Kurzemes Vārds

18:23 Ceturtdiena, 29. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Ar pašapziņu

Vienmēr patīkami, kad mūsu veikumu novērtē ne tikai pašu mājās, bet tas gūst atzinību arī tālāku paziņu lokā. Ne tikai patīkami un pašapzinu veicinoši, vēl vairāk – arī gluži praktiski noderīgi.

Šīs atziņas var pilnā mērā attiecināt, pētot Liepājas eksportētāju sniegumu. Galu gala šobrīd, kad valsts ekonomikā nepārprotami dominē piesardzība un jostas savilkšanas taktika, Liepāja nudien ir pelnījusi neslīgt pesimismā un pieticībā, ja skatāmies mūsu pilsētas devumu eksporta palielināšana valsts kopējā kontekstā. Liepājai joprojām pieder līderes gods eksporta apjomu ziņā, tātad mūsu pilsētas akcents valsts kopējā gleznā ir gana spilgts.

Kāpēc tieši pašlaik būtu tik svarīgi domāt par eksportu? Atbilde pavisam vienkārša un loģiski saprotama – kamēr pašu mājās mazinās ekonomikas apgriezieni un sarūk cilvēku pirktspēja, tikmēr jo svarīgāk atrast noietu precēm ārpus valsts robežām. Ja šeit nespēj maksāt un pirkt tik daudz, cik gribētos, tad svarīgi mūsu virzienā pavērt ceļu ārvalsts naudas tērcītei. Ekonomikas eksperti patlaban kā vienā balsī skandina, ka Latvijas eksports kļuvis par ekonomikas izaugsmes galveno dzinējspēku, jo iekšzemes pieprasījums ievērojami krities. Viens otrs pat uzskata, ka eksports ir pēdējais salmiņš, pie kā tverties, lai mēs šo grūto, ekonomiski saspringto laiku pārdzīvotu ar pašcieņu.

Prieks, ka Liepājas sniegumu, sniedzot savu artavu tādas mūsu pilsētai tradicionālas nozares kā metālapstrāde, kokrūpniecība un veļas izstrādājumu ražošana, pēdējā laikā bagātina arī jaunas vēsmas valsts eksporta ainas dažādošana. Tas nozīmē tikai to, ka trešajai lielākai Latvijas pilsētai ir ko piedāvāt un nevajadzētu apstāties, meklējot arvien drosmīgākus risinājumus jūtīgas eksporta nozares attīstībā.

Pilnīgi iespējams, ka viens otrs nelielais uzņēmējs, kas ražo preces vietējam tirgum, varētu pamēģināt laimi arī ārpus valsts. Galvenais – uzdrīkstēties! Izmantot visas iespējas, nepalaist garām arī tās, par ko tikko parūpējusies valsts, atvēlot 100 miljonus perspektīviem uzņēmumiem un to attīstībai. Neveģetēt un nedusēt samiernieciskā pozā – kas cits, ja ne mēs paši?

Sarmīte Pelcmane