Kurzemes Vārds

01:28 Pirmdiena, 30. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Dodiet recepti!

Pēc Aigara Kalvīša izziņotajiem treknajiem gadiem tagad sekos izaicinājuma pilni gadi. Vismaz tā prognozē "Nordea bankas" ekonomikas eksperti savā nule publiskotajā pētījumā. Būtībā speciālisti pareģo to, kas faktiski jau pašlaik notiek mūsu valstī un mūsu pilsētā – daudzām liepājnieku ģimenēm nākas sastapties ar lielākiem vai mazākiem izaicinājumiem, sākot ar cenu vispārēju pieaugumu un beidzot ar darba zaudēšanu. Pirms gada vidēji labi atalgotu darbu Liepājā varēja sameklēt, tagad iespējas mazinājušās.

Diemžēl ekonomiskās krīzes pazīmju iespējamie attīstības scenāriji ir vairāk pesimistiski nekā optimistiski. Turklāt neviens eksperts nevar pateikt recepti, kā rīkoties, lai no šīs nepatīkamās situācijas izietu ar pēc iespējas mazākām sāpēm. Kāds amerikānis reiz sacīja aptuveni tā: pasakiet man, kā nav Amerikā, un es kļūšu miljonārs. Līdzīgi par situāciju Latvijā izteicās arī pētījuma "Economic Outlook" prezentētājs Rodžers Vesmans, kurš nespēja sniegt konkrētas ekonomikas atveseļošanās receptes, piebilstot, ka, "ja es to zinātu, sen būtu miljardieris". Ir skaidrs, ka jāatbalsta ražošana, jāatbalsta eksports, bet tieši kā to darīt?

Pirmo reizi Latvijas uzņēmēji ekonomisko stāvokli valstī novērtē pesimistiski – tas atspoguļojas "Parex bankas" un pētījumu centra SKDS uzņēmēju lietišķās aktivitātes pētījuma rezultātos. Uzņēmēju noskaņojums piedzīvojis lielāko kritumu kopš indeksa izveides un no piesardzīga optimisma noslīdējis zem neitrālā vērtējuma sliekšņa. Uzņēmumi gaida grūtākus laikus. Droši vien tādi arī pienāks. Un izdzīvos tie, kas šīm grūtībām būs labāk sagatavojušies.

"Dodiet recepti!" gribas prasīt valdības vīriem. Atbildes nav. Katram no mums, lasītāji, tāpēc jāizdomā sava. Un – vai tas ir slikti, ka varam rīkoties pēc sava prāta? Protams, nevar galvu smiltīs bāzt kā strausi – jāskatās patiesībai acīs. Taču klausīties tikai ārzemju kungu pesimistiskajās prognozēs un skumt tām līdzi arī nebūtu prāta darbs. Optimistam tomēr ir lielākas cerības izkulties no nepatikšanām. Vai atceraties stāstu par divām vardēm krējuma podā?

Ints Grasis