Kurzemes Vārds

04:04 Trešdiena, 8. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Sports

Nedēļa
Vai bums ir beidzies?
Andris Sudmalis

Vairs tikai dažas dienas ir palikušas līdz pasaules čempionātam hokejā augstākajā divīzijā, kurā jau vienpadsmito gadu pēc kārtas piedalīsies Latvijas izlase. Tas ir gana ilgs laiks, lai uzskatītu sevi par stabiliem pasaules elites pārstāvjiem, neskatoties uz to ,ka vairākas reizes mūsu valstsvienībai ir nācies liet sviedrus par palikšanu tajā. Vienpadsmit gadi arīdzan ir gana ilgs laiks, lai apzinātos, ka pasaules elitē varam spēlēt ne tikai ar PSRS sistēmā, bet arī neatkarīgās Latvijas laikā izaugušajiem spēlētājiem. Par to mēs varam uzsist sev uz pleca, jo pat dažas lielākas un bagātākas valstis piemēram, Kazahstāna un Baltkrievija, šajā elitē nav pratušas noturēties tik ilgi kā mēs. Vienlaikus der pavērot citu valstu progresu. Šogad tiesības spēlēt spēcīgākajā divīzijā izcīnīja Ungārija (pirmo reizi 70 gadu laikā), salīdzinoši stabili planētas spēcīgāko izlašu kompānijā jūtas Slovēnija, progresē Dānija un Norvēģija.

Un šajā sakarībā mums vajadzētu aizdomāties, cik ilgi mēs vēl varēsim justies samērā bezrūpīgi par savu vietu spēcīgākajā divīzijā. Salīdzinājums ir jāsāk ar pamatu pamatu – vietējo čempionātu pieaugušo komandām. Optimisti teiks, ka Latvijas līga pamazām virzās uz augšu, pesimisti – ka pašmāju čempionāta līmenis krītas, bet patiesība, kā jau parasti, ir kaut kur pa vidu, proti, mēs mīcāmies uz vietas. Piekritīsit, ka četras profesionālas komandas valstī, kas pretendē uz pirmo desmitnieku pasaules čempionātā, ir krietni par maz. Arī ledushaļļu sliešanas straujais temps valstī ir apstājies. Vai tas nozīmē, ka Latvijā būtu pārgājis tā saucamais hokeja bums? Domāju, ka nē, jo dažādās amatieru līgās mūsu valstī spēlē desmitiem un pat simtiem komandu, kuru rindās cīnās arī vīri ar pasaules čempionātu un pat par olimpisko spēļu ierakstu viņu CV. Arī Bērnu un jaunatnes čempionātā ir pārstāvētas vairāk nekā desmit pilsētas, tātad hokeja jaunā maiņa aug.

Taču uz ko šiem bērniem un jauniešiem tiekties? Pieļauju, ka lielais mērķis visiem ir NHL, bet, objektīvi raugoties, lielākā daļa var mērķēt uz Eiropas vai Ziemeļamerikas vidusmēra līgām vai Latvijas čempionātu, kurā ir tikai četras nopietna līmeņa komandu, tātad, rupji rēķinot, vietas tikai aptuveni 100–120 hokejistiem. Jaunajiem parasti priekšā ir vairāk pieredzējuši un meistarīgāki spēlētāji, kurus izkonkurēt ir teju neiespējami, un tad nav brīnums, ka Latvijas U–18 un U–20 izlašu spēlētāji, vēl nesasnieguši 20 gadu slieksni, beidz karjeru.

Ir pozitīvi, ka LHF prezidents Kirovs Lipmans aktīvi strādā pie tā, lai mūsu klubi varētu piedalīties spēcīga līmeņa sacensībās – vai tā būtu Kontinentālā hokeja līga vai Baltkrievijas atklātais čempionāts, bet lēmums par jauno spēlētāju obligātu iekļaušanu profesionālo komandu pieteikumos spēlēm arī varētu kļūt par nelielu, bet spēcīgu Latvijas hokeja attīstības impulsu.


Māris Štāls – junioru čempions
Miks Kuncītis

Rīgā beidzies Latvijas čempionāts grieķu–romiešu cīņā junioriem, un tajā par Latvijas čempionu kļuvis arī viens Liepājas Kompleksās sporta skolas trenera Vikotra Livdāna audzēknis – Māris Štāls.

M.Štāls, kurš startēja svara kategorijā līdz 55 kilogramiem, uzvarēja visās četrās cīņās un izcīnīja pārliecinošu Latvijas junioru čempiona titulu. Vēl vienam no mūsu sporta skolas audzēkņiem – Marekam Garbaram (līdz 50 kg) pietrūka tikai mazliet, lai sarūpētu Liepājai otro augstākā kalumu godalgu, tomēr izšķirošajā cīņā pietrūka veiksmes, un rezultātā otrā vieta. Šoreiz ne tik veiksmīgs starts Latvijas pieaugošo čempionāta uzvarētājam Kristapam Kalnakārklim (līdz 74 kg), kurš, zaudējot nākamajam finālistam, augstāk par trešo vietu nespēja pakāpties. Līdzīgs liktenis piemeklēja arī Jāni Rērihu (līdz 66 kg) – arī viņš piekāpās finālistam un beigās stājās uz goda pjedestāla trešā pakāpiena. Pēc sportistu sasniegtajiem rezultātiem tika noskaidroti arī labākie treneri – Vikotrs Livdāns šajā konkurencē ieņēma otro vietu.


Laba spēle, slikts rezultāts
Ints Grasis

Parādot, iespējams, labāko sniegumu šogad, bet nespējot realizēt vārtu gūšanas iespējas, "Liepājas metalurga" futbolisti piedzīvoja dramatisku zaudējumu pašā spēles izskaņā pret "Skonto".

Latvijas virslīga.
"Liepājas metalurgs" – "Skonto" 1:2 (1:1).
"Liepājas metalurgs"
– Spole, Kļava, Fereira, Ivanovs, Zirnis, Tamošausks (Miceika, 81.), Surņins (Rimkēvičs, 46.), Soloņicins, Bleidelis, Rubīns, Beņušis (Kļimeks, 63.).
Vārtu guvēji: "Liepājas metalurgs" – Ivanovs (24., 11 m); "Skonto" – Laizāns (14., 11 m), Višņakovs (90 + 3).
Brīdinājumi: "Liepājas metalurgs" – Spole (14.), Tamošausks (18.), Kļava (25.); "Skonto" – Hščanovičs (25.), Laizāns (48.), Pahars (79.), Piačeks (80.).

"Futbols ne vienmēr mēdz būt loģisks, un šī spēle bija viena no tādām," runājot par spēles iznākumu, atzina metalurgu galvenais treneris Jurijs Andrejevs. Kaut arī liepājniekiem piederēja pārsvars, bija labas izdevības gūt vārtus, nostrādāja vecā patiesība par to, ka tādās reizēs gadās piedzīvot pretējo – vārtus ielaist, turklāt īpaši sāpīgi, ka tas notiek kompensācijas laika pēdējās sekundēs.

Beidzot metalurgu rindās visi futbolisti ir veseli (pēc trenera teiktā, vēl tomēr tika pietaupīts Kamešs) un bija lielākas iespējas variēt ar sastāvu, tomēr arī šis apstāklis laimi liepājniekiem neatnesa. Iespējams, tādēļ, ka arī "Skonto" futbolisti aizvadīja pagaidām savu labāko maču šogad, turklāt kārtējo reizi zvaigznes sastājās tā, ka spēles beigās tika noburta mājinieku aizsardzība un bumba brīnumainā kārtā iespurdza Spoles vārtos… Trešajā virslīgas spēlē pēc kārtas metalurgi savās mājās zaudē "Skonto" mača izskaņā. Pērn oktobrī Cauņa bija precīzs 90.minūtē, bet jūnijā liepājnieki sacensības beigu daļā ielaida divus vārtus.

Par šogad labāko sniegumu liepājnieku izpildījumā spēlē pret skontiešiem nevar runāt tādēļ, ka pietrūka paša galvenā – uzvaras, tomēr spēles rokraksta un krāsainības ziņā šis mačs bija interesantākais no šogad redzētajiem. Uzbrukumiem bieži pieslēdzās gan aizsargi, gan pussargi, un galvenais – uzbrukumi nebija vienveidīgi.

Iniciatīva piederēja mūsējiem, kas izpaudās arī stūra sitienu attiecībā – 10 pret 5, tomēr mājinieki pirmajā puslaikā maz sita pa vārtiem. Labākās izdevības bija Beņušim un Surņinam, kurš arī nopelnīja 11 metru sitienu uz skontiešu vārtiem, ko realizēja Ivanovs, tādējādi izlīdzinot rezultātu. Spēles otrajā daļā bija grūti sagremot, kā Beņušis netrāpīja vārtu taisnstūrī ar galvu no dažu metru attāluma. Tāpat labas izdevības bija Rubīnam, kura sitienu brīnumainā kārtā izvilka vārtsargs Doroševs, un Rimkēvičam, kurš, izlaižot vienu sezonu, atkal startēja mūsu komandas rindās.

Arī tabulas līdere "Ventspils" piedzīvoja pirmo zaudējumu virslīgā, ielaižot vienīgos vārtus sacensības izskaņā pret "Rīgu", "Jūrmala" pieveica "Blāzmu" 1:0, "Vindava" zaudēja liepājnieku nākamajai pretiniecei virslīgā "Daugavai" (spēle notiks 3.maijā izbraukumā) 1:2, bet komanda "Dinaburg" uzvarēja "Olimpu" 1:0, tādējādi izvirzoties turnīra tabulā 2.vietā un paliekot vienīgā komanda čempionātā, kas vēl nav zaudējusi.

Pirms virslīgas nākamās spēles metalurgiem šo trešdien izbraukumā būs jāaizvada Latvijas kausa izcīņas astotdaļfināla mačs. Pretinieks kļūs zināms šodien.

Komentāri

"Liepājas metalurga" galvenais treneris Jurijs Andrejevs:
– Šodien laukumā valdīja uzbrukuma futbols. Daudz uzbrukām un izveidojām pietiekamu skaitu labu vārtu momentu, lai spēli uzvarētu, bet, ja mēs nespējam uzbrukumam pielikt punktu, ir grūti cerēt uz panākumu kopumā. Kontrolējām situāciju, bet lieliski nospēlēja pretinieku vārtsargs, mūsu uzbrucēji vēl nav sasnieguši nepieciešamo līmeni, un arī veiksme šoreiz nebija mūsu sabiedrotā.

"Skonto" galvenais treneris Pols Ešvorts:
– Šodien divas komandas gribēja uzvarēt, bija laba spēle, labs futbols. Varēja gūt vārtus liepājnieki, bet punktu spēlei tomēr pielikām mēs un izcīnījām vērtīgu uzvaru, kas futbolistiem turpmākajām cīņām piedos vairāk pārliecības. Protams, bija kļūdas, bet esmu priecīgs par rezultātu.


Sava spēle vēl jāmeklē
Andris Sudmalis

Vakar pirmo spēli jaunajā futbola sezonā aizvadīja SK "Liepājas metalurgs" virslīgas komandas tuvākie rezervisti jeb dublieri. Dublieru turnīrā metalurgi pirmo spēli aizvadīja savā laukumā un ar 2:1 (1:0) pārspēja Andreja Štolcera trenēto "Olimpa" otro sastāvu.

Pretēji prognozēm liepājnieku dublieru rindas nepapildināja ne Antons Jemeļins, ne Andrejs Žuravļovs, savukārt Vladimirs Kamešs savainojumu esot izdziedējis, bet ar jaunā uzbrucēja veselību neviens negrib riskēt, un viņš vēl tiek pietaupīts.

Spēli metalurgi sāka gandrīz vai ar pērnās sezonas pamatsastāvu, taču mūsējo sniegumu par saturīgu būtu grūti nosaukt. To lielā mērā atzina arī liepājnieku galvenais treneris Viktors Lukins, paužot gandarījumu par mača iznākumu, bet uzsverot, ka sava spēle vēl jāmeklē.

Protams, liels nopelns tam, ka savā pirmajā cīņā metalurgi bija tālu no saturīga sniegumu, bija arī pretiniekiem. "Skonto" sistēmas audzēkņi mūsējiem ir principiāli pretinieki visās vecuma grupās, un izņēmums nebija arī šis mačs. Vakardienas spēlē noteikti jāuzteic liepājnieku uzbrucējs Arturs Karatajevs, galvenokārt par viņa neatlaidību – divās epizodēs puisis cīnījās līdz galam un abās guva vārtus. Tiesa, viņam krietni palīdzēja arī viesu vārtsargs, kas abās šajās reizēs izlaida bumbu no rokām.

Noteikti, ka progresēt var arī liepājnieku vārtsargs Pāvels Naglis, kura pirmā atrādīšanās kuplākam vietējo līdzjutēju skaitam neizdevās. Ielaistajos vārtos pēc soda sitiena izspēles Naglis gan nav vainojams, bet citās epizodēs jaunais vārtsargs pagaidām vēl nedarbojas tik pārliecinoši, kā gribētos.

Nākamo spēli "Liepājas metalurga" dublieri pirmdien, 4.maijā, pulksten 16 arī aizvadīs Liepājas "Olimpijas" stadionā. Mūsējo pretinieki būs Daugavpils "Daugavas" otrās vienības futbolisti.

Teicams starts Latvijas čempionātā
Miks Kuncītis

Kārtējos panākumus Latvijas čempionātā guvuši Liepājas Kompleksās sporta skolas trenera Vaclava Jažēviča audzēkņi. Šoreiz tie bija U–13 un U–15 vecuma grupu jaunieši, kuri Ventspilī notiekošajos mačos Liepājai izcīnīja daudz dažāda kaluma godalgu.

Mūsu jauno sportistu treneris jau iepriekš bija atzinis, ka šajās vecuma grupās viņam esot daudz perspektīvu puišu, tādēļ bija skaidrs – Latvijas čempionātā Liepājai medaļu būs daudz.

Sacensību pirmajā dienā tika noskaidroti labākie džudisti U–13 vecuma grupā, vislabāk šajā konkurencē veicās Aleksejam Dudkinam (līdz 60 kg), vēl tuvu uzvarai bija Vitālijs Piminovs (līdz 38 kg), kurš zaudēja finālā, bet bronza tika Vadimam Kovaļenko (līdz 35 kg) un Ņikitam Arteņinovam (līdz 55 kg). Dienu vēlāk U–15 vecuma grupā jau trešo reizi par Latvijas čempionu kļuva Vladislavs Staruhs (līdz 46 kg), sudraba godalgas izcīnīja Zurabs Ščifurskis (līdz 50 kg) un Arturs Sokolovskijs (līdz 60 kg). Vēl pieci jaunie liepājnieki ieņēma trešās vietas – Romāns Klibiks (līdz 50 kg), Radions Dušinskis (līdz 55 kg), Aleksandrs Petrovs (līdz 73 kg), Artjoms Briļovs (līdz 66 kg) un Deniss Kiričenko (līdz 38 kg).

Tagad mūsu džudisti plāno piedalīties pasaules junioru kausa izcīņas posmā.


Pirmo reizi bez punktiem
Andris Sudmalis

Motosportists Lauris Freibergs nedēļas nogalē piedalījās MX1 pasaules čempionāta trešajā posmā, kas norisinājās Portugālē, Aguedas trasē. Šā gada pasaules čempionātā grobiņnieks pirmo reizi palika bez ieskaites punktiem.

Kvalifikāciju Lauris tradicionāli aizvadīja ne pārāk veiksmīgi, un tās beigās grobiņnieks ierindojās 28.vietā, kas, protams, nebija spīdoša pozīcija, taču galvenais, ka viņš kvalificējās pamatsacensībām.

Zinot, ka Freibergam zema vieta startā ir ierasta lieta, varējām cerēt, ka sacensībās izpaudīsies Laura cīnītāja gars un mūsu sportistam izdosies uzlabot savu rezultātu. Cerības attaisnojās, bet ne tik lielā mērā, kā domāts. Pēc pirmā apļa latvietis bija 24.vietā, bet pirmā brauciena lielāko daļu viņš pavadīja 25.pozīcijā. Dažus apļus līdz finišam Freibergs gan vienu konkurentu apsteidza, bet braucienu viņš pabeidza 25.

Otrā brauciena sākums L.Freibergam bija vairāk nekā neveiksmīgs – pēc pirmā apļa viņam pēdējā, 29.vieta. Taču jau pēc dažiem apļiem Lauris uzlaboja savu pozīciju par trim vietām, un, sākot ar septīto apli, uzsāka nopietnu cīņu par pirmo divdesmitnieku, par ko pienākas punkti pasaules čempionāta kopvērtējumā. Četru apļu laikā viņš pakāpās par četrām vietām (uz 21.pozīciju), taču iekļūt divdesmitniekā bija pārāk grūts uzdevums, jo priekšā braucošais beļģis Manuels Prīrns bija krietni ātrāks, un Laurim nācās samierināties ar vietu uzreiz aiz punktu robežas. Posma kopvērtējumā grobiņnieks ierindojās 24.vietā, bet pasaules čempionāta kopvērtējumā Lauris atrodas 16.pozīcijā.

Nākamās sacensības Freibergam 1.maijā paredzētas Holandē.