Kurzemes Vārds

21:11 Svētdiena, 22. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Smird vai nesmird?

Cūkaudzētāju konfrontācija ar Lažas pagasta iedzīvotājiem
Viktors Ulberts

Vairāk nekā divsimt Lažas pagasta iedzīvotāju jau pagājušajā gadā parakstījušies par to, lai pašvaldība vairs neļautu pagasta teritorijā būvēt jaunus cūku audzēšanas kompleksus, uzskatot, ka viņi jau tagad spiesti dzīvot netīkamos apstākļos. Cūkaudzētāji uzskata – nav pierādījumu, ka pie tā vainojami viņi. Un pēc šīs informācijas publicēšanas laikrakstā atsūtīja brīdinājuma vēstuli redakcijai, ka viņi var tiesas ceļā pieprasīt ziņas atsaukšanu, atvainošanos un viņiem nodarītā kaitējuma atlīdzību.

Kritiķiem draud ar tiesu darbiem

19.aprīļa numurā "Kurzemes Vārds" rakstīja, ka Dānijas uzņēmums "Nygaard International", kas nodarbojas ar cūku audzēšanu divos kompleksos Lažas pagasta Apriķos, Satversmes tiesā apstrīdējis Lažas Pagasta padomes saistošos noteikumus par pagasta teritorijas plānojumu. Plānojums liedz pagastā būvēt vēl jaunas cūku fermas. Publikācijā bija arī pausts pagasta iedzīvotāju uzskats, ka cūkaudzētāji bieži vien neievēro likumos noteiktās normas par piesārņojumu, tāpēc ļaudis ir spiesti dzīvot diskomforta apstākļos.

Šis teikums ir izraisījis dāņu puses neapmierinātību, jo redakcija saņēma SIA "Nygaard International" valdes locekļa Braiena Brodgarda Nīlsena pilnvarotās personas, zvērināta advokāta palīga Andreja Voroncova vēstuli, kurā rakstīts: "Uzskatām, ka šī ziņa ir nepatiesa, jo rakstā nav sniegta neviena atsauce uz konkrētiem Lažas pagasta iedzīvotājiem, kuri paustu šādus uzskatus, kā arī nav sniegts neviens pierādījums par to, ka Lažas pagasta iedzīvotāji būtu spiesti dzīvot diskomforta apstākļos." SIA "Nygaard International" apgalvo, ka visā uzņēmuma pastāvēšanas laikā, kopš 2003.gada nav bijis konstatēts neviens tās pieļauts pārkāpums, kurš būtu saistīts ar likumos noteiktajām normām par piesārņojumu. "Ja turpmāk tiks izplatītas nepatiesas ziņas par pretējo, SIA vērsīsies tiesā pret jebkuru šādu nepatiesu ziņu izplatītāju, lai panāktu nepatiesu ziņu atsaukšanu, kā arī kaitējuma atlīdzību," vēstulē brīdina SIA "Nygaard International". Turklāt uzņēmums arī iesaka laikraksta žurnālistiem rūpīgāk pārbaudīt visus lietas apstākļus. Tad nu "Kurzemes Vārds" šajā nolūkā devās uz Lažas pagastu.

Pazūd zivis un vēži

Jau pagājušā gada februārī 248 Lažas pagasta iedzīvotāji un zemju īpašnieki parakstījuši vēstuli, kurā prasa nepieļaut pagasta teritorijā jaunu cūku audzēšanas kompleksu būvniecību un esošo paplašināšanu. "Līdz ar cūku fermu darbības uzsākšanu Apriķos un Štakeldangā pagasta iedzīvotāji saskārās ar neciešamu cūku mēslu smārdu, kas regulāri, atkarībā no vēja virziena, ir jūtams visā pagasta teritorijā un pat Aizputes pilsētā. Cūku šķidrmēsli ar cisternām pa pagasta ceļiem tika vadāti visu gadu, arī vasarā, klaji ignorējot sākotnējos solījumus to darīt agrā pavasarī vai vēlā rudenī, veicot tūlītēju iearšanu," teikts iedzīvotāju parakstītajā vēstulē.

Ļaudis arī esot novērojuši, ka pēc cūku kompleksa darbības uzsākšanas pagasta upēs un ūdenskrātuvēs jūtami samazinājies zivju un vēžu skaits, kas nepārprotami norāda uz ūdens kvalitātes pasliktināšanos.

"Visās publiskajās sanāksmēs, kurās apspriesta jaunu cūku kompleksu būvniecība, iedzīvotāju attieksme ir bijusi klaji negatīva, jo uzņēmēji nespēj nodrošināt esošo kompleksu normālu, iedzīvotājus netraucējošu darbību," uzsvērts vēstulē un arī norādīts, ka saistībā ar iepriekšminētajām problēmām jūtami pasliktinājusies pagasta iedzīvotāju dzīves kvalitāte.

Iedzīvotāju parakstīto lapu oriģināli atrodas Lažas Pagasta padomē un par to autentiskumu var pārliecināties jebkurš interesents.

Smako trīs nedēļas

"Lai tik viņi nemuld, ka visi iedzīvotāji ar viņu darbību ir apmierināti," par dāņu biznesu ironiski saka fermu tuvumā esošo Ģibotu māju saimnieks Guntis Varis Reihs. "Kāda vella pēc viņus te vispār ielaida iekšā? Zināja taču, ka štrunts vien būs."

Ģiboti ir viena no retajām mājām, kas Apriķu cūku fermu tuvumā vēl ir apdzīvota. Lielākā daļa māju tur ir pamestas, zeme pārdota dāņiem. "No omītēm par apmēram 100 latiem hektārā uzpirka, bet vietējie lauksaimnieki zemi vairs dabūt nevar. Viņi tagad dabū tikai cūku sūdus ostīt," skarbs savos secinājumos ir G.V.Reihs. Dāņu lauki no viņa mājām atrodas tikai dažu simtu metru attālumā. "Es tik nesaprotu, kā tas dāņu cūku sūds var tik bezdievīgi smirdēt? Ar ko viņi tos lopiņus baro? Tad nav brīnums, ka cūkas ir kaujamas dažu mēnešu laikā," prāto Ģibotu saimnieks.

"Nav diskomforta? Diez kā Dānijā sauc apstākļus, kad trīs nedēļas smakas dēļ nevar logus atvērt?" retoriski vaicā Dambju māju saimniece Gunita Jostmane. Šo īpašumu viņa iegādājusies vēl pirms dāņu ierašanās. Līdzās esošajā upītē plunčājušies laši un foreles, rāpojuši vēži. Tagad to tur vairs nav. Koki līdzās dāņu laukiem sākuši kalst. "Vietā, kur viņi tās mēslu cisternas skalo, kādreiz auga bērzi, tagad tur ir tuksnesis. Diez kādas ķīmijas viņi lieto?" neizpratnē ir G.Jostmane. Kādu dienu viņas suns mājās pārstiepis prāvu cūkas ķermeņa daļu. "Par kādām sanitārām normā var runāt, ja dzīvnieki var tikt klāt kritušajiem lopiņiem. Dāņi apgalvoja, ka mans suns esot atvēris kaut kādu tvertni. Nezināju, ka man ir tik gudrs suns, kas prot tvertnes vērt vaļā," ironiski nosaka G.Jostmane.

Viņa ir kategoriski pret jaunu fermu celtniecību, jo tie viņas dzīves kvalitāti pasliktinās vēl vairāk. "Es te atnācu pirms dāņiem un te arī palikšu. Esmu latviete savā dzimtenē un negrasos ārzemnieku dēļ pamest savu zemi," apņēmīgi piebilda Dambju saimniece.

Tagad gaidāma spēkošanās Satversmes tiesā. Pašvaldība savu nostāju balstīs uz iedzīvotāju viedokli, kas apstiprināts ar parakstiem, un Latvijas Republikas Satversmes 115.pantu, kurā teikts: "Valsts aizsargā ikviena tiesības dzīvot labvēlīgā vidē, sniedzot ziņas par vides stāvokli un rūpējoties par tās saglabāšanu un uzlabošanu."

Savukārt dāņu puses rīcībā ir 50 iedzīvotāju anketas, no kurām, pēc Lažas Pagasta padomes priekšsēdētājas Māras Vētras teiktā, 25 esot aizpildījuši kaimiņi – Cīravas pagasta iedzīvotāji.