Kurzemes Vārds

21:12 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Par siltuma taupīšanu

Liepājas domes Nekustamā īpašuma pārvalde martā aptaujāja liepājniekus, lai jo iespējami pilnīgāk noskaidrotu dzīvokļu īpašnieku attieksmi pret māju siltināšanu un citiem energotaupības pasākumiem, kas kļūst aizvien aktuālāki sakarā ar attiecīgo resursu sadārdzināšanos. 60 procentu aptaujāto izteicās, ka piedalīšoties projektos ar saviem līdzekļiem, neņemot kredītus bankā. 20 procentu respondentu norādīja, ka gatavojoties sapulcēm, kurās vēl tikai diskutēs par šo jautājumu. Tāpat noskaidroja, ka apmēram 10 procentu daudzdzīvokļu māju pasūtījušas energoauditu. Bet no visām privatizēto dzīvokļu kopējās apsaimniekošanas biedrībām tikai 5 procenti ieguldījušas līdzekļus, lai celtu energoefektivitāti. Daudziem pagaidām apsaimniekošanas maksa paliek sākotnējā līmenī – 24 santīmi par kvadrātmetru. Ir secināts, ka nepieciešams veikt nopietnu izskaidrošanas darbu.

Pētnieki par sabiedrību un kultūru
Daina Meistere

Liepājas Pedagoģijas akadēmijā divas dienas notiek 11.starptautiskā zinātniskā konference "Sabiedrība un kultūra: sociālā partnerība un dialogs".

Šogad to rīko Pedagoģijas akadēmijas Sociālo zinātņu katedra un Melardalenas Augstskolas Sociālo zinātņu departaments (Zviedrija), sadarbībā ar Latvijas un ārvalstu akadēmiskajām un profesionālajām pētniecības institūcijām. Konferencei pieteikti 130 zinātniskie autoru un autorkolektīvu referāti, tajā piedalās zinātnieki un pētnieki no Latvijas, Lietuvas, Polijas un Zviedrijas. Konferences mērķis ir risināt tādas problēmas kā dzīves kvalitāte, vadības kvalitāte un pārmaiņas sociālajā vidē, etnosociālie un kultūras procesi, partnerības un dialoga jautājumi, tautas attīstība un publiskās pārvaldes aktualitātes. Tradicionāli darbs organizēts sekcijās pēc zinātņu nozarēm un darbības jomām: filozofija, vēsture, kultūras vēsture, letonika, pedagoģija un pēdējos gados īpašu popularitāti ieguvušās vadībzinātnes, uzņēmējdarbības un socioloģijas sekcijas. Prezentētie referāti kā ik gadu tiks publicēti rakstu krājumā, ka vēlāk pieejams gan akadēmijā, gan citās Latvijas un konferences dalībnieku valstu bibliotēkās. Rakstu krājuma eksemplāru saņem arī katrs publicētā raksta autors.

Lekcijas un tikšanās

Mācību gadam beidzoties, savu mācību ciklu beidz arī skolotāji, kuri izglītojās Latviešu valodas apguves valsts aģentūras organizētajos metodikas kursos. Atbilstoši nacionālajai programmai vidusskolu latviešu valodas un literatūras skolotāji mācījās kursos "Literatūras mācīšana vidusskolā". Tajos piedalījās apmēram 40 pedagogu no Liepājas un rajona gan mazākumtautību, gan dzimtās valodas skolām. Pieredzes apmaiņas kursus vadīja Signe Ābola no Valmieras un Lita Silova no Rīgas Franču liceja. Liepājas skolotāji varēja viesoties Valmierā, kur iepazina Vidzemes kolēģu pieredzi, noskatījās Valmieras teātra izrādi. Savukārt Liepājā ciemojās Balvu, Valmieras, Saldus skolotāji, kuri iepazinās ar Kurzemes Humanitāro institūtu, filoloģijas studiju iespējām Liepājas Pedagoģijas akadēmijā, piedalījās literatūras zinātnes konferencē martā, tikās ar dzejnieku Olafu Gūtmani, strādāja un atpūtās folkloras centrā "Namīns".

1. ģimnāzijas skolēni – konkursa par jūrniecību finālā

Rīt Rīgas Brīvostas kapteiņdienesta un Krasta apsardzes dienesta teritorijā notiks televīzijas konkursa vidusskolniekiem "Enkurs – 2008" fināls. Tajā piedalās dažādu Latvijas vidusskolu 10.–12. klašu komandas. Un šogad finālā kopā ar Skrundas, Jaunpiebalgas, Bauskas, Brocēnu un Rīgas skolēniem piedalās arī mūsu pilsētas 1.ģimnāzijas komanda. Zināms, ka konkursa finālā nāksies veikt glābšanas operāciju, ko sagatavojis Krasta apsardzes dienests, kā arī izpildīt vairākus uzdevumus uz ledlauža "Varma". "Enkurs" notiek otro gadu, un tā mērķis ir ieinteresēt jauniešus par jūras virsnieka specialitāti, kā arī celt jūrnieka profesijas popularitāti un tēlu sabiedrības acīs. Galvenā balva, ko iegūst trīs labākās komandas, ir vairāku dienu brauciens uz kāda no Latvijas kuģiem. Šo balvu, tāpat kā pagājušajā gadā, nodrošinās akciju sabiedrība "Tallink Latvija". Starp atbalstītājiem ir arī Liepājas SEZ osta.

Mākslas plenērs bibliotēkā

Visu šo nedēļu Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā katru dienu viesojas mākslinieki, studenti, skolēni, citi ar mākslu saistīti cilvēki. "Pie mums notiek liela rosība," pastāstīja CZB direktores vietniece Aina Krauče, "jo Bibliotēku nedēļas laikā notiek nebijis pasākums "Plenērs bibliotēkā", kurā visiem dalībniekiem, kuri prot gleznot, zīmēt, ir dots uzdevums radīt kompozīcijas, klusās dabas ar grāmatu, interesantām, raksturīgām bibliotekārā darba un telpu detaļām, bibliotekāru vai lasītāju portretiem, pat savdabīgu skatu pa bibliotēkas logu."

Plenēra gaitā ierosmes un redzējumu par notiekošo bibliotēkā rod gan mākslinieki, gan arī bibliotekāri, jo kafijas pauzēs rit raitas sarunas, diskusijas par redzēto un atspoguļoto. Plenēra nobeigumā, kā paredzēts nolikumā, no vērtētajiem darbiem bibliotēka savā īpašumā iegādāsies vairākus darbus par autoratlīdzību, kura kopējā summa ir 450 latu. Būs arī viena pārsteiguma balva. Labākos darbus pēc tam varēs apskatīt arī bibliotēkas skatlogos.

Iesildīsies pludmales festivālam

Rīt, tas ir, dienā, kad līdz astotajam pludmales festivālam būs palikušas tikai 90 dienas, Latvijas 1.rokkafejnīcā un mūzikas klubā "Pablo" notiks "Tele2 Baltic Beach Before Party". Latvijas 1.rokkafejnīcā sērijā "Beach Rock Party" spēlēs apvienība "Dzelzs vilks" un liepājnieks Ivo Fomins kopā ar savu grupu. Kā īpašs pārsteigums paredzēta dziedātāja uzstāšanās kopā ar savu "LNT" šova "Zvaigžņu lietus" partneri, Dailes teātra aktrisi Ievu Pļavnieci. Būs iespēja klātienē redzēt un dzirdēt šī pāra šova priekšnesumus. Savukārt mūzikas klubā "Pablo" notiks pasākums deju un house mūzikas mīļotājiem "Beach Dance Party". Pirmo reizi viesosies dziedātāja Ella ar dziesmām no topošā albuma "Welcome to the Club". Vēl klubā uzstāsies pazīstamais remiksu meistars DJ Roberts Lejasmeijers un DJ iMix. Ballītē piedalīsies arī Liepājas deju grupa "Other Kind". Tāpat noskaidros pirmos šā gada pludmales festivāla apmeklētājus, kurus izvēlēsies no tiem apmēram 3000 cilvēkiem, kuri izpildīja festivāla anketu.

Beidz krāsot ielu horizontālos apzīmējumus

Kā katru pavasari, SIA "Ceļu, tiltu būvnieks" ceļu aprīkojuma nozares darbinieki Liepājā krāso ielu horizontālos apzīmējumus – ass līnijas, gājēju pārejas u.c. Nozares vadītājs Eltons Jansons pastāstīja, ka lielākā daļa darba, kas tiek veikts mehanizēti, jau pabeigta. Turpina strādāt brigādes, kas atjauno gājēju pāreju krāsojumu. Darbs notiek pēc Komunālās pārvaldes pasūtījuma un atbilstoši valstī apstiprinātajiem standartiem. Ielu horizontālos krāsojumus var sākt klāt tikai tad, kad ir atbilstoši laika apstākļi, proti, silts un sauss, jo tad tie ir noturīgi. Liepājā ielu horizontālos apzīmējumus atjauno divas reizes gadā – pavasarī un rudenī.

Koncerts Lieldienās

Piecos gados, kas apritējuši kopš krievu kultūras biedrības "Posoloņ" nodibināšanas, tās aktīvisti piedalījušies vairāk nekā simt masu sarīkojumos. Tagad pienākusi kārta vēl vienam pārskatam saviem skatītājiem un klausītājiem. Svētdien pulksten 15 klubā "Lauma" ansamblis, kam ir tāds pats nosaukums, koncertēs par godu Lieldienām. Piedalīties aicināta arī latviešu deju grupa "Krustiņi", bet no Klaipēdas – jauniešu deju kolektīvs "Nadežda". Uzstāsies arī Liepājā pazīstamais akordeonists Rustams Bagirovs. Galvenais, kā uzskata organizatori, ir tas, ka ieeja būs bezmaksas.

"Amritu" apsaimniekos lietuvieši

Vakar viesnīcas "Amrita" viena no līdzīpašniecēm Margareta Jansone no vienas puses un kompānijas "Europa Group Hotel" ģenerāldirektors Arvids Balčūns parakstīja līgumu, kas paredz, ka turpmāk "Amritu" apsaimniekos šī Lietuvā izveidotā starptautiskā viesnīcu ķēde. Līguma parakstīšanas brīdī klāt bija arī viesnīcas jaunais direktors Aleksejs Čurbakovs, viesnīcas valdes locekle Indra Pūce un vēl divas kompānijas "Europa Group Hotel" pārstāves. Kompānijas "Europa Group Hotel" ķēdē pašlaik ir 7 viesnīcas, arī bijušais Benjamiņu nams Rīgā. Kā sacīja A.Balčūns, līdz ar "Amritas" pārņemšanu apsaimniekošanā tiks iegūtas tās priekšrocības, kādas pieejamas visām šās ķēdes viesnīcām. "Amritā" paliek strādāt esošie darbinieki, to skaita samazināšana nav paredzēta. Turpmāk viesnīcas nosaukums būs "Amrita Europa City" un mainīsies arī logo. Starptautiskajā ķēdē ir divu veidu viesnīcas – "Europa Royal" un "Europa City", no kurām pirmās atrodas vēsturiskās, greznās ēkās, bet otrās parasti ir trīszvaigžņu viesnīcas.

Viesnīcas "Amrita" viena no līdzīpašniecēm Margareta Jansone (centrā) un kompānijas "Europa Group Hotel" ģenerāldirektors Arvids Balčūns pēc līguma parakstīšanas. No kreisās jaunais direktors Aleksejs Čurbakovs.

Mudina vācu uzņēmējus interesēties par Liepāju

Aicināt vācu biznesmeņus braukt uz Liepāju un atrast uzņēmējdarbības iespējas šeit vakar domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš novēlēja Vācijas ārkārtējam un pilnvarotajam vēstniekam Latvijā Eberhardam Šupiusam, kad viesis ieradās Liepājā savā atvadu vizītē. G.Ansiņš jautājis, kādas ir Vācijas prioritātes attiecībā uz Latviju. Vēstnieks atbildējis – kultūra un izglītība.

E.Šupiuss viesojās arī Pedagoģijas akadēmijā, turpretī plānotā tikšanās ar Uldi Pīlēnu, kura uzņēmums ir "viens no nedaudzajiem Liepājā, kas eksportē produkciju uz Vāciju" (G.Ansiņš), nenotika, jo U.Pīlēns bija devies ceļojumā uz Vāciju. Tā vietā E.Šupiusam bija iespēja apbrīnot Svētās Trīsvienības katedrāles ērģeles.

Izsludina ugunsnedrošo laiku mežos

Pamatojoties uz hidrometeoroloģisko prognozi, Valsts meža dienests visā valsts teritorijā no 18.aprīļa izsludinājis meža ugunsnedrošo laikposmu, informēja Dienvidkurzemes Virsmežniecības Ugunsapsardzības un saimnieciskās daļas vadītājs Māris Otaņķis.

Līdz ar ugunsnedrošā laikposma izsludināšanu Valsts meža dienests uzsācis dežūras ugunsnovērošanas torņos, lai laikus varētu konstatēt dūmus un noteikt vietu, kur izcēlies meža ugunsgrēks. "Ir svarīgi, lai bez saskaņošanas ar administratīvajā teritorijā esošo mežniecību nenotiktu dedzināšanas darbi, kas rada lielus dūmus un var maldināt torņa dežurantus," uzsvēra M.Otaņķis.

Viņš skaidroja, ka Dienvidkurzemes Virsmežniecībā Kuldīgas, Liepājas un Saldus rajonu teritorijā mežus novēros no 21 torņa. Dežūras uzsāk arī meža ugunsdzēsēju komandas, kuru rīcībā ir 10 ugunsdzēšanas automašīnas. Konstatējot dūmus, torņu dežuranti par to raksturu, virzienu un iespējamo izcelsmes vietu ziņo operatīvajam centra dežurantam. Novērojumus reģistrē, tiek noskaidrota notikuma vieta un pieņemts lēmums par meža ugunsdzēsēju komandas izbraukšanu.

Lai mazinātu meža ugunsgrēku izcelšanās iespējas, no 18.aprīļa noteikti arī atsevišķi aizliegumi un ierobežojumi. Mežos un purvos aizliegts nomest degošus sērkociņus, izsmēķus, kurināt ugunskurus, dedzināt atkritumus, braukt ar mehāniskiem transportlīdzekļiem (ārpus ceļiem). Mežizstrādātāji līdz ar ugunsnedrošā laikposma izsludināšanu mežā pārtrauc dedzināt zarus un ciršanas atliekas, meža īpašnieki atbrīvo meža ceļus un stigas no sagāztajiem kokiem, lai ugunsdzēsības automašīnas varētu brīvi pārvietoties.

Par dūmiem vai uguni meža tuvumā iedzīvotājus lūdz informēt tuvāko mežniecību vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu.