Kurzemes Vārds

17:56 Trešdiena, 23. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Liepājas SEZ – dzenulis eksporta attīstībai
Guntars Krieviņš, Liepājas SEZ pārvaldnieks

Nozīmīga loma eksporta attīstībai pilsētā, nenoliedzami, ir Liepājas Speciālajai ekonomiskajai zonai. Pati SEZ ideja jau bija balstīta uz ražošanas uzņēmumu veidošanu un izvietošanu SEZ teritorijā, lai to saražoto produkciju eksportētu. Un jau vairākus gadus eksporta apjoms Liepājas SEZ ir stabils.

Kā viens no pozitīvajiem piemēriem jāmin Liepājas biznesa centrs, kas izveidots bijušā Gaļas kombināta teritorijā. Pašlaik tur darbojas 16 uzņēmumi ar skandināvu, lielākoties Dānijas un Zviedrijas, kapitālu, kas visu savu saražoto produkciju eksportē. 2007.gadā visu uzņēmumu kopējais apgrozījums bija aptuveni 100 miljoni latu. Pavisam drīz darbu uzsāks vēl viens uzņēmums ar Zviedrijas kapitālu – SIA "Trelleborg Wheel Systems Liepaja", kas vēl šajā gadā plāno apgrozījumu 3,2 miljonu latu apjomā.

2007.gadā Liepājas SEZ uzņēmumu kopējais neto apgrozījums bija 112,616 miljoni latu un no kopējā neto apgrozījuma gandrīz puse bija eksporta apgrozījums, kopumā par 54,714 miljoniem latu.

Galvenās SEZ uzņēmumu produkcijas eksporta valstis ir Dānija, Vācija, Nīderlande, Lielbritānija, Krievija, Baltkrievija, Zviedrija u.c. Tas nozīmē, ka mums ir ko piedāvāt dažādām valstīm, arī attīstītajām Eiropas valstīm. No Liepājas SEZ uzņēmumiem lielākie eksporta apjomi bija firmām "Laskana", "Baltic Transshipment Center", "Eurosteel" u.c..

2008.gada četros mēnešos eksporta apgrozījums Liepājas SEZ sasniedza 375,4 tūkst. tonnu, bet izejošo kravu apjoms bija 1347,5 tonnas. Šie rādītāji palielinās ar katru gadu, un tas pierāda, ka SEZ izveide sevi attaisno.

Te noteikti jāmin, ka Liepājas SEZ ir vairākas priekšrocības – izdevīgais ģeogrāfiskais stāvoklis, kvalificēts darbaspēks, Liepājas osta. Acīmredzot, tas arī veicina eksporta attīstību SEZ teritorijā. Bez tam arī visa ostas darbība ir orientēta uz eksporta un tranzīta pakalpojumu sniegšanu.