Kurzemes Vārds

09:39 Ceturtdiena, 23. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Baumu virpulī

Jo skopāki ir vadītāji, informējot par norisēm savos uzņēmumos, jo krāšņāk zeļ baumas par šo tematu. Tā jau ir sen pierādījusies aksioma, ka, slēpjot vai noklusējot faktus, ļaužu iztēle tiek tikai vēl vairāk sakairināta, runas uzvirmo ar daudz lielāku spēku, bet baumas var izravēt tikai fakti un dzelžaina loģika.

Piemēram, veļas ražošanas akciju sabiedrību "Lauma Lingerie", kur vadītāji nenoliedz darbinieku skaita optimizāciju, bet sīkākus komentārus nesniedz, neoficiāli tiek runāts par vairāku desmitu strādājošo atlaišanu. Toties pašā uzņēmumā jau pilnā sparā mutuļo baumas, ka to paredzēts Liepājā pavisam likvidēt un visu ražošanu pārvietot uz lētāko Baltkrieviju, kur mātesuzņēmums iegādājies ražotnes. Uztraukums valda arī lielākajā Liepājas uzņēmumā – akciju sabiedrībā "Liepājas metalurgs", jo, ja tas nesaņems lielo kredītu un nevarēs turpināt modernizāciju, pilsētas ražošanas flagmaņa nākotne var tikt apdraudēta.

Ja vēl atceramies tikko no Liepājas aizgājušo britu kompāniju, tad šķiet, neesam tālu no tā, lai pilsētai atgrieztos neglaimojošā depresīvā, drūmā reģiona slava, kāda tā bija tā sauktās Krievijas ekonomiskās krīzes laikā. Un tas nebūt neveicina investoru ienākšanu, tā ka pilsētai ir ļoti svarīgs tās tēls, ja tā grib attīstīties.

Bet varbūt velns nemaz nav tik melns, kā mālējam, piemēram, LNT, savā "TOP 10" piešķirot Liepājai pirmo vietu ekonomikas straujajā grimšanā? Jā, augstās inflācijas un citu apstākļu dēļ Liepājā daudzi uzņēmumi spiesti samazināt apjomus, atlaist darbiniekus un pat iespējama darbības pārtraukšana, taču jādomā, ka tā tas notiek visā Latvijā, ne jau tikai pie mums. Meklējot negatīvo, nebūtu godīgi aizmirst, ka tajā pašā laikā notiek arī pozitīvi procesi – Liepājā ienāk jauni uzņēmumi, darbinieku skaits tiek plānots palielināt par vairākiem simtiem. Graujošs bezdarbs, šķiet, arī tik drīz vēl nedraud, zinot, cik katastrofāli pēdējā laikā uzņēmumos trūkuši strādnieki.

Varbūt ekonomiskās grūtības piespiedīs izdzīvojušos uzņēmumus nonākt pie tā, kas jau sen Latvijā tiek gaidīts – pie ražošanas modernizācijas, roku darba samazināšanas un produktivitātes palielināšanas. Bet valdībai beidzot liks sakārtot nodokļu sistēmu, kas patlaban tikai grauj uzņēmējdarbību.

Sarmīte Pelcmane