepājnieku uzskatos par vidi, izpratnē par svarīgākajām problēmām. Joprojām liepājnieki par nozīmīgākajām pilsētas teritorijām uzskata pludmali un Jūrmalas parku, šās teritorijas viņi visbiežāk izmanto atpūtai. Tas nozīmē, ka to uzturēšanai un sakopšanai pašvaldībai jāvelta pietiekami liela uzmanība. Palielinājies to pilsētnieku īpatsvars, kuri uzskata, ka pilsētā zaļās teritorijas ir pietiekamā daudzumā, bet palielinājies arī to respondentu skaits, kuri pauž apmierinātību ar zaļo teritoriju stāvokli. Pieaugusi iedzīvotāju apmierinātība ar atkritumu izvešanu un dzeramā ūdens kvalitāti, retāk nekā 2001.gadā tiek pieminēti dzeramā ūdens trūkumi – nosēdumi, piegarša. Bet palielinājusies liepājnieku neapmierinātība ar gaisa piesārņojumu, galvenokārt tas saistīts ar palielināto transporta kustību pilsētā. Aptauju veica LPA Socioloģisko pētījumu centrs.