Kurzemes Vārds

04:19 Sestdiena, 30. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Četri stāv viens virs otra. Uzmini, kas tas ir!
Daiga Lutere

Pieļauju, ka atminēt šo mīklu ir gana grūti, bet tie, kas pabijuši Brēmenē, nešauboties zinās atbildēt, ka tas ir piemineklis, kas izveidots par godu visiem labi zināmās pasakas "Brēmenes muzikanti " varoņiem – ēzelim, sunim, kaķim un gailim. Tā kā šī ir manas bērnības vismīļākā pasaka, ar lielu nepacietību gaidīju brīdi, kad būšu Brēmenē un šo pilsētu redzēšu savām acīm. Tas ir noticis.

Tie ir tik maziņi!

Tā kā šajā Ziemeļrietumvācijas pilsētā nokļuvu ar savu transportlīdzekli un turklāt ar Brēmenes karti neapbruņota, vadoties pēc plikas intuīcijas, vispirms, protams, devos meklēt slaveno Brēmenes muzikantu atlējumu bronzā. Tuvojoties mērķim, skatam pavērās vecais tirgus laukums, Svētā Pētera doms, Rātsnams un Brēmenes Rolanda statuja. Jau vēlāk, iepazīstoties ar šās pilsētas vēsturi, bija jāsecina, ka Brēmeni, tāpat kā Drēzdenes, Braunšveigas un daudzu citu Vācijas pilsētu likteņus, postoši ietekmējis Otrā pasaules kara nobeigums. Toreiz kā sabiedrotie, tā padomju armijas karaspēks bez žēlastības sabombardēja Vācijas skaistās vecpilsētas. Lai kaut daļēji atjaunotu bijušo – rātsnamus, baznīcas, citas vēsturiskas ēkas –, vācieši rīkojās gudri. Lielai daļai namu precīzi restaurētas tikai to fasādes, bet iekšpusē – viss pilnīgi jauns. Kad esmu pagājusi garām rātsnamam, kuru sāka celt 1405.gadā, aiz tā manāma aktīva ļaužu rosīšanās. Nu, protams, tur stāv arī viņi – Brēmenes muzikanti. Pirmā doma, kas iešaujas prātā: tik maziņi! Jā, salīdzinot ar tirgus laukumā esošo Brēmenes Rolanda statuju (lielāko Rolanda statuju Vācijā, kas iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā), ēzelis, suns, kaķis un gailis ir gatavie pundurīši... Taču, lai ar viņiem kopā nofotografētos, labu laiku jāpastāv tūristu izveidotajā rindā, taču, neskatoties uz drūzmēšanos un gaidīšanu, viņi ir ļoti pacietīgi un cits pret citu laipni. Turpat uz Obernas ielas atrodas tūrisma informācijas birojs, kurā man iedeva pilsētas ceļvedi latviešu valodā! Jāapskata vēl neredzētais.

NLO nolaidies uz zemes!

Esot Brēmenē, turklāt ja līdzi ir bērni, noteikti vērts apskatīt zinātnes centru, kura nosaukums "Universum Science Center". Tā milzīgā ēka atgādina sudrabā mirdzošu NLO jeb marsiešu šķīvīti, kurš uz viena sāna piezemējies uz zemes. Pats jaukākais, ka šā marsiešu šķīvīša vēdera četros stāvos var pavadīt vai visu dienu, nemaz nejūtot, kā rit laiks. Tas nav muzejs, bet gan vieta, kur apmeklētājiem piedāvā pašiem izmēģināt dažādus interaktīvus eksponātus, simulācijas ierīces, video instalācijas, lai ar zinātnes atklājumu palīdzību izzinātu gan Zemi, gan cilvēkus un kosmosu. Zinātnes centrā piedzīvoju trīs zemestrīces. Proti, apsēžoties īpašā simulatorā, var izbaudīt tieši tādus zemestrīces grūdienus, kādi savulaik satricināja Tokiju. Sajūta nav patīkama...

Bet, atgriežoties pie citiem Brēmenes jaukumiem, noteikti vērts apskatīt mazo, 110 metrus garo ieliņu Betšerštrāsi, kur vēstures elpa cieši saplūst ar mūsdienīgiem arhitektūras akcentiem. Virzoties prom no tirgus laukuma, pavisam viegli nonākt pie Vēzeres upes. Ejot pa tās promenādi (ar karti rokās nav iespējams apmaldīties!), jāaizsoļo līdz Šnora kvartālam, kur vēl saglabājušies 15. un 16.gadsimtā celtie namiņi ar sarkanu dakstiņu jumtiem, maziem rūtotiem lodziņiem un, protams, piedāvājumu tūristiem – suvenīru veikaliņiem, kafejnīcām. Es pusdienošanai izvēlējos krodziņu "Apadana", kas piedāvāja persiešu ēdienus eiropiešu gaumē. Ierodoties svešā pilsētā un meklējot vietu, kur paēst, vienmēr pārņem neliels mulsums – kuru vietu izvēlēties un cik galu galā pusdienas maksās. Šajā ziņā Vācijā, tāpat kā daudzās citās Eiropas pilsētās, situācija ļoti vienkārša, jo pie ēstuvju ārdurvīm stiklotā stendā ieliktas cenu lapas. Ir taču starpība, vai ēdīsi zupu par 3 vai 12 eiro! Tā nu manis izvēlētajā "Apadanā" salātu porcija (liela!) maksāja no 2,50 līdz 4 eiro, veģetārie ēdieni no 4 līdz 6,50 eiro, gaļas ēdieni no 7,50 līdz 11,50 eiro, deserti no 3 līdz 5 eiro. Puslitrs izlejamā alus – 3,50 eiro, 200 gramu vīna tikpat.

Kad Brēmenes vēsturiskās vietas, dzirnavas "Muhle am Wall", Šnora kvartāls, transvestītu šovs, raķešu pakāpes būves uzņēmuma "EADS Astrium" modulis "Columbus", alus darītava "Becks" un daudzi citi objekti apskatīti, var doties uz tālu izslavēto Rododendru parku, kurā ziedus raisa 1000 šķirņu rododendri. Ja vēl kājas nes un gribas dvēseli atlaist, iepērkoties lielveikalos, dariet to! Ja mēs šeit, Latvijā, par apģērbu, apaviem maksājam latos, tur, Vācijā, tas pats būs eiro. Iepirkties var labi un samērā lēti.

Izziņai

– Mūsdienās abas pilsētas – māsas Brēmene un Brēmerhāfene veido mazāko no Vācijas 16 federālajam zemēm.
– Uz Brēmeni no Rīgas var aizlidot bez pārsēšanās.
– 1 nakts un brokastis triju zvaigžņu viesnīcā – no 33 eiro vienai personai.
– Sīkāka informācija www.bremen–tourism.de
Šajā mājaslapā par Brēmeni varat lasīt arī latviešu valodā.