Kurzemes Vārds

07:20 Trešdiena, 3. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Vēstis

Atklāj zaļsvārču sezonu
Miks Kuncītis

Ne jau tikai brīvdienu dēļ vakar mūsu pilsētas ielas bija tukšākas nekā citkārt – 1.maijā tradicionāli atklāja spiningošanas sezonu. Kārtīgam makšķerniekam pat prātā droši vien neienāca palaist garām copes draugu lielākās svinības, kuras katrs, protams, vēlas atzīmēt ar brangu zaļsvārci.

Rīts atausa cerīgs – debesis bija skaidras un iepriekšējās dienas brāzmainais vējš bija aizsnaudies, lielākā daļa spiningotāju jau bija pie ūdeņiem, krietni pirms varēja sajust saules staru siltumu. Cits savu šās sezonas pirmo līdaku centās piemānīt, copējot no krasta, bet vairums talkā ņēma laivas. Runājot par Liepājas ezeru, pašu stāsta varoņu viedokļi ir dažādi, taču visi kā viens tomēr atzīst, ka pērn cope bijusi sliktāka. Par makšķernieku vakardienas varoņdarbiem ziņas izplatījās ātri, un, pēc "Kurzemes Vārda" rīcībā esošās informācijas, lielāko līdaku mammu laivā dabūjis televīzijas raidījuma "Ar makšķeri" vadītājs Māris Olte, kuram Liepājas ezerā bijis pa spēkam pieveikt sešus kilogramus smagu plēsoņu (tā gan tūlīt tika atlaista brīvībā). Dažam bija trāpījušās arī no divi līdz trīs kilogrami smagas zivis, taču bija arī tādi, kas neko vairāk par zemmēra līdaciņu nespēja piemānīt.


Andris Grīnis – "Pilsoniskās savienības" valdē
Līvija Leine

Starp partijas "Pilsoniskā savienība" 216 oficiālajiem dibinātājiem bija arī liepājnieks Andris Grīnis, kurš līdz šim bijis partijas "Jaunais laiks" biedrs, bet no tās izstājies. Viņš arī ievēlēts jaunizveidotās partijas valdē. Kā Andris Grīnis pastāstīja "Kurzemes Vārdam", galvenais iemesls, kāpēc viņš izvēlējies šo partiju, bijusi tās pozitīvā attieksme pret reģioniem, to problēmām un cilvēkiem. "Jaunais laiks" reģionu cilvēku domas un vajadzības nav atbalstījis. Reģionu problēmu risināšana, to attīstības veicināšana būšot viena no "Pilsoniskās savienības" prioritātēm.

No Liepājas dibināšanas sapulcē piedalījušies pieci cilvēki, bet partijas veidošanas iniciatīvas grupā pašlaik darbojas divpadsmit partijas biedri un atbalstītāji. Andris Grīnis augstu vērtēja partijas dibināšanas kongresa atmosfēru. Viņam paticis arī tas, ka partija noskaņota darbam, nevis tādu solījumu došanai, ko nav iespējams izpildīt.

Šajā virzienā strādās arī "Pilsoniskās savienības" Liepājas organizācija, kuras izveides darba grupas vadītājs ir Andris Grīnis. Viņi nolēmuši gādāt, lai Liepājā nelikvidētu uzņēmumus un saglabātu darba vietas, lai uzlabotu cilvēku dzīves līmeni, lai izglītības sistēma darbotos atbilstoši nacionālas valsts interesēm, un par citiem liepājniekiem svarīgiem jautājumiem. Liepājas organizācijas biedri atbalsta arī referenduma rīkošanu par pilsoņu tiesībām atlaist Saeimu un par grozījumiem pensiju likumā. Lai īstenotu savas ieceres, jaunās partijas biedri gatavojas startēt nākamajās pašvaldību vēlēšanās. Tie, kas vēlas pievienoties šai partijai, var zvanīt pa tālruni 29224471 Andrim Grīnim.


Ar velosipēdiem uz Žemaišu Kalvāriju
Līvija Leine

Vakar triju dienu svētceļojumā uz Žemaišu Kalvāriju devās grupa katoļu Liepājas Svētā Jāzepa draudzes vīru. Šoreiz viņi gan neiet kājām, bet brauc ar velosipēdiem.

Žemaišu Kalvārija ir maza pilsētiņa, kas atrodas 24 kilometrus no Telšiem. Tā kļuva slavena pēc 1637.gada, kad bīskaps Jurģis Tiškevičs, lai stiprinātu katoļticību, uzbūvēja Kristus Krusta ceļa atveidi dabiskajā mērogā ar 19 nelielām kapelām – Krusta ceļa stacijām. Blakus uzcēla dominikāņu klosteri, kura brāļiem bija uzdots Krusta ceļu aprūpēt. Tiškevičs attālumu (kopā aptuveni 3 kilometri) un staciju vietas izvēlējās tā, lai viņa veidotais Krusta ceļš atbilstu Kristus ciešanu ceļam Jeruzalemē. Pašlaik pakalnos izvietotas 20 stacijas, un ticīgie, tās izstaigājot, var pārdzīvot Jēzus ceļu uz Golgātu ne tikai garīgi, bet arī fiziski. Šogad aprit divdesmit gadu, kopš pilsētiņas Dievmātes kristīgo ģimeņu aizbildnes baznīcu pāvests Jānis Pāvils II pasludināja par baziliku, bet tajā esošo brīnumdarītāju – Vissvētākās Dievmātes svētbildi, kurā viņa attēlota kopā ar bērnu, pāvests Benedikts XVI pagājušajā gadā pasludināja par ģimeņu aizbildni. Vēl Kalvārijas baznīcā glabājas relikvija – 3,2 cm garš un 0,6 cm plats gabaliņš no krusta, kurā sists Jēzus.

Kopā ar vīriem svētceļojumā devies arī prāvests Gatis Bezdelīga. Viņš pastāstīja, ka dienā viņi veiks ap 70 kilometriem un svētceļojuma mērķis ir lūgties par ģimenēm. Visi tā dalībnieki ir precējušies vai gatavojas to darīt. Viņi izies visu Krusta ceļu, katrā no 20 kapelām notiks aizlūgums, bet 2.maijā visi piedalīsies Svētajā misē bazilikā.

Vakar dienas vidū "Kurzemes Vārds" sazinājās ar vienu no zivju inspektoriem Ģirtu Liepiņu, kurš atzina, ka ar licencēm Liepājas ezerā viss esot bijis kārtībā, tiesa, divi protokoli sastādīti – viens no makšķerniekiem pat bija iecerējis doties mājup ar desmit (!) zemmēra līdakām. Par šādu cūcību viņu gaida naudassods no 20 līdz 500 latiem.


Lai ērtāk tiktu pie jaunas pases
Līvija Leine

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Liepājas pilsētas un rajona nodaļas vadītāja Vija Vilmane informēja, ka pārvalde veikusi teritoriālo nodaļu darba reorganizāciju. Tas darīts, lai iedzīvotājiem būtu vieglāk izvēlēties, uz kuru no tām iet, lai saņemtu to pakalpojumus. Rīgas teritoriālajām nodaļām mainīti nosaukumi, bet visā Latvijā – arī klientu pieņemšanas laiki. No 2.maija visas Rīgas nodaļas, kā arī lielāko pilsētu nodaļas – arī Liepājas pilsētas un rajona nodaļa – klientus pieņems pirmdienās no pulksten 11 līdz 19, otrdienās – no 9 līdz 16, trešdienās – no 9 līdz 16, ceturtdienās – no 9 līdz 16, piektdienās – no 8 līdz 14.30.

Pasu un Iedzīvotāju reģistra izziņu saņemšanu, kā arī ielūgumu un izsaukumu noformēšanu klienti var veikt jebkurā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajā nodaļā neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas. Sevišķi svarīgi tas tagad, kad, vasaras ceļojumu sezonai sākoties, klientu pieplūdums ir liels, jo no 1.jūlija ceļošanai vairs nebūs derīgas pases ar ielīmētām fotogrāfijām, kas izdotas līdz 2002.gada 30.jūnijam, bet rudens un ziemas dienās par nepieciešamību manīt dokumentus daudziem nebija ienācis prātā. Taču jāatgādina: ja cilvēks nevēlas ceļot ārpus Latvijas, pilsoņu pases, kas izsniegtas līdz 2002.gada 30.jūnijam, nav jāmaina. Pēc 1.jūlija tās varēs turpināt izmantot Latvijā kā personu apliecinošu dokumentu. (Protams, ja nebūs izbeidzies dokumenta derīguma termiņš.) Tāpēc nevajadzētu lieki censties stāvēt garās rindās, lai tiktu pie jaunās pases tikai tāpēc, ka grib jaunu dokumentu.

Pārējās Latvijas pilsoņu pases un visas nepilsoņu pases ir derīgas gan ceļošanai, gan dzīvošanai Latvijā līdz to derīguma termiņa beigām. Sīkāku informāciju par pases noformēšanas termiņiem, nodevām, pases saņemšanai nepieciešamajiem dokumentiem un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes nodaļu atrašanās vietām var lasīt pārvaldes mājaslapā: www.pmlp.gov.lv.