Kurzemes Vārds

13:29 Otrdiena, 22. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Iznākusi grāmata par Karostu
Kristīne Pastore

Liepājas reģiona Tūrisma informācijas birojs ar Kultūrkapitāla fonda un Liepājas domes atbalstu izdevis grāmatu par Karostu. Tas noticis pēc Liepājas iedzīvotāju un viesu pieprasījuma. Grāmata ir latviešu un angļu valodā.

Biroja speciāliste Kristīne Galdika pastāstīja, ka par šo pilsētas daļu interesējas gan paši liepājnieki, gan pilsētas viesi, tāpēc arī nolemts izdot papildu materiālu par Karostu. Grāmatā ir daudz vēsturisko ziņu un attēlu. Tekstu autors ir vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš, bet liela daļa vēsturisko bilžu ņemta no vēstures pētnieka un kolekcionāra Jura Raķa kolekcijas. Ikviens interesents jau tagad to var iegādāties Liepājas reģiona Tūrisma informācijas birojā, bet drīzumā tā būs pieejama arī lielākajās Liepājas grāmatnīcās, kā arī daļu jaunizdotās grāmatas eksemplāru saņems Liepājas skolas un bibliotēkas.

Balvas "Plenēra bibliotēkā" dalībniekiem

Bibliotēkas nedēļas izskaņā Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā svinīgā gaisotnē risinājās pēc mākslinieces Andras Pelnas idejas veidotā pasākuma "Plenērs bibliotēkā" nobeiguma sarīkojums, informēja CZB direktores vietniece Aina Krauče. Tajā plenēra aktīvākie dalībnieki saņēma ne tikai pārsteiguma balvas, bet arī savu veidoto darbu eksponēšanas iespēju izstādē bibliotēkas skatlogos, kas būs skatāma līdz maija vidum. Profesionālas žūrijas (priekšsēdētāja – pilsētas māksliniece Agita Ansule) vērtētos un par labākiem atzītos četru mākslinieku (Daiga Tiļļa, Andris Millers, Valdis Mackars, Krists Erbs) darbus bibliotēka par autoratlīdzību – kopsummā par 450 latiem – iegādājās savā īpašumā. Savukārt mākslas studente Uļjana Solomatova par lielisku veikumu vairāku portretu radīšanā saņēma īpašu balvu – iespēju savu darbu izstādi eksponēt bibliotēkas skatlogos novembrī, kad svinēsim Latvijas 90.gadadienu.

Divos "Kurzemes" stāvos sāks darbu

6.maijā pēc rekonstrukcijas atvērs tirdzniecības nama "Kurzeme" otro un trešo stāvu. Mēneša laikā, kamēr tie bija slēgti, uzlabots tirdzniecības nama iekštelpu dizains, izveidojot to vizuāli pievilcīgāku un mūsdienīgāku. Palielinājušās veikalu platības, taču to sastāvs nav būtiski mainījies. Tirdzniecības nama pārstāve Daina Vanaga sacīja, ka pašlaik notiekot sarunas ar topošajiem sadarbības partneriem, tādēļ dažus veikalus atvērs nedaudz vēlāk. Maijā daļēji slēgs "Kurzemes" pirmo stāvu, kur arī paredzēti līdzīgi uzlabojumi kā 2. un 3. stāvā. Saskaņā ar rekonstrukcijas projektu tirdzniecības nams ir sācis sadarbību ar lielveikalu TV – SIA "Market Media". Lielveikalu televīzijas galvenais uzdevums ir aktīvi uzrunāt pircējus ar dažādām reklāmas ziņām un informāciju par precēm un pakalpojumiem. Šim nolūkam "Kurzemes" gaiteņos uzstādīti moderni reklāmas ekrāni. Pašlaik tiek veidota fotogrāfiju izstāde par tirdzniecības namu, lai parādītu tirdzniecības nama attīstību no tā pirmsākumiem līdz mūsdienām, kā arī atspoguļot pašlaik notiekošās pārmaiņas. 23.maijā notiks "Kurzemes" atklāšanas svētki ar karaoki un zaļumballi.

Atklās augustā

SIA "Cemex" cementa pārkraušanas termināli Tosmares kanāla ziemeļu daļā bija plānots atklāt aprīlī, tomēr tas atlikts uz augustu, informēja uzņēmuma ārējo sakaru vadītāja Lāsma Sīle. Termināli oficiāli atklās, kad būs pabeigta arī tā otrā kārta. Pirmā kārta ir gandrīz pabeigta. Jau ziņots, ka sadarbībā ar stividorkompāniju "Liepājas osta LM" cementa pārkraušanas un uzglabāšanas termināli Liepājas ostas teritorijā Zemgales ielā būvē Brocēnu cementa ražotnes īpašnieces – Meksikas kompānijas "Cemex" – meitasuzņēmums Latvijā SIA "Cemex", kas termināļa projektā investējusi 7,2 miljonus latu. Paredzēts, ka pirmajā gadā terminālī pārkraus pusmiljonu tonnu kravu. Sākotnēji termināļa uzdevums būs pieņemt importēto cementu, bet, kad 2009.gadā tiks pabeigta jaunā cementa rūpnīca Brocēnos, termināli Liepājā izmantos cementa eksportam.

Uz Kurzemi vilinās tūrisma pielikums

Šodien "Kurzemes Vārdā", tāpat arī Kuldīgas, Ventspils un Saldus reģionālajos laikrakstos, bet nākamnedēļ arī Talsos jau otro gadu pēc kārtas iznāks speciāls tūrisma pielikums "Ceļasoma Kurzemē", ko pirmo reizi izplatīs arī trīs reģionālajos laikrakstos ārpus Kurzemes – Jelgavā, Valmierā un Cēsīs. Pielikuma 12 lappusēs atrodama informācija par lielākajiem vasaras sarīkojumiem Kurzemē, kas izraisīja vislabākās atsauksmes jau pērn izdotajā tūrisma pielikumā, tāpat par interesantākajiem apskates objektiem un pašvaldību īpašajiem piedāvājumiem tūristiem. Pielikums iznācis 55 tūkstošus eksemplāru lielā tirāžā, tas tapis SIA "Kurzemes Vārds", pielikuma izdošanu līdzfinansējušas Liepājas, Kuldīgas un Ventspils pašvaldības, kā arī Liepājas Rajona padome.

Šis ir jau trešais gads, kad tūrisma sezonas sākumā "Kurzemes Vārds" izdod īpašu tūrisma pielikumu, lai vilinātu uz mūspusi ceļotājus un pašus kurzemniekus aicinātu brīvā nedēļas nogalē doties netālā izbraucienā uz kādu interesantu apskates objektu. "Jau pērn veiksmīgi sadarbojāmies ar novada pašvaldībām un reģionālajiem laikrakstiem, bet šogad esam spēruši soli tālāk un izgājuši ārpus Kurzemes robežām, piedāvājot interesantu lasāmvielu arī citu novadu reģionālo laikrakstu lasītājiem," stāsta projekta direktore Anda Pūce.

Tiesību aizstāvji būs aktīvi

Pilsētā pazīstamā biedrība "Mans mājoklis – mans cietoksnis", kuru kopš dibināšanas vada Armands Belozjorovs, tagad ir no jauna reģistrēta, turklāt nedaudz mainīti un konkretizēti tās statūti. Tagad tā ir Latvijas Nekustamo īpašumu individuālo īpašnieku, darbinieku un pakalpojumu patērētāju biedrība – brīvprātīga tiesību aizstāvības sabiedriska organizācija. Starp tās mērķiem, kā minēts statūtos, ir cīņa pret biedrības biedru tiesību diskrimināciju, viņu tiesību un interešu aizsardzība jebkurās darbības jomās un jebkurās instancēs, kā arī juridiskā palīdzība. Pašlaik vairākas biedrības "Mans mājoklis – mans cietoksnis" prasības iesniegtas tiesā, kā arī nodibināti droši kontakti ar Eiropas tiesiskajām struktūrām. Biedrības birojs atrodas Raiņa ielā 45.

Iela vasaras kafejnīcai

Vasaras kafejnīcas terases ierīkošanai pie viesnīcas "Līva" pašvaldība uz vienu gadu akciju sabiedrībai "Mēs Liepājai" iznomās 45 kvadrātmetrus ietves. Tā lēmusi domes Attīstības komiteja. Ja dome to akceptēs, uzņēmējiem būs jāmaksā pilsētai nomas maksa 60 latu mēnesī.

Pilsētai par dārgu

Deputāti Attīstības un Finanšu komitejā lēmuši, ka pašvaldībai jāatsakās no pirmpirkuma tiesībām un nav jāiegādājas nekustamais īpašums Zemnieku ielā 20a. Lai gan zemes gabals pašvaldībai nākotnē varētu būt vajadzīgs, ja lems pagarināt Tirgus ielu, tomēr pašlaik īpašums tiek pārdots par tik lielu cenu, kas pašvaldībai nav pieņemama – par 180 latiem kvadrātmetrā jeb ap 1300 kvadrātmetru par 235 tūkstošiem latu. "Tas būtu ļoti, ļoti dārgs pirkums," deputātiem sacīja domes izpilddirektors Edgars Rāts, iesakot pirmpirkuma tiesības neizmantot.

Ļauj paplašināt skābekļa ražotni

Liepājas SEZ SIA "Elme Messer Metalurgs" ieceri rekonstruēt un paplašināt skābekļa ražotni Brīvības ielā 92b atbalstījusi Liepājas domes Attīstības komiteja. Par ražotnes būvniecības ieceri saņemtas pozitīvas atsauksmes un secināts, ka sprādzienbīstamības aizsargjosla pēc rekonstrukcijas nepaplašināsies, deputātus informēja pilsētas galvenā arhitekte Iveta Ansone.

Konkurss uzņēmēju idejām

Liepājas mazo un vidējo uzņēmumu projektu līdzfinansējuma šā gada konkursā tiks paplašināts atbalstāmo ideju loks, paredz domes Attīstības komitejas apstiprinātais konkursa nolikums, par kuru vēl jābalso arī domei. Plānots, ka šogad konkursam varēs iesniegt projektus, kas veicinās kvalitatīvas infrastruktūras attīstību, radīs kvalitatīvus pakalpojumus, veidos pilsētas tēlu un atbildīs pašvaldības noteiktajām pilsētas prioritārajām nozarēm. Tāpat kā pērn, konkursa kopējais finansējums būs 50 tūkstoši latu no pilsētas budžeta.

Traumpunkts atdalīts no Uzņemšanas nodaļas

Tā kā Liepājas Reģionālās slimnīcas Uzņemšanas nodaļā veiks remontu, no 1.maija Traumpunktam un šai nodaļai izveidotas atsevišķas ieejas. Traumpunktā var nokļūt, ejot pa jau ierasto ieeju, bet, lai nokļūtu Uzņemšanas nodaļā, tagad jāiet pa durvīm, kas ierīkotas nedaudz pa labi no ieejas Traumpunktā. Lai neapjuktu, apmeklētājiem jāseko norādēm. Slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grase pastāstīja, ka pavisam drīz iekšējā gaitenī, kas Uzņemšanas nodaļu savieno ar visu pārējo slimnīcu, ierīkos automātiski veramas durvis un līdz ar to uzņemšana vairs nebūs caurstaigājama. Tas nozīmē, ka visiem apmeklētājiem, kas nebūs saistīti ar Neatliekamās palīdzības dienestu un Uzņemšanas nodaļu, būs jāizmanto centrālā ieeja. Līdz ar to pagarināts arī foajē darba laiks – no pulksten 6.30 līdz 21.

Karostas fortos jaunas atpūtas vietas

Lai sagādātu lielākas ērtības tūristiem, kas vēlas apskatīt Ziemeļu fortus, tur pasēdēt un ieturēt maltīti vai vienkārši atpūsties, tajos iekārtotas divas jaunas atpūtas un piknika vietas ar galdiem, soliem un tualetēm. Tas veikts, īstenojot projektu "Ziemeļu fortu labiekārtošana". To mazo un vidējo komercsabiedrību projektu tūrisma nozares attīstībai atbilstoši līdzfinansēšanas konkursam finansiāli atbalstīja Liepājas dome. Ziemeļu fortus apsaimnieko "Karostas Glābšanas biedrība", kas rīko ekskursijas ar lāpām un organizē spiegu spēli "Bēgšana no PSRS".

Tūrisma informācijas birojs pieskaņojas sezonai
Kristīne Pastore

Sākoties aktīvajai tūrisma sezonai, tai savu darba laiku pieskaņo Liepājas reģiona Tūrisma informācijas birojs. Ar 1.maiju tas apmeklētājiem būs atvērts katru dienu.

Biroja speciāliste Kristīne Galdika pastāstīja, ka darba dienās birojs būs atvērts no 9 līdz 19, sestdienās – no 10 līdz 18, bet svētdienās – no 10 līdz 15. Šajā laikā gan ikviens iebraucējs, gan paši liepājnieki var saņemt izsmeļošu tūrisma informāciju par Liepāju un rajonu, gida pakalpojumus, rezervēt naktsmītnes utt. Lai pievilinātu tūristus no Rīgas, ar laikraksta "Dienas Bizness" starpniecību pie abonentiem ir nonācis Liepājas un rajona tūrisma ceļvedis. Visi citi interesenti šo tūrisma ceļvedi latviešu, krievu, angļu, vācu un lietuviešu valodā, kā arī citus tūrisma informatīvos materiālus var saņemt Liepājas reģiona Tūrisma informācijas birojā.

"Alu sieviete" dodas medībās uz vēju pilsētu

Tā kā lugai "Alu cilvēks" bija daudz skatītāju, izrādes veidotāji nolēmuši uz Liepāju atvest komēdiju "Alu sieviete". Lugu sarakstījusi divreiz "AFDA" balvai nominētā Emma Peirsone. Izrāde ir "īsta sieviešu sazvērestība", jo pretstatā "Alu cilvēkam", kura veidotāji un aktieri visi kā viens bija vīrieši, šīs izrādes veidošanā piedalījušās tikai sievietes. Lugas varone ir sieviete mazliet pāri trīsdesmit, kas dzīvē jau daudz ko pieredzējusi un joprojām meklē savu ideālo partneri, nemitīgi nokļūstot komiskās situācijās. Viņa nebaidās apspriest un lauzt stingri iesakņojušos stereotipus par sievietes un vīrieša lomu sabiedrībā. Izrādes režisore ir Rēzija Kalniņa, kurai tā ir režijas debija, bet galvenā loma uzticēta aktrisei Santai Didžus.

"Alu sieviete" Liepājas Latviešu biedrības namā būs skatāma 24.maijā pulksten 18. Biļešu iepriekšpārdošana Latviešu biedrības nama kasē un visos "Biļešu servisa" tirdzniecības punktos.

Ar 1.maiju radzes vairs neder

Saskaņā ar "Ceļu satiksmes noteikumiem" 30.aprīlis ir pēdējā diena, kad Latvijā atļauts braukt ar radžotajām riepām, lūdza atgādināt CSDD Liepājas rajona nodaļas priekšnieka vietnieks Arnis Jekste. Mūsu valstī šis aizliegums ir spēkā no 1.maija līdz 1.oktobrim. Riepas ar radzēm vasarā bojā ceļu segumu, tādēļ daudzās Eiropas valstīs pastāv aizliegums ar tām braukt. Šis aizliegums ir spēkā arī Lietuvā (no 1.aprīļa līdz 1.novembrim) un Igaunijā (no 15.aprīļa līdz 15.oktobrim).