Kurzemes Vārds

08:18 Pirmdiena, 6. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Dienas tēma

Narkotikas Liepājā: situācija kļūs aizvien bīstamāka
Ita Cērmane, Kristīne Pastore, Dina Belta

Pieci procenti Liepājas vidusskolēnu atzīstas, ka kaut reizi ir nomēģinājuši narkotikas, liecina kāda aptauja.

Bet Liepājas rajonā narkotiku faktiski nav, ar diezgan drošu pārliecību "Kurzemes Vārdam" atbildēja gan aptaujātie pieaugušie, gan jaunieši. Iespējams, būtiskākais iemesls, kādēļ nav – rajona pilsētās un pagastos ir pārāk maz potenciālo narkotiku pircēju.

Apreibinās ar pieejamo

Pieredze rāda, ka Liepājā un rajonā jaunieši biežāk apreibinās ar vieglāk pieejamiem līdzekļiem – alkoholu un toksiskām vielām. Policijas darbinieki nereti nogādā mājās vai uz stacionāru piedzērušos jauniešus. Tāpat bijis ne viens vien gadījums, kad notikusi nelaime, jo pusaudži apreibinājušies, piemēram, ostot līmi, degvielu vai gāzi.

Arī šonedēļ tādi gadījumi ir bijuši. Pirmdienas vakarā Liepājas Pašvaldības policijas darbinieki saņēma izsaukumu uz Lielo ielu 1, kur nama sētā kāds jaunietis ostīja šķiltavu gāzi. Par laimi, šoreiz laikus izdevās izsaukt mediķus, un 1990.gadā dzimušais puisis tika nogādāts Liepājas Reģionālajā slimnīcā. Otrdien no Roņu ielas slimnīcā nogādāti divi 1995.gadā dzimuši pusaudži, kuriem konstatēta intoksikācija ar medikamentiem. Viņi saindējušies ar mājās paņemtām tabletēm.

Taču ne visi apreibināšanās gadījumi beidzas tik veiksmīgi. Pirms pāris gadiem kāds puisis, ostot degvielu, aizdedzināja drēbes un guva nopietnus apdegumus. Taču visbriesmīgāk beidzās pusaudžu apreibināšanās ar gaisa atsvaidzinātājiem, kā dēļ izdzisa 13 gadu vecās Ievas dzīvība.

Skolēni atzīstas, ka lieto

To, ka narkotiskās vielas Liepājas skolēniem tomēr nav nekas svešs un nepieejams, apstiprina arī aptauja, ko veicis sabiedriskais fonds "Esi vesels". Pagājušajā un šajā mācību gadā tas Liepājas vidusskolās organizē akciju – konkursu starp skolām "Esi vesels, esi NEatkarīgs!"

Vienā no konkursa kārtām skolēni aizpildīja anketas gan par dažādiem ar veselību saistītiem jautājumiem, gan arī par atkarībām: alkohola un narkotiku lietošanu, kā arī smēķēšanu. Un pieci procenti aptaujāto 9. un 11.klašu skolēni anonīmajā aptaujā atzinās, ka ir izmēģinājuši vai pat lieto narkotikas. Fonda "Esi vesels" pārstāve Valentīna Tjurina atzīst – tas ir satraucoši. Viņa aptaujas datus ir nodevusi Liepājas domes Sabiedrības veselības daļas speciālistiem. Sabiedrības veselības daļas veselības konsultants ārsts Armands Treimanis ir pārliecināts, ka tas ir tikai sākums, ka mūs sagaida vēl nopietnāka situācija, tāpēc ir jādomā, ko likt vietā, lai skolēniem nevajadzētu ķerties pie narkotikām, lai viņu dzīve un ikdiena būtu piepildīta ar kaut ko citu, daudz interesantāku un saistošāku.

Skolas nav ieinteresētas uzklausīt

Vērtējot šī pētījuma rezultātu, arī Liepājas Reģionālās slimnīcas ārsts narkologs stažieris Romāns Galuza atzīst, ka pieci procenti skolēnu, kas neslēpj, ka vismaz reizi lietojuši narkotikas, ir patiešām nopietns signāls. Turklāt, strādājot narkoloģijas nodaļā, ārsts ir pārliecinājies, ka pusaudžiem un jauniešiem ir nopietna interese par dažādiem apreibināšanās līdzekļiem. "Un trakākais ir tas, ka daudzi domā – no vienas reizes nekas nebūs," saka R.Galuza. "Bet es pats zinu cilvēkus, kas pēc šīs vienas reizes tā arī nespēja apstāties un ir nonākuši pat psihiatrijas klīnikās."

Tāpēc ārsts uzsver, ka pirmais un galvenais ir dot jauniešiem un arī viņu vecākiem pēc iespējas vairāk informācijas. "Par to, ka ārstiem vajadzētu par šīm problēmām stāstīt, ir runāts ne vienā vien sanākšanā, un mēs būtu gatavi to darīt pat bez kādas samaksas. Taču līdz šīm sarunām skolās tiek reti." Viņš ieskicē situāciju, pastāstot, ka vienu reizi narkologus uz sarunu uzaicinājuši 15.vidusskolas skolēnu vecāki un vienreiz viņi ar īsu pastāstu aicināti uzstāties 5.vidusskolas vecāku sapulcē – tas arī viss. Vēl R.Galuza ir bijis uz sarunu 10.vidusskolā, savas meitas klasē.

Ārsts ir pārliecināts, ka saruna mūsdienu apstākļos ir pats ietekmīgākais veids, kā bērnus un pusaudžus informēt. Jo, lai arī avīzēs un žurnālos diezgan daudz raksta par šīm problēmām, pašlaik pusaudži un jaunieši lasa tik maz, ka šī informācija līdz viņiem visbiežāk nenonāk.

Rajonā tirgus par mazu

"Šur tur kādi eksperimenti parādās," saka Liepājas Rajona padomes speciāliste bērnu tiesību aizsardzības jautājumos Pārsla Ivanova. Parasti tie esot pilsētnieki – radi, draugi, kādreizējie skolasbiedri, kas tagad mācās Liepājā, kuri mēģina ievest zālīti vai citas apreibinošas vielas, kuras pēc tam kādā jauniešu tusiņā pamēģina. "Bet vismaz manā redzeslokā neviens smags, ar narkomāniju saistīts gadījums nav nonācis," apgalvo P.Ivanova.

Narkotikas Pāvilostā jauniešu vidū, par laimi, nav problēma, saka Pāvilostas vidusskolas direktores vietniece audzināšanas darbā Daiga Jēkabsone. Tiesa, esot dzirdēts par kādiem mēģinājumiem šajā jomā, taču no nopietnākām aktivitātēm pasargājot tas, ka pilsēta ir maza. Tas šajā gadījumā ir labi gan tādēļ, ka tirgošanas fakts nevarētu palikt nepamanīts, gan arī tādēļ, ka potenciālais tirgus ir daudz par mazu, lai raisītu nopietnu tirgotāju interesi. Tam, ka neviens narkotiku pārdevējs nepūlēsies izvērst tirdzniecību pilsētā ar tik mazu iedzīvotāju skaitu, piekrīt arī Priekulē. "Jaunieši jau savā starpā runā par visu ko, ja kaut kas tāds notiktu, tad to zinātu," uzskata priekulnieks Niks Rozentāls. Vaiņodes Internātpamatskolas pedagogi ar saviem skolēniem cenšoties daudz runāt par narkotiku bīstamību, viņi arī seko pārmaiņām audzēkņu izskatā, kas varētu norādīt uz apreibinošu vielu lietošanu. Līdz šim tādas lietas neesot pamanītas, apgalvo sociālās pedagoģes Anda Ceirule un Aelita Matute.

Kaut arī pagaidām Grobiņā nav konstatēts neviens gadījums, kad nepilngadīgie būtu lietojuši narkotikas, policijas darbinieki tomēr ir gatavi tam, ka situācija var arī mainīties uz slikto pusi, saka Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Kārtības policijas biroja 2.nodaļas inspektore Sintija Varnovska. Taču labā ziņa esot tā, ka rajona skolās, kur mācās daudz mazāk bērnu nekā Liepājas skolās, pedagogi ļoti pievērš uzmanību katram aizdomīgam gadījumam un ziņo par to. "Par laimi, šos ziņojumus pārbaudot, izrādās, ka lietotais ir kas tāds, kas nekādu postu bērna veselībai nenodara."

Jātic, ka notiks pats labākais

Pedagogi kopā ar pašvaldības darbiniekiem jau atšifrējuši vismaz vienu Pāvilostā lietotu recepti – pretklepus tabletes kopā ar enerģijas dzērienu. Par sekām, kādas no tā rodas, gan "Kurzemes Vārdam" informācijas nav. Reiz pēc diskotēkas uz grīdas esot pamanītas kādas nezināmas tabletes, iespējams, tās pašas, ko lieto pret klepu.

Arī kādā nelielā pagasta pamatskolā skolēni "Kurzemes Vārdam" stāstījuši par kādu vielu paciņā, ko kāds skolasbiedrs esot atvedis no Krievijas un pārējie pa starpbrīžiem košļājuši vai ostījuši. Pēc apraksta gan noprotams, ka sekas bijušas atkarīgas no katra pasākuma dalībnieka iztēles spēka.

"Ko tik neizdomā sajaukt un samaisīt – tas ir vienreizēji, kā fantāzija darbojas," komentē P.Ivanova.

Savukārt šajā lietā ieinteresētajiem Liepājas jauniešiem, šķiet, ir diezgan labas zināšanas par rajona mazdārziņu infrastruktūru. "Laikā, kad magoņu galviņas izaugušas prāvas, bet vēl ir zaļas, pēkšņi redzam, ka gar pagasta centra daudzdzīvokļu māju mazdārziņiem, cenzdamies izskatīties, cik vien neuzkrītoši spēj, slīd sveši jaunieši keponiem galvās," stāsta kāda Vērgales pagasta iedzīvotāja. Protams, neviens neuzdrošinās ar šiem jauniešiem uzsākt sarunu, tomēr līdzīgi gadījumi ļauj secināt, ka viņi dārziņos meklē kaņepes un magones, lai no tām gatavotu apreibinošus līdzekļus.

Bērni izmēģinās visu, ko apkārtējā pasaule piedāvās, un tas ir normāli, saka speciāliste bērnu tiesību aizsardzības jautājumos. "Bet, ja ir pamats, ja ir stipras ģimenes vērtības, viņi pamēģinās, taču neaizies pa to ceļu." Un te ir ļoti svarīgi, lai vecāki ticētu saviem bērniem un ticētu sev. "Vēl pirms viņi redz un dzird, bērni jūt. Un, ja viņi jūt pret sevi vērstas šaubas un neticību, tas viņus, protams, ietekmē. Tāpēc vienmēr ir jātic, ka ar manu bērnu notiks tikai viss labākais," turpina P.Ivanova. "Un ir jāļauj iet uz tusiņu, pat tad, ja zini, ka tur tiks izmēģinātas kādas narkotikas. Tu taču zini un saproti savu bērnu – viņam tas nebūs vajadzīgs, ja vecāki radījuši drošības, atbalsta un savstarpējas uzticības sajūtu."

Uzziņai

* Šā gada pirmajos trīs mēnešos uzsākti 12 kriminālprocesi par noziedzīgiem nodarījumiem, kas saistīti ar narkotisko vielu lietošanu. Tai skaitā: par transportlīdzekļu vadīšanu narkotiku ietekmē, lietošanu vai atrašanos narkotisko vielu reibumā, realizēšanu un glabāšanu.

* Pērn visa gada laikā par šādiem nodarījumiem uzsākti 32 kriminālprocesi.

* Noziedzīgus nodarījumus narkotiku iespaidā nepilngadīgo vidū šogad policija nav konstatējusi. Nav fiksēti arī narkotiku reibumā esoši nepilngadīgie.

* Pērn noformēti 14 Administratīvo pārkāpumu protokoli nepilngadīgajiem par atrašanos narkotisko vai psihotropo vielu iespaidā.

* Narkotisko vai citu apreibinošu vielu iespaidā pastrādāti noziedzīgi nodarījumi: galvenokārt zādzības, laupīšanas un miesas bojājumu nodarīšana.

Pēc Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes informācijas