Kurzemes Vārds

07:57 Svētdiena, 25. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Nepiekrīt vides aktīvistes aprēķiniem

Ir nekorekti aprēķināts, ka par motociklista izpostīto Pāvilostas pelēko kāpu vainīgajam būtu piemērojams naudassods 250 tūkstošu latu apmērā. Tā, atsaucoties uz pirmdienas "Kurzemes Vārda" publikāciju "Motociklisti iestājas par kāpas saglabāšanu", sacīja Liepājas Reģionālās vides pārvaldes direktore Ingrīda Sotņikova.

"Kurzemes Vārds" rakstīja, ka tādus aprēķinus veikusi organizācijas "Zemes draugi" pārstāve Guna Grimsta. Viņa balstījusies uz formulu, ka par katriem 10 kvadrātmetriem izpostīta biotopa piemērojams sods piecu minimālo mēnešalgu apmērā. Bet šajā gadījumā, uzskata I.Sotņikova, bojāto platību nosaka, reizinot motocikla atstāto risu garumu ar vidējo platumu. "Tā ir cilvēku maldināšana, sakot, ka izpostīti ir visi 3200 kvadrātmetri kāpas," viņa norādīja.

Turklāt, uzsver I.Sotņikova, neoficiāli izskanējis, ka kāpas izbraukātājs ir zināms. Tāpēc viņa aicina iedzīvotājus, ja tiem ir kāda informācija, tajā dalīties ar vides pārvaldi. "Mūsu pienākumos nav veikt operatīvo darbu, bet, ja vainīgais ir zināms, par to jāziņo vides pārvaldei, un mēs rīkosimies tālāk," sacīja pārvaldes direktore.


Mazākais pagasts uzņem lielos kaimiņus
Viktors Ulberts

Ar jautru sportošanu, orientēšanās sacensībām, kāzinieku sveikšanu un ballēšanos pagājušās nedēļas nogalē Bārtā tika aizvadīts pasākums "Mēs tiekamies maijā…", uz kuru bija uzaicināti visu topošajā Grobiņas novadā iesaistīto pagastu un Grobiņas pilsētas pārstāvji. Katrs no viņiem rādīja, ko māk.

Iekļaus jau otrreiz

Izrādās, ka Bārta reiz jau bijusi iekļauta Grobiņas novadā. Tas noticis tālajā 1863.gadā. Un nu vēsture atkārtojas.

Pasākuma "Mēs tikāmies maijā…" idejas autore ir Bārtas Kultūras nama vadītāja Gunta Klievēna. "Šis ir brīnišķīgs laiks, tāpēc gribējās kaut ko jauku sarīkot. Tā kā nākamgad mēs būsim lielā novadā, gribējās, lai starp mums izveidotos labāks kontakts. Pašvaldību līmenī tikšanās jau bija notikušas, taču iedzīvotāju kopāsanākšana vēl nebija notikusi. Tad nu šodien tas brīdis ir klāt," skaidroja G.Klievēna.

Bārtā bija ieradušies pārstāvji no Grobiņas, Grobiņas pagasta, vēlāk piebiedrojās arī gavieznieki. Iztrūka tikai Medzes pagasta ļaudis.

Īpaši šajā pasākumā izcēlās Grobiņas Pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Neimanis. Viņš ceļu uz Bārtu mēroja ar sporta divriteni, tāpēc arī tika sagaidīts ar ovācijām, ābeļziediem, un J.Neimanis tika nodēvēts par pasākuma sportiskāko dalībnieku.

Uz ceļa noķer kāziniekus

Visaktīvāk pasākuma dalībnieki iesaistījās ielu basketbola sacensībās. Pēc spīva cīniņa uzvaru ieguva Bārtas 2.komanda, otrā vieta tika Bārtas 1.komandai, trešajā vietā ierindojās Grobiņas pagasts, bet ceturtā palika Grobiņas pilsēta.

Atraktīvas izvērsās arī orientēšanās sacensības, kur komandas tika veidotas no dažādu pagastu pārstāvjiem, un tad viņiem vajadzēja atzīmēties dažādos kontrolpunktos, katrā no tiem tika arī pastāstīts par Bārtas vēsturi. Savdabīgākais kontrolpunkts bija LMT tornis. Daži orientieristi šķendējas, ka tikai no skata liekas, ka tas ir netālu, bet aizkļūt līdz viņam nav nemaz tik vienkārši.

Labi, ka sestdien Bārtā nestrādāja ceļu policisti. Jo tur notika būtisks satiksmes drošības pārkāpums. Grupa cilvēku vienkārši pagasta centrā apsēdās uz brauktuves. Tam gan bija attaisnojams iemesls. Proti, ļaudis pamanīja, ka apkārt brauc kāzinieki, tad nu pie reizes tika nolemts mazliet patramdīt jauno pāri – Māri un Ingūnu Šenvaldus. Toties viņus jaunā novada dalībnieku vārdā sveica pati Bārtas Pagasta padomes priekšsēdētāja Anna Sermoliņa.

Šengenas līgums rada raizes

Vakarā svinību dalībnieki izbrauca arī neliela ekskursijā pa Bārtas pagastu, un varēja vēro pazīstamās ulmaņlaiku zemkopības ministra Ernesta Birznieka mājas. Tās savulaik bija slavenas visā Latvijā. Un apkārtnes laukos tika izmēģināta visa jaunā lauksaimniecības tehnika. Ja Bārtā tā tika atzinīgi novērtēta, tad valdība atļāva šo tehniku iepirkt vairumā.

Ekskursijas laikā sprēgāja dažādas asprātības, piemēram, ka Grobiņas novadam vajadzētu pieķert klāt arī Dunikas pagastu, tad novadam būs robeža ar Lietuvu. Bet nopietni izskanēja apgalvojums, ka pierobežas pagastiem pēc pievienošanās Šengenas līgumam radušās zināmas grūtības. Piemēram, mežā traktoru bez pieskatīšanas vairs atstāt nevarot, jo tad tas tūlīt tiekot aplaupīts. Pieķerts pie rokas neviens nav, taču pastāv uzskats, ka vainīgie būtu meklējami robežas otrā pusē. Kaut vai tādēļ, ka pirms robežas atvēršanas šādas aplaupīšanas nenotika.

Savukārt pašā vakarā notika plašs koncerts, kurā uzstājās pagastu kolektīvi ar dziedāšanu un dejošanu. Visrūpīgāk bija sagatavojies Gaviezes pagasts, kurš demonstrēja veselu programmu ar Gaviezes pagasta iepazīstināšanas elementiem.

"Mūsu galvenā bagātība ir mūsu dažādība. Ar to, ka mēs atšķiramies, mēs esam īpaši. Un novēlu šo dažādību saglabāt arī turpmāk," koncerta klausītājiem sacīja Grobiņas Pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Neimanis.


Apbalvos arī apriķniekus

Janvārī biedrība "Siera klubs" un akciju sabiedrība "Rīgas piena kombināts" vispārizglītojošo skolu 1. – 9. klašu audzēkņiem izsludināja konkursu "Mūsu plaukstās piena puķe", kura mērķis bija mudināt bērnus izzināt un apzināt piena nozīmi uzturā, kā arī izpētīt savas apkārtnes piensaimniecības vēsturi un attīstību mūsdienās un sacerēt dzejoļus par pienu un tā produktiem.

Konkurss guva plašu atsaucību. Tajā piedalījās un projektus vērtēšanas komisijai iesūtīja 79 skolu audzēkņi no 24 Latvijas rajoniem. Tagad noteikti arī uzvarētāji. Apbalvojumus saņems 34 darbu autori no 19 rajonu skolām. Viņi kopā ar saviem skolotājiem 22.maijā pulksten 12 ir uzaicināti ierasties Zemkopības ministrijā, kur notiks labāko godināšana. Liepājas rajonu tur pārstāvēs Apriķu pamatskolas 6. un 7.klases audzēkņi, bet Liepāju – A.Puškina 2.vidusskolas 3.c un 3.a klases skolēni. Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja "Siera klubs" prezidente Vanda Davidanova, divas no skolām sagaida lielais laimests – divu dienu ekskursija, taču tas, kas saņems šo balvu, kļūšot zināms tikai ceturtdien. Skolēnus un viņu pedagogus gaidot arī lielisks cienasts – 20 kilogramu smaga torte, kuru izcept apņēmies SIA "Augstceltne" ēdināšanas kompleksa šefpavārs Juris Karlsons.


Naftas izplūdums esot izzudis

16.maijā no rīta jūrā pie Pāvilostas konstatēts 1,5 kilometrus garš un apmēram 700 metru plats naftas piesārņojuma plankums. Par to aģentūru LETA informēja Valsts vides dienesta direktora vietnieks Felikss Klagišs.

Viņš izteicies, ka aizdomās par piesārņojumu tiekot turēts kāds no diviem kuģiem, kuri atradušies jūrā šajā reģionā. Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja Liepājas Jūras kontroles sektora vadītājs Ainars Priediens, naftas izplūdums atradās jūrā apmēram septiņas jūdzes no krasta. Tas bijis plāns, tāpēc varēja notikt tā, ka krastu piesārņojums nemaz nesasniedz. Arī vakar naftas produktu plankums vairs neesot novērots, tāpēc, jādomā, ka tas esot izgarojis. "Katrā ziņā pludmalē naftas produktu klātbūtne nav manīta," teica sektora vadītājs, piebilstot, ka viņš apmeklējis arī vienu no aizdomās turētajiem kuģiem – "Jaunupi" – Pāvilostas ostā. Tas izgājis jūrā, kur sabojājies dzinējs un tādēļ nācies atgriezties piestātnē. Analīzes, kas paņemtas no tā, būs pabeigtas aptuveni pēc nedēļas. Tad arī varētu pasacīt, kurš no kuģiem piesārņojumu radījis.