Kurzemes Vārds

14:32 Otrdiena, 22. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kaktuss

Brīvais kritiens un daudz ēdiena
Inita Gūtmane

Arvien vairāk Liepājas skolu atrod sev draugus ārzemēs, kas skolēniem sniedz iespēju uzzināt, kā dzīvo vienaudži citās zemēs, un izbraukt ārpus Latvijas. Jau divus gadus Jāņa Čakstes Liepājas 10.vidusskola sadarbojas ar Borglarskolu Zviedrijā. Nesen seši skolēni un divi pedagogi devās pāri Baltijas jūrai apciemot savus svešās zemes draugus.

11.klases audzēkņi Anete Lankovska un Renārs Rieksts pastāstīja, ka iepriekš zviedru jaunieši un daži skolotāji jau bija paviesojušies Liepājā. Viņus īpaši interesējusi holokausta tēma un biznesa iespējas mūspusē. Tāpēc došanās uz Zviedriju bijusi atbildes vizīte. Pieteikties doties uz Zviedriju varējis ikviens, interesi izrādījuši seši vidusskolēni. Viņiem kopā ar angļu valodas skolotāju Lidiju Babri un vēstures skolotāju Īrisu Otrupi bija iespēja piecas dienas apskatīt Zviedriju un padzīvot zviedru ģimenēs.

"Es gribēju redzēt, kā dzīvo Zviedrijā, un pārbaudīt savas angļu valodas zināšanas," pieteikšanās iemeslu pamatoja Renārs, kuram šis bija tālākais ārvalstu ceļojums. Tā laikā viņš secinājis, ka angļu valodas prasmes turpmāk būs cītīgāk jāuzlabo. Viņam no brauciena visvairāk atmiņā palikusi Lundes universitāte, vikingu ciemats un dzintara muzejs. Renārs uzturējās ģimenē, kurā aug 17 gadu vecais Andrēass Nilsons, ar kuru liepājnieks ātri atradis kopēju valodu. "Mums bija kopīgas intereses, arī viņam patīk mūzika. Tāpat pēc rakstura izrādījāmies diezgan līdzīgi – viņam ir laba humora izjūta, viņš ir nenopietns un atvērts," raksturoja Renārs. Arī Andrēasa vecāki bijuši ļoti draudzīgi un jautājuši Renāram dažādas lietas par Latviju.

Anete iestarpina, ka daudzi zviedri interesējušies par PSRS laiku, taču viņi par to neko daudz pastāstīt nav varējuši, jo paši tad vēl bija pārāk mazi un atceras visai nedaudz. Anete dzīvojusi ģimenē, kurā aug divas atvases. Visvairāk viņai sanāca kontaktēties ar 18 gadu veco Sofiju. Jautāta, kas viņas palicis visvairāk atmiņā no Zviedrijas, Anete min vairākas apskates vietas, kā arī to, ka zviedru ģimene visu laiku mudinājusi viņu ēst.

Bet liepājnieki apskatījuši ne tikai dažādas tūristiem izrādāmas vietas, bet arī kārtīgi izklaidējušies, piemēram, spēlējuši boulingu un apmeklējuši Tivoli atrakciju parku Dānijā, kur Renārs pat pamēģinājis brīvo kritienu un bijis par to sajūsmā. "Man patika Zviedrijā. Tur skolēniem pusdienas un augstākā izglītība ir bez maksas. Zviedrijā ir arī sakoptākas ielas un laipnāki cilvēki," ievēroja Anete, kura labprāt šajā zemē pabūtu vēlreiz. Abi jaunieši uzskata, ka šādi starpskolu braucieni ir ļoti vērtīgi, jo tie dod jaunas zināšanas, paplašina redzesloku un mudina mācīties svešvalodas.

17.maijā zviedri atkal viesosies Liepājā. Jaunieši ar savas skolas skolotājiem domājuši viņiem parādīt Šķēdi, Liepājas Sv.Trīsvienības baznīcu, Karostas fortus un citas vietas, kas labi pastāsta par mūsu pilsētu un tās vēsturi.


Paceļ to, ko citi nometa
Inita Gūtmane

Katru gadu pavasarī Liepājas pilsētas pašvaldība aicina ikvienu liepājnieku iesaistīties Spodrības mēneša talkās un pilsētas sakopšanā. Atsaucoties uz aicinājumu, pagājušās nedēļas nogalē kultūras aktīvistu apvienība "Opā" rīkoja talku Karostā. 12 jaunieši bija apvienojušies, lai kopīgiem spēkiem sakoptu jūras krasta līniju pie sērfotāju kluba "Rietumkrasts".

"Jūrmala ir vieta, kur atpūšas ar bērniem, kur peldamies, sauļojamies, spēlējam sporta spēles un izklaidējamies. Kāpēc gan lai tā nebūtu vieta, kur talkot," uzsver apvienības "Opā" priekšsēdētāja Liene Jankovska. Pozitīvi noskaņoti un apņēmības pilni, jaunieši devās sakopt jūras krastu un savāca 20 maisus ar atkritumiem.

"Bija pilnvērtīga darba diena pie dabas. Fantastiski! Darba tiešām bija daudz, par ko liecināja savākto atkritumu daudzums. Protams, ar vienu šādu sakopšanas talku nepietiek. Labprāt rudenī iesaistītos vēl vienu reizi. Nedaudz sāpina tas, ka cilvēki var būt tik vienaldzīgi pret vietu, kuru uzskata par savām mājām. Mums nevajag uzslavas, mums vajag, lai pievienojas. Ir liels gandarījums, par to, ka aiz mums palika skaisti. Varu ieteikt pamēģināt arī citiem sakopt apkārtni, noteikti patiks," savās sajūtās pēc talkas dalījās Aija Rezgale.

Talkotāja Aiva Koļča stāsta: "Tikām lutināti ar brīnišķīgu laiku, jautru sabiedrību un gribasspēku paveikt iecerēto. Nepārprotami ir skumīgi par to, cik nevērīgi attiecamies pret dabu, taču pašu darbošanās un prieks, ar kādu to darījām, aizēnoja negatīvo. Patīkams nogurums, tīra apkārtne, silta saulīte, draudzenes gatavotās desmaizītes, smiekli un jautrība – tā var raksturot šo dienu. Man ir liels prieks, ka varēju tur būt un to visu piedzīvot."


Neaizmirstot par rītdienu

Domājot par Bērnu tiesību un aizsardzības dienu, Cēsu pilsētas Jauniešu dome jau 5.gadu izsludina konkursu, aicinot visus jaunos Latvijas māksliniekus (vecumā no 13 līdz 23 gadiem) izstrādāt darbus par tematu "Dzīvot šodienai, neaizmirstot par rītdienu". Konkursa žūrija darbus vērtēs šādās kategorijās: video, radošie raksti, tēlotājmāksla, foto, digitālā fotomāksla. Darbi jāiesniedz līdz 9.maijam Cēsu pilsētas domē (adrese: Raunas iela 4, Cēsis, LV–4100), radošos rakstus var sūtīt uz e–pastu [email protected] Darbiem jāpievieno informācija par autoru datorrakstā: vārds, uzvārds, vecums, vecuma kategorija (13–17 vai 18–23), pilsēta, rajons, adrese, e–pasts, tel.nr.).

Konkursa mērķis ir veicināt jauniešu radošo darbību un vērtību apzināšanos, kā arī sekmēt jaunu talantu rašanos un attīstību, dodot iespēju jaunajiem māksliniekiem un autoriem parādīt savus darbus plašākai publikai.

Darbu izstādes atklāšana notiks 16.maijā, Cēsu kultūras centrā, kur darbi būs apskatāmi līdz 31.maijam. "Dzīvot šodienai, neaizmirstot par rītdienu" gala pasākums notiks 6.jūnijā, Cēsu kino un muzikālajā centrā "Vidzemnieks", kurā apbalvos laureātus un pasniegs Grand Prix balvu naudas izteiksmē, kā arī notiks Latvijas muzikālo apvienību koncerts.


Portālā arī foto galerija

Esi bijis kādā pasākumā, bet tev nav nevienas bildes? Bet varbūt nepaspēji nokļūt kādā vietā, bet tā gribas redzēt, kas tur ir bijis? Tagad Tev ir tāda iespēja. Portālā "Jauns.lv" ir jauna sadaļa "GALERIJA". Tajā apkopotas vairāku organizāciju, Liepājas Jaunatnes centra, Skolēnu domes fotogrāfijas no dažādiem pasākumiem. Ja arī tavai organizācijā vai līdzpārvaldē ir noticis kāds pasākums, kuru vēlies atspoguļot plašākai sabiedrībai, tad droši sūti fotogrāfijas uz [email protected] vai atnes uz Liepājas Jaunatnes centru (Liepājas Latviešu biedrības nams, 3.stāvs, 83.kab.).

Portāls "Jauns.lv" vienmēr ir rūpējies, lai jauniešiem būtu ātri un ērti atrodama aktuālākā, viņiem domātā informācija. Portāla veidotāji ir saņēmuši vairākus lūgumus, lai portālā ievieto bildes no dažādiem pasākumiem. Tagad tas ir izdarīts portāla bilžu galerijā. Jaunietis var ne tikai aplūkot bildes, bet arī izteikt savus komentārus.

"Manuprāt, jaunā bilžu galerija portālu atdzīvinās un paplašinās tā apmeklētāju loku. Galerija ir unikāla ar to, ka tajā bildes var ievietot jebkura organizācija vai līdzpārvalde, kura ir noorganizējusi kādu pasākumu. Lielākoties portāliem ir savs fotogrāfs, un tādēļ daudz notikumu netiek atspoguļoti vizuāli. Es aicinu jauniešiem būt aktīviem un veidot šo galeriju kopā," mudina Liepājas Jaunatnes centra sabiedrisko attiecību speciāliste un portāla "Jauns.lv" administratore Liene Jankovska.