Kurzemes Vārds

00:04 Piektdiena, 3. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Atceroties bojā gājušos un savainotos darba kolēģus

Sarmīte Pelcmane

Starptautiskā darba organizācija 28.aprīli izsludinājusi par Pasaules darba drošības un veselības dienu.

Šajā dienā arodbiedrības visā pasaulē cenšas pievērst sabiedrības, valsts pārvaldes, darba devēju un darba ņēmēju uzmanību darba vides drošībai un iespējamo riska faktoru novēršanai. Atgādināt, cik nelaimes gadījumu un kādi notikuši iepriekšējā gadā, lai no skarbās pieredzes var mācīties un uzlabot darba apstākļus.

Lai darba vietās atcerētos cietušos un pieminētu bojā gājušos, 28.aprīlī pasaulē tiek rīkoti dažādi pasākumi. Darbavietās aizdedz svecītes pie bojā gājušo darbabiedru fotogrāfijām vai sarakstiem, cietušo darbinieku ģimenēm izsniedz materiālo pabalstu, rīko atceres pasākumus, darbinieku mītiņus, sapulces par darba aizsardzības jautājumiem utt.

Liepājā 28.aprīlī celtnieki jau daudzus gadus rīko piemiņas pasākumus, lai atcerētos darbā bojā gājušos un savainotos kolēģus.

Latvijas Celtnieku arodbiedrības Liepājas un rajona reģionālā centra vadītājs, uzņēmuma "Būvmehanizācija" arodorganizācijas priekšsēdētājs Rihards Bernāts uzskata, ka celtniecībā strādājošie ir vieni no visvairāk riskam pakļautajiem darbiniekiem. Celtnieki strādā gan pazemē, gan lielā augstumā. Neievērojot darba drošības noteikumus, strādājošie gūst smagas, dažkārt pat nāvējošas traumas.

Pēc Kurzemes reģionālās Valsts darba inspekcijas datiem, pagājušajā gadā Liepājā būvniecībā notikuši 3 smagi nelaimes gadījumi – pa vienam uzņēmumos "Akvamarine", "Centrdomnaremont" Liepājas filiālē un "Jumiķis". Letāli nelaimes gadījumi ne Liepājā, ne rajonā pagājušogad nav reģistrēti. Kā parasti nelaimes gadījumu galvenais iemesls – aizsardzības līdzekļu nelietošana, kā arī darbu nepietiekama uzraudzība.

R.Bernāts rosina darba devējus pievērst vairāk uzmanības darbinieku apmācībai, lai nenotiktu nelaimes, kā arī uzskata, ka uzņēmumos būtu vajadzīga ievēlēta darba aizsardzības uzticības persona darba vides iekšējai uzraudzībai.

R.Bernāts arī aicina 28.aprīlī darbavietās aizdegt svecītes cietušo kolēģu piemiņai, tāpat darba devējiem rast iespēju izsniegt materiālos pabalstus cietušo ģimenēm, kopīgās sanāksmēs darba devējiem un ņēmējiem pārrunāt darba aizsardzības jautājumus, domāt par koplīguma slēgšanu u.c.

Uzziņai
Nelaimes gadījumi būvniecībā kopumā valstī

 

2003.g

2004.g.

2005.g

2006.g

2007.g

Nelaimes gadījumi

146

158

171

222

251

Smagie nelaimes gadījumi

42

63

67

66

75

Letālie nelaimes gadījumi

12

10

15

10

21