Kurzemes Vārds

13:04 Otrdiena, 22. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Mana dienasgrāmata

Puķes, dziesmas un skaudras atmiņas
Maija Neimane, pensionēta pedagoģe

Sestdien, 26. aprīlī
Esmu Igaunijā kopā ar Izglītības pārvaldes pārstāvjiem un skolu direktoriem. Man kā domes Izglītības komisijas loceklei ir ļoti interesanti iepazīties ar Igaunijas izglītības sistēmu. Iepriecina, ka apstiprinās manas iepriekšējās domas – igauņi tiešām ir saglabājuši piecu ballu sistēmu zināšanu vērtēšanā. Uzzinu, ka nenotiek skolu akreditācija. Patīkami redzēt, ka Tehniskajā ģimnāzijā ieviestas skolas formas.

Atceļā no Tartu uz Latviju visas mežmalas izskatās kā zils paklājs. Izrādās, zied manas mīļākās puķes – vizbulītes. Šur tur redzamas arī baltās. Vērojot apkārtējo dabu, domāju, cik liels prieks būt kopā ar bijušajiem kolēģiem, apmainīties domām, pasmieties, vakarā kopā padziedāt, kavēties jaunības atmiņās. Ausīs skan kopīgi dziedātās dziesmas "Māte savas meitas skaita", "Pa Gauju pāri braucu"…

Svētdien, 27. aprīlī
Arī Liepājā jūtama pavasara elpa. Mostos pēc brauciena pulksten 10. Noskatos televīzijā kristīgo raidījumu. Šoreiz ir tiešraide no Rīgas, no pareizticīgo Lieldienu dievkalpojuma.

Braucu uz Nīcu un priecājos par balti ziedošajām aličām. Cik tas ir brīnišķīgi – redzēt baltos krūmus. Kā pasakā! Pārbaudu, vai ievas nav jau uzziedējušas. Vēl nav, bet drīz izplauks. To apliecina arī laika ziņas, jo nedēļas nogalē sola vēsāku laiku.

Gatavojos savai izstādei Liepājas Pedagoģijas akadēmijā ar nosaukumu "Francijas pavasaris". Man tur būs 20 bildes, atlasu tās, kas man šķiet skaistākās, jo, kad februārī viesojos Francijā, tur jau bija pavasaris. Sazinājos ar Franciju, jo jāprecizē dažu puķu un krūmu nosaukumi. Izstādē būs arī Viktorijas Krasnauskas darbi, par kuriem priecāsies Liepājā dzīvojošie vecāki, brālis un māsa.

Pirmdien, 28. aprīlī
Kārtoju komunālos maksājumus un dodos uz tirgu. Cik jauki, ka apkārt tik daudz narcišu – smaržojošas, baltas, dzeltenas. Nopērku daudz ziedu, jo vēlos, lai istabā virmotu narcišu smarža.

Atskan telefona zvans, zvana no 15.vidusskolas mana sekretāre Gunta un paziņo, ka uz mana vārda ir vēstule ar uzaicinājumu doties ekskursijā. Labi, ka mana bijusī skola mani neaizmirst. Bet es vasarā gatavojos doties uz Slovākiju, kur būšu sanatorijā un pie reizes apceļošu Tatrus, senās slovāku pilsētas.

Sāku studēt enciklopēdiju "Budisms", jo pašlaik par šo reliģiju daudz runā un to pēta. Uzdūros šādai atziņai: "Ja tu būsi pelnījis… balta gaisma ievedīs tevi debesīs… tu iemantosi laimību starp dieviem." (Tibetiešu mirušo grāmata). Budisma pamatā ir mācība, kā pareizi nodzīvot mūžu. Budisti tuvinās apziņas augstākam stāvoklim – apskaidrībai.

Otrdien, 29. aprīlī
Diena sākas ar mēģinājumu ansamblī "Aspazija" pie Austras Pumpures. Austra Pumpure bija mana ģitāras skolotāja 1956. un 1957. gadā. Tagad atjaunoju savu ģitāras spēles prasmi. Viegli nav. Skolotāja mani uzaicināja arī dziedāt. Ansamblī "Aspazija" ir brīnišķīgas sievietes, draudzīgas un mīļas. Cik jauki ir dziedāt un būt kopā. Šodien apsveicam dzimšanas dienā Birutu un dziedam, dziedam.

Trešdien, 30. aprīlī
Šodien ir Lilijas. Man studiju laikā Latvijas Universitātes Vēstures fakultātē bija kursabiedrene Lilija Vēvere. Viņa bija kursa komsordze, es – kursa vecākā. Piecus gadus mēs sēdējām vienā solā un dzīvojām vienā istabā. Piezvanu viņai uz Ventspili un savu apsveikumu izsaku Zentas Mauriņas vārdiem: "Cilvēks ir un top, aug un nobriest mijiedarbībā ar līdzcilvēkiem, ar darbu, ar Dievu." Vēl apsveicu vārdadienā savu klasesbiedreni Liliju Pumpuri. Gatavojos ciemos pie saviem mīļiem un tuviem draugiem Guntas un Ziedoņa Reinfeldiem. Rīt Ziedoņiem vārdadiena. Dāvanā būs grāmata "Tavs vārds". Domāju, ka viesiem patiks izlasīt, ko grāmatas autors domā par cilvēku vārdiem. Atbildu uz telefona zvaniem. Daži jau apsveic mani vārdadienā. Tā gan vēl tālu. Pasmejamies kopīgi.

Ceturtdien, 1. maijā
Gatavojos koncertam teātrī. Labi, ka dabūju biļetes un varu dzirdēt slaveno pianistu Vestardu Šimku. Dienā apmeklēju Jāņa Rozes grāmatnīcu un jūtos pārsteigta par lielo grāmatu piedāvājumu. Ir vēlēšanās pārnest mājās visas vēstures grāmatas un atkal iet klasē mācīt bērnus.

Piektdien, 2. maijā
Dodos garā pastaigā gar jūras malu. Kavējos atmiņās, kad es ar savu mīļoto cilvēku pirms gada pastaigājos un sapņoju par laimīgām dienām zelta rudenī. Tagad bieži dzīvoju atmiņās, jo esmu dvēseles atraitne, kā mani nosauca bijusī kolēģe Biruta Dreva savā līdzjūtības vēstulē. Kārtoju materiālus par Liepājas skolu vēsturi. Uzdevums grūts un atbildīgs.