Kurzemes Vārds

03:36 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

"Vīrišķais + sievišķais" – linā un mālā

Ieejot Liepājas muzeja mazajā zālē, šķiet, ka tā pielieta ar īpašu gaismu. To izstaro smalkie, sievišķie lina darinājumi, kas kontrastē ar it kā vīrišķajiem māla darinājumiem.

Interesanto izstādi veidojušas trīs kādreizējās Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolas absolventes. Tās ir Rīgas profesionālās keramikas studijas "Artelis" mākslinieces – tēlniece Anda Poikāne un keramiķe Kristīne Lazdāne, kā arī joprojām liepājniece, tekstilmāksliniece Iveta Deģe. Studijas "Artelis" mākslinieces ir pazīstamas ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs. Ar saviem darbiem viņas piedalījušās izstādēs vairākās Eiropas valstīs, gūstot dekoratīvās mākslas lietpratēju atzinību.

Dekoratīvās mākslas izstādes "Vīrišķais + sievišķais" divi dabas materiāli – lins un māls – ļoti veiksmīgi viens otru papildina, radot saistošu un krāsainu ekspozīciju. Kristīnes Lazdānes un Andas Poikānes darbos izmantota iepriekšējo izstāžu pieredze projektā "Pirts", kas ir turpinājums jau agrāk sekmīgi izveidotajam keramikas mākslas projektam 'Simposijs'. Kā skaidro pašas mākslinieces, tajā terakotas tehnikā risinātā cilvēku un trauku spēle balstās uz filozofisku atziņu, ka cilvēks un trauks ietilpības ziņā simbolizē viens otru. Šoreiz Kristīnes Lazdānes un Andas Poikānes terakota skulptūras un trauku kopīgās kompozīcijas konceptuālais priekšlikums ir: "Tu esi kā aizkorēts dārzs, kā aizslēgts avots, kā aizzīmogota aka."

Tēmas iecere – brīvi, radoši inscenēt divu simbolisko pretstatu spēli atbilstoši mākslinieka izvēlētajam vēstījumam. Simboliski uzdevuma mērķis ir radīt izjūtu par nepārtrauktu savstarpējo mijiedarbību. Šajā kompozīcijā "vīrišķais + sievišķais" rodami meklējumi uz jautājumu: kad sākas apzinātā divu pretmetu dalīšana un vienlaicīga atkalapvienošana? Mākslas darba iekšējā spēle ir skatītāja asociāciju spogulis.

Savs stāsts ir par tekstilmākslinieces Ivetas Deģes dabīgo materiālu – linu, kas ieguvis mūsdienīgas izteiksmes variācijas. Tekstildarbu kompozīcija balstīta uz lineāru ritmu un vienkāršiem krāsu, pamatā baltas un sudrabaini pelēkas, attiecībām, liekot lielāku uzsvaru uz materiālu un tā faktūru. Raupjais lins jauki spēlējas ar viskozes un zīda eleganto spīdumu, iegūstot smalkumu un gaisīgumu. Jāatzīmē, ka nesen aizvadītā 16.starptautiskā pianisma zvaigžņu festivāla viesmākslinieki no Liepājas piemiņai līdzi aizveda tieši Ivetas Deģes darinātās ekskluzīvās smalka lina kaklasaites un modernās šalles.