Kurzemes Vārds

13:41 Otrdiena, 22. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

4. maija pārliecība

1990.gada 4.maijs bija piektdienā. Sinoptiķi solīja apmākušos, toties siltu laiku, un tāda šī diena arī pienāca. "Kurzemes Vārds" rakstīja gan par starptautiskās darbaļaužu solidaritātes dienas sarīkojumiem, kad mācību iestāžu un uzņēmumu pārstāvji 1.maijā devās nolikt ziedus pie Ļeņina pieminekļa Rožu laukumā, gan par komunistu sanāksmi Flotes virsnieku namā, kurā aicināja boikotēt "Kurzemes Vārdu", jo tas esot nacionālistisks laikraksts.

Tā bija parasta diena. Liepājā viesojās Nīneshamnas delegācija no Zviedrijas, zvejnieku saimniecības "Kursa" klubā atklāja rakstnieka Egona Līva piemiņas izstādi, teātra aktieri gatavoja komponista Imanta Kalniņa dziesmu koncertu, bet cilvēki šķendējās, ka veikalos aptrūkusi maize. Televīzija translēja Latvijas PSR Augstākās Padomes sēdi, kurā apsprieda arī Neatkarības deklarāciju. Taču apspriešana ieilga un translāciju nācās beigt, jo bija jāsāk rādīt basketbola spēli starp Latvijas un Rumānijas izlasēm, un ļaudis sēdes gaitai turpināja sekot pie radioaparātiem. Viņi skaitīja līdzi deputātu balsis par, un pulksten 19 un 20 minūtēs bija skaidrs, ka Neatkarības deklarāciju var pasludināt.

Nē, tas vēl nenozīmēja, ka ceļš uz neatkarību ir galā. Vēl bija 1990.gada nogale ar Karostas virsnieku draudiem lietot spēku un 1991.gada janvāra barikāžu dienas un naktis. Vēl bija 1991.gada augusta pučs Maskavā un Karostas garnizona priekšnieka paziņojums, ka vara Liepājā pāriet armijas rokās. Rožu laukumā stāvēja bruņutransportieri un karavīri ar automātiem, un Pilsētas valde gatavojās darbam pagrīdes apstākļos.

Jā, tas viss vēl bija priekšā, taču 1990.gada 4.maijs juridiski ievadīja Latvijas valsts atjaunošanu. Tajos apstākļos tā bija liela uzdrīkstēšanās, un par deklarāciju balsoja arī 7 deputāti no Liepājas pilsētas un rajona.

Jācer, ka viņu toreizējā izvēle nebūs aizmirsta un šiem deputātiem šajās dienās teiks paldies par pārliecību. Tāpat kā nebūs palaista garām iespēja 4.maija nozīmi uzsvērt arī liepājniekiem. Jo tieši viņi vairāku gadu garumā ar mītiņiem un demonstrācijām bija saviem pārstāvjiem parlamentā likuši pamatus šai pārliecībai, un 4.maija balsojums bija vienīgi šīs pārliecības apstiprinājums.

Andžils Remess