Kurzemes Vārds

13:54 Otrdiena, 22. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Vēstis

Par baltvācu mantojumu
Daina Meistere

Liepājas Pedagoģijas akadēmijā jau sesto reizi notika Vācijas valdības finansēts seminārs, kurā pētīja Latvijas un Vācijas tautas vēsturiskās kopsakarības un baltvāciešu atstātās pēdas mūsu zemē. Tajā pulcējās Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Svešvalodu katedras mācībspēki, pašmāju un Latvijas Universitātes studenti, Vācijas un Igaunijas profesori un pētnieki, kā arī norisēs ielūkojās LPA viesstudenti no Polijas.

"Iepriekšējos semināros mēs apskatījām baltvāciešu un latviešu kopīgās vēstures aspektus literatūrā, tēlotājmākslā, mūzikā, šoreiz tēma bija "Baznīcas vēsture Baltijā," sacīja semināra koordinators, LPA Svešvalodu katedras vācu valodas lektors Reinis Bahs. Ar interesantiem un saturīgiem pētījumiem, kas liecina par tēmas vispusīgu izpēti, uzstājās Minsteres Universitātes profesors Pēteris Māzers, kurš runāja par kristīgās ticības ieviešanu Baltijā un lasīja lekciju "Citas ticības – jūdaisms Baltijā".

P.Māzers bija pirmo reizi Liepājā, bet Lineburgas Universitātes vēstures zinātņu maģistru Detlefu Heningu saista jau ilggadēja sadarbība ar akadēmiju. Viņa saikne ar Latviju sākusies jau pirms Latvijas neatkarības atgūšanas, kad D.Henings studiju laikā izvēlējies apgūt vienu no Baltijas tautu valodām – latviešu valodu. Un 1993.gadā, apmeklējot mūsu valsti, lekcijas viņš jau lasīja latviski. Profesors strādā par vieslektoru Latvijas Universitātē un lasa lekcijas vēstures studentiem. Šoreiz viņš lasīja lekciju "Baznīca un revolūcija", atskatoties uz 1905.gada un 1920.gada notikumiem.

Semināra lektoru starpā bija arī divi mācītāji – Vilfrīds Knēss no Vācijas un Aigars Dāboliņš no Latvijas. Pirmo reizi semināru apmeklēja un lasīja lekcijas divi viesi no Igaunijas – Tartu Universitātes lektore Urzula Hāva un doktors Andress Andresens.

"Semināra dvēsele un ierosinātāja ir Berlīnes Vācijas – Baltijas biedrības pārstāve baronese Babeta fon Zasa," paskaidroja R.Bahs. Viņš sacīja, ka, pabeidzot vienu semināru, jau meklēta tēma, kuru apskatīt nākamajā tikšanās reizē, kas atkal iecerēta pavasarī.


Finansējums konferencei par kultūru kā dzinējspēku
Indra Imbovica

Kultūras pārvaldes sagatavotais projekts – starptautiskā konference "Kultūra kā pilsētas attīstības dzinējspēks" – izturējis konkursu un saņēmis Eiropas Kopienas programmas "Eiropa pilsoņiem" finansējumu 14 tūkstošu 359 eiro apmērā.

Konference notiks septembrī. Tās mērķis ir pulcināt radošu starptautisko un vietējo kultūras ekspertu grupu, lai diskutētu par kultūras lomu un nozīmi pilsētas attīstībā. Tā būs iespēja iepazīties gan ar Latvijas, gan arī citu Eiropas valstu pilsētu labāko pieredzi kultūras attīstības plānošanā un ieviešanā. "Konference ļaus piesaistīt augsta līmeņa kultūrpolitikas ekspertus gan Liepājas kultūrpolitikas stratēģijas sagatavošanai, gan arī gatavojot pieteikumu Eiropas kultūras galvaspilsētas atlases konkursam," skaidroja Kultūras pārvaldes Kultūrpolitikas nodaļas vadītāja Dace Bluķe. Pašlaik dalību konferencē apstiprinājuši Liepājas sadraudzības pilsētu – Bergenas (Norvēģija), Klaipēdas, Palangas (Lietuva) un Darmštates (Vācija) – kultūrpolitikas veidotāji un eksperti.