Kurzemes Vārds

17:30 Sestdiena, 28. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Internetu lieto vairāk nekā puse iedzīvotāju

Latvijā pērn internetu regulāri lietoja aptuveni 52 procenti iedzīvotāju, kas ir nedaudz vairāk nekā vidēji Eiropas Savienības dalībvalstīs, rāda Eiropas Komisijas ziņojums. Pagājušajā gadā ES dalībvalstīs regulāri internetu lietoja vidēji 51 procents iedzīvotāju, Igaunijā – gandrīz 60, bet Lietuvā – aptuveni 44 procenti. Visvairāk regulāri internetu starp ES dalībvalstīm lietoja Nīderlandes iedzīvotāji, bet vismazāk – Rumānijas iedzīvotāji.

80 procentiem ES interneta lietotāju ir platjoslas pieslēgums un 60 procenti publisko iestāžu pakalpojumu ES ir pilnībā pieejami tiešsaistē. "Ir apsveicami, ka politikas virziens ir mainījies un visas 27 dalībvalstis atbalsta informācijas un komunikāciju tehnoloģijas – Eiropas izaugsmes galveno dzinējspēku. Tas uzlabo Eiropas konkurētspēju starptautiskajā mērogā un modernizē eiropiešu ikdienas dzīvi," sacīja ES informācijas sabiedrības un mediju komisāre Vivjena Redinga. EK norāda, ka ES pieder pasaules lielākais attīstītais patērētāju tirgus un 100 miljoni platjoslas interneta pieslēgumu, kas rada labus apstākļus informācijas un komunikāciju tehnoloģiju radīto ekonomisko priekšrocību izmantošanai.

Ieejai internetā nepieciešama pase?

Pazīstamais "ētiskais hakeris" un starptautiskais drošības eksperts Sebastjans Šreibers uzskata, ka labākais paņēmiens aizsardzībai pret apdraudējumiem no tīkla būtu "pasu" jeb identifikatoru piešķiršana interneta lietotājiem, bez tādiem identifikatoriem piekļuve internetam nebūtu pieļaujama. Agrāk līdzīgu priekšlikumu izvirzīja Jevgeņijs Kasperskis, ziņo antivirus.lv, atsaucoties uz CNews. "Labākais un laikam vienīgais interneta drošības risinājums būtu pastāvīga identifikatora piešķiršana katram tīkla lietotājam," sacīja starptautiskais IT drošības eksperts Sebastjans Šreibers. "Tādu pašu priekšlikumu jau izvirzījis antivīrusu izstrādātājs no Krievijas Jevgeņijs Kasperskis, un tā ir ļoti laba doma."

Tomēr Šreibers saprot, ka tādu ieceri, lai cik pareiza tā arī būtu, nebūs viegli īstenot bez valdību un lielo korporāciju vadības atbalsta un sadarbības. Šādi pasākumi var ierobežot interneta lietotāju brīvību, tādēļ tie rūpīgi jāapsver un jāsagatavo. "Brīvība internetā ir svarīga, taču tikpat svarīga ir drošība," uzsver Šreibers.

Telefons atpazīs žestus

Firma "Samsung" patentējusi tehnoloģiju, ar kuru mobilais telefons var atpazīt lietotāja žestus un reaģēt uz tiem, vēsta portāls zparks.lv. Ideja vienkārša un jau zināma, jo telefonu varēs vadīt, izmantojot dažādus žestus, līdzīgus tiem, kurus izmanto kurlmēmie cilvēki. Telefons ar kameru, pamatojoties uz savā atmiņā esošo datubāzi, uztvers un salīdzinās redzamās zīmes ar tam zināmajam un atbilstoši reaģēs. Tādējādi "Samsung" vēlas izveidot jaunu bezkontaktu vadības metodi telefoniem. Kā var noprast no patenta pieteikuma, šis princips samērā vienkārši var tikt adaptēts ikvienam telefonam ar kameru. Iespējams, mēs jau drīzumā ieraudzīsim telefonu ar vadības sistēmu, kura atpazīs jūsu rādītās zīmes.

Sagatavojis Pauls Kaufmanis