Kurzemes Vārds

15:06 Otrdiena, 22. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Komentārs

Vienojošā stīga – mūzika un hokejs

Aizvadītās nedēļas notikumus izvērtē E.Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolas pedagoģe Aija Engelmane

Pasaulē. Šokējoša ir austriešu pensionāra Jozefa Fricla rīcība, kurš daudzus gadus seksuāli izmantojis savu meitu. Mazajā Amštetenes pilsētiņā ar 20 tūkstošiem iedzīvotāju nedz kaimiņi, nedz policija neko aizdomīgu nav manījuši. Vai tiešām? Kā izskaidro Austrijas laikraksts "Der Standard", tā ir pārtikušās sabiedrības vienaldzība un nevēlēšanās jaukties citu darīšanās. Diez kā tas būtu mūsu sabiedrībā?

Latvijā. Ar 2.maiju Latvija iegājusi hokeja zīmē, un pat tie, kuri ikdienā rūpīgi neseko sporta dzīvei, tiek ierauti šajā trakajā spēlē. Līdz 18.maijam priekšā daudzas karstas Kanādas naktis, azarts un alus. Uz hokeja dzimteni devies arī prāvs Latvijas fanu pulks, kas lieliski sagatavojis visu nepieciešamo atribūtiku. Hokejs ir arī mūsu sabiedrības vienojošā stīga, lepnums par Latvijas komandu saliedē daudzus.

Nebeidzamo mantrausības un korupcijas skandālu virkne man jau sen apnikusi un neizraisa interesi. Bet varbūt jaundibinātā "Pilsoniskā savienība" ar Kalnieti un Kristovski spēs kaut ko lauzt un vērst par labu? Cerēsim.

2.maijā pirmo reizi mūsu valstī, Latvijas Nacionālajā operā koncertēja viens no pasaules izcilākajiem simfoniskajiem orķestriem – Berlīnes Filharmonijas orķestris maestro Saimona Retla vadībā. Biļešu cena 80 latu, bet zāle pilna. Patīkami, ka šo koncertu translēja uz lielajiem ekrāniem Operas laukumā un radio "Klasika".

Liepājā. Ar pamatīgu pozitīvo emociju devu izskanēja džeza festivāls. Tas ir kā trešais valis, kas notur līdzsvarā mūsu pilsētas festivālu dzīvi. Martā – Pianisma zvaigznes, septembrī – ērģeļu tūkstoš balsis, bet ziedonī – jaunākais, bet dziļumā un plašumā ejošais "Aile Jazz".

Nedēļa atkal ar klaviermūziku. Ilgi gaidītais Vestards Šimkus ar īpašu programmu. Šķiet, viņš novērtējis Liepājas publiku, kura ir zinoša un rūdīta 16 pianisma zvaigžņu bagātajā klaviermūzikas repertuārā. Tāpēc nebija ne Lista, ne Šopēna, bet sarežģītākā augstas raudzes mūzika. Bēthovena un Rahmaņinova vīrišķīgās un ģeniāli apgarotās sonātes, bet desertā – Geršvina "Rapsodija blūza stilā". Jaunais pianists it kā rotaļādamies tika galā ar neticami sarežģīto mūziku. Koncertam no Liepājas teātra bija tiešraide radio "Klasika". Muzikologs Guntars Pupa tūlīt pa tālruna pauda savu sajūsmu gan par Šimkus spēli, gan pārsteigumu par Liepājas gudro, vienkārši fantastisko klausītāju

Aizvien atraktīvāk skan klavieru duets. Sen Liepājā nav viesojušies simpātiskais pāris – Sana Villeruša un Francis Gaiļus, kas muzicē sestdienas vakarā.

Mūzika liek vēl jūtīgāk un atvērtāk uztvert saulaino pavasari. Mani kā liepājnieci aizvien iepriecina ikviens sakopts stūrītis manā mīļajā pilsētā. Tāpēc Gulbju dīķa atjaunošanai piešķirtais finansējums būs pamats šīs romantiskās vietas atdzimšanai. Turpat arī peldiestāde ar kolonādi, bet, ja vēl no kādas lapenes atskanētu romantiska promenādes mūzika, šī vieta varētu kļūt par iecienītu randiņu un pastaigu vietu.