Kurzemes Vārds

04:04 Svētdiena, 20. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Vecie kapi būs iežogoti

Remontdarbi norisinās Veco kapu teritorijā. Tur notiek žoga uzstādīšana pēdējam posmam. Kapsētu pārvaldes direktors Uldis Stelmakers sarunā ar "Kurzemes Vārdu" pastāstīja, ka darbi jāpabeidz līdz jūlijam un tad visi Vecie kapi būs iežogoti, kā arī Jelgavas ielas pusē būs ielikti saimniecības vārti. Tas, ka šādi darbi nepieciešami, bija šīs kapsētas pārziņa Volda Prancāna atzinums, lai gan gružu savācējiem, gan arī dažādu darbu darītajiem, kas veic apmalīšu uzstādīšanu u.c., nebūtu jābraukā pa centrālajiem vārtiem. Žoga uzstādīšanu veic vairākos posmos. Pērn visu nebija iespējams pabeigt, kā iecerēts, celtniecības darbu un materiālu sadārdzināšanās dēļ, skaidroja U.Stelmakers. Kapsētas žoga izgatavošanu un uzstādīšanu finansē Liepājas pašvaldība. Pērn paveiktais un šogad vēl veicamais kapsētas žoga sakārtošanā kopā ar projekta uzraudzību izmaksājis ap 36 tūkstošiem latu. Darbu sarežģīja tas, ka žogam nevarēja izmantot vecos pamatus, bet gan tie bija jābetonē no jauna, piebilda U.Stelmakers.

Matemātikas slavinājums

Liepājas muzejā pulcējās septīto klašu skolēni un viņu skolotāji. Tur notika matemātikas konkursa 7.klašu skolēniem uzvarētāju apbalvošana. Taču pirms tam zēniem un meitenēm vēl bija jāparāda sava asprātība un domu ašums, izpildot muzeja darbinieku sagatavotos uzdevumus. Konkursu septīto klašu skolēniem rīkoja Liepājas pilsētas matemātikas skolotāju apvienība (vadītāja Evija Jaunzeme). Tā mērķis – popularizēt matemātiku un ieinteresēt skolēnus par šo priekšmetu. Galvenais nosacījums bija, ka jāpiedalās visai klasei, tādējādi iesaistot arī tos bērnus, kuriem matemātika ne visai padodas. Skolēni tajā labprāt piedalījās un atzina, ka tas aizrāvis visu klasi. Un visi gribēja pēc iespējas labāk parādīt savas zināšanas. Pirmās sešas vietas sadalīja 2., 7.vidusskolas, 3.pamatskolas, 12., 6. un 15.vidusskolas septīto klašu skolēni. Nobeigumā piešķīra specbalvu 12.vidusskolas skolniecei Anastasijai Giričevai, kura konkursa 1.kārtā "Galvas rēķini" ieguva maksimālo punktu skaitu.

Privatizē zemesgabalus

Spriežot pēc Privatizācijas aģentūras datiem, neprivatizētu zemesgabalu un būvju kļūst arvien mazāk. Pagājušajā nedēļā jau bija informācija par zemesgabalu privatizācijas procesa pabeigšanu Pāvilostā, Krasta ielā 6, un Liepājā, Grīņu ielā 5. Pirmo zemes gabalu iegādājusies SIA "N Stars", bet otro – AS "Latvijas gāze". Tiks privatizēts arī valstij piederošais zemesgabals Brīvības ielā 17 a. Par privatizācijas jaunu formu var uzskatīt atsavināšanu, rīkojot izsoli. Šādu paziņojumu sagatavojusi celtniecības, enerģētikas un mājokļu aģentūra par dzīvokli O.Kalpaka ielā 84.

Pilsonība un iespējas

Naturalizācijas pārvaldes Liepājas nodaļa ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu īsteno projektu "Pilsonība – mana atbildība, tiesības un iespējas". Tā laikā nesen noritējušas tikšanās ar iedzīvotājiem Gramzdā, Virgā un Cimdeniekos, vietās, kurās iedzīvotāju vidū ir vairāk nekā 15 procentu nepilsoņu. Nodaļas darbinieki viņiem stāstīja par iespējām iegūt Latvijas pilsonību, noteikumiem, kas jāņem vērā, to darot. Šajos un arī citos pagastos iecerēti vairāki pasākumi, kas mudinātu nepilsoņus naturalizēties. Lai viņiem palīdzētu, skolām un bibliotēkām tiek dāvināti metodiskie palīglīdzekļi, cita literatūra, lai cilvēkiem būtu vieglāk sagatavoties Latvijas vēstures un latviešu valodas zināšanu pārbaudēm. Savukārt 30.maijā Liepājā paredzēts seminārs sociālajiem darbiniekiem, bibliotekāriem, dzimtsarakstu nodaļu darbiniekiem par pēdējām novitātēm naturalizācijas un sabiedrības integrācijas jomā, kā arī jaunākajām izmaiņām tiesību aktos. Naturalizācijas pārvalde šā projekta ietvaros sagatavojusi arī ceļojošo izstādi par pilsonības jautājumiem.

Jāgatavojas aukstumam

Piektdien notikusī Dzīvokļu īpašnieku savienības nodaļas kopsapulce izvērtās par saturīgu mājokļu jautājumiem veltītu semināru. Arī sapulcējušos interesentu bija vairāk, nekā gaidīja. Ar sanākušajiem runāja savienības valdes priekšsēdētāja Laimdota Šnidere, reģionālās filiāles priekšsēdētāja Valda Šulga, Pilsētas domes Nekustamā īpašuma pārvaldes vadītājs Mārtiņš Tīdens, Krājbankas un energoaudita firmas pārstāvji. Tika apspriestas visas galvenās problēmas, bez kuru atrisinājuma nav iespējams pilnībā sakārtot mūsu dzīvojamo fondu. Pie minētajām problēmām jāattiecina arī cilvēku vienaldzība. Veiksmīgi sevi reklamēja Krājbanka. Lai gan ne visi dalībnieki pozitīvi uztvēra pakalpojumu papildu izmaksas saistībā ar kreditēšanas procentiem, tomēr māju energoefektivitātes paaugstināšana atkal tika atzīta par svarīgāko šā brīža uzdevumu.

Koncerts vasarai un dzīvespriekam

Piektdien Latviešu biedrības namā atkal kopā sanāks cilvēki ar īpašām vajadzībām, lai piedalītos tradicionālajā koncertā "Nāc nākdama, vasariņa!" Tajā, apliecinādami savu dzīvesprieku un vēlmi sniegt prieku arī citiem, uzstāsies Sociālā dienesta Ratiņdeju studijas dalībnieki, Kristīgās sākumskolas – bērnudārza bērni, kas sagatavojuši uzvedumu "Mantu kaste", Nedzirdīgo biedrības dejotāji, Dienas centra jauniešiem ar īpašām vajadzībām klienti, kuri kopā ar pedagogiem rādīs dziesmu spēli "Vasaru gaidot", dejos sociālā aprūpes centra "Iļģi" iemītnieki un citi. Koncerts solās būt interesants, tas apmeklējams bez maksas, uz to laipni tiek gaidīti visi liepājnieki. Sākums pulksten 13.

Ministru kabinets dod zaļo gaismu Liepājas Universitātei

Vakar Ministru kabineta sēdē apstiprināja Liepājas Universitātes Satversmi. Tas nozīmē, ka valdība devusi savu akceptu Liepājas Universitātei. Saeimai vēl ir jāsaka galavārds.

"Mēs ar Liepājas Pedagoģijas akadēmijas rektoru Oskaru Zīdu esam ļoti gandarīti, jo lielākais solis Universitātes virzienā ir sperts," pa telefonu informēja domes priekšsēdētāja pirmā vietniece Silva Golde. Viņa pastāstīja, ka abiem ar rektoru nācies atbildēt uz Ministru prezidenta Ivara Godmaņa jautājumiem, kuri viņam radušies, apmeklējot mūsu pilsētu. S.Golde atbildēja, ka Liepājas Universitāte būs veidota šādas augstskolas klasiskajā izpratnē, domājot, kā piesaistīt finansiālos un intelektuālos spēkus, lai veidotu tādas studiju programmas, kurās iegūst mūsu reģionam un tā attīstībai vajadzīgus kadrus.

Pievilina lietuviešu tūristus

Lai rosinātu lietuviešus apmeklēt Liepāju, pagājušās nedēļas nogalē 30 tūkstoši laikraksta "Lietuvas Rytas" abonenti, kas dzīvo Viļņā un Kauņā, kopā ar savu iecienīto laikrakstu saņēma Liepājas un Liepājas rajona tūrisma ceļvedi savā dzimtajā valodā. Tieši lietuvieši kā mērķauditorija izvēlēta tāpēc, ka Liepājas reģiona Tūrisma informācijas biroja statistikas dati liecina – Lietuvas iedzīvotāji ir vieni no biežākajiem viesiem mūsu pilsētā. Tādējādi, izdodot bukletu lietuviešu valodā, mūsu kaimiņi spēs saņemt pilnvērtīgāku informāciju par tūrisma iespējām Liepājā un tās apkārtnē. Visi citi interesenti Liepājas un Liepājas rajona tūrisma ceļvedi latviešu, krievu, angļu, vācu un lietuviešu valodā, kā arī citus tūrisma informatīvos materiālus var saņemt Tūrisma informācijas birojā, Rožu laukumā 5/6. Turklāt biroja speciāliste Kristīne Galdika informē, ka 24.maijā, kad Liepājā notiks Līvas tirgus, būs arī tūrisma sezonas atklāšana, kuras laikā gan liepājniekiem, gan pilsētas viesiem būs iespēja piedalīties dažādās interesantās ekskursijās.

Rīt ieslēgs trauksmes sirēnas

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Liepājas brigādes komandieris Andrejs Beļakovs informēja liepājniekus, ka trešdien, 21.maijā, pulksten 11 uz trīs minūtēm Liepājā iedarbinās trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu gatavību ārkārtējām situācijām, kad nepieciešams brīdināt liepājniekus. Kā viņš informēja, parasti tas notiek, ja notikušas vai gaidāmas dabas vai tehniskas katastrofas.

Liepājā apdrošina pašvaldības darbiniekus

Katrs, kurš Liepājas domē nostrādājis no viena līdz trim gadiem, saņems veselības apdrošināšanu uz gadu par 82 latiem, bet darbinieki ar lielāku darba stāžu – par 165 latiem. Pirmdien Liepājas dome noslēgusi līgumu par darbinieku veselības apdrošināšanu ar atklātā konkursa uzvarētāju – sabiedrību "BTA", informē domes sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.

Pavisam 493 pašvaldības darbinieki tiek apdrošināti par kopējo summu 69,56 tūkstoši latu gadā, tajā skaitā 110 domes darbinieki par 16,5 tūkstošiem latu. Vienlaikus tiek apdrošināti arī Sociālā dienesta darbinieki, Pašvaldības policijas, Bāriņtiesas, Dzimtsarakstu nodaļas, Jaunatnes centra, Kultūras pārvaldes un pašvaldības aģentūras "Nodarbinātības projekti" darbinieki. Katra pašvaldības iestāde slēgs atsevišķu līgumu ar konkursa uzvarētāju un apmaksās to no sava budžeta līdzekļiem.

Rakstnieku apvienībā

Latvijas krievu rakstnieku organizācijā uzņemts vēl viens liepājnieks. Tas ir mūsu lasītājiem pēc biežajām publikācijām "Kurzemes Vārda" literārajās lappusēs labi pazīstamais Vladimirs Bučkovskis. Viņam jau iznākuši vairāki dzejoļu krājumi. Un tieši tas ir pats nepieciešamākais, lai tiktu uzņemts organizācijā. Nesen V.Bučkovskis ar savu daiļradi iepazīstināja Rīgas kolēģus. Viņa biedra kartes numurs ir 62. Neilgi pirms tam Rakstnieku apvienībā tika uzņemta liepājniece Ļubova Solovjova, kas raksta arī ukraiņu valodā.