Kurzemes Vārds

13:38 Sestdiena, 7. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Nopietns brīdinājums

Vakar ar iedzīvotāju lielu aktivitāti un garumgarām rindām beidzās parakstu vākšana par grozījumiem Satversmē, kuri ļautu desmitajai daļai vēlētāju rosināt atlaist Saeimu. Šodien, jādomā, jau zināmi provizoriskie rezultāti. Tie gan vēl jāpārbauda. Visticamāk, nepieciešamos 150 000 vēlētāju parakstus, kas vajadzīgi grozījumu ierosināšanai, ir izdevies savākt, bet, ja tomēr ne, tad neapšaubāmi būs pietrūcis tikai pavisam nedaudz.

Un patiesībā pašlaik jau nav tas svarīgākais, vai savākts mazliet vairāk vai nedaudz mazāk par 150 000 parakstu, galu galā – ja arī pēc ilgām procedūrām Satversmē tomēr tiktu izdarīti minētie grozījumi, tad vienalga parlamenta atlaišana būtu tik ilgstošs, sarežģīts process, ka tas nekļūtu par regulāru izklaidi ik pēc pāris mēnešiem.

Galvenais, ka tik daudzi tūkstoši cilvēku ir nodemonstrējuši stingru nostāju par spīti valdošo aprindu izvērstajai pretdarbībai. Kā atceramies, gan bijušais, gan esošais premjers baidīja pilsoņus ar haosu, kas iestāšoties valstī, ja kuram katram būs iespēja atlaist Saeimu. Citi valdošo partiju politiķi smīkņāja, ka nopietni cilvēki šādās avantūrās nepiedalās, vēl kādi saskatīja parakstu vākšanā finanšu grupējumu intereses, kūdot nesaprašas atlaist labo Saeimu utt.

Miera nav bijis arī opozīcijas partijām, no kurām viena otra naski saskatījusi šajā cilvēku gribas izpausmes procesā iespēju spodrināt savas paplukušās spalvas un metusies iekšā kampaņā profesionāli, izkarot visās malās aģitācijas plakātus ar aicinājumiem parakstīties. Visai smieklīgi, ja ņem vērā, ka aktīvā partija, kaut arī sēž opozīcijā, pati ir pārstāvēta Saeimā ar vienu no lielākā skaita deputātiem.

Bet cilvēki jau tikai vēlas piespiest Saeimu strādāt sabiedrības interesēs. Un ar daudzskaitlīgajiem parakstiem valdošajām aprindām ir izteikts nopietns brīdinājums, tikai jautājums, vai politiķi to apzinās, vai izdarīs secinājumus.

Ja ne, tad tautas paplašinātās tiesības atlaist Saeimu būtu īsti laikā. Vismaz vienu reizi – par mācību.

Sarmīte Pelcmane