Kurzemes Vārds

04:56 Ceturtdiena, 23. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Par sodu runā, par postu ne
Guna Grimsta, biedrības "Zemes draugi" padomes locekle

Šogad jau ir trīs likumīgi veidi, kā cīnīties pret kāpu izbraukāšanu, tomēr tas joprojām notiks katrā pašvaldībā citādāk – un es pat īsti nevaru vainot pašvaldības, kuras to nedarīs, jo viņām tas ir papildu pienākums. Es neredzu valstī vienotu piekrastes aizsargjoslas uzraudzības sistēmu. Man ir neērti par valsts kuslajiem mēģinājumiem izlikties, ka tā kaut ko dara. Pāvilostas jaunieši, kas cīnījās par pelēkās kāpas liegumu, jau pirms pāris gadiem valdības vadītājam Aigaram Kalvītim ierosināja, ka visā valstī piekrastē jāievieš vienota valsts Zaļā policija.

Ir ļoti labi, gandrīz vai ideāli, ka pašvaldības tagad var slēgt līgumus ar Ceļu satiksmes drošības direkciju un ka var tikt sodīti autovadītāji arī tad, ja policists kāpā atrod tukšu auto. Bet nez vai pašvaldības to ir ieinteresētas darīt, ja valsts tam nepiešķir līdzekļus. Uzraudzīt plašo piekrastes teritoriju, kurā stundām jāstaigā kājām, nav tas pats, kas paieties pa ciema vai pilsētiņas centru. Ja Liepājas pašvaldība ir šādu līgumu noslēgusi un uztvērusi to par pienākumu, ka jāpilda likums un Ministru kabineta noteikumi, tad droši vien Liepājai ir gudrs jurists, kas to izskaidrojis, bet ne visām pašvaldībām tādi ir.

Savukārt sabiedrisko inspektoru ideja manās acīs ir pilnīgi izgāzusies. Jo, manuprāt, arī viņiem vajadzēja būt iespējai ar šo darbu pelnīt, lai viņi būtu ieinteresēti. Neticu arī trešajai iespējai – ka ikviens var sūtīt kāpu izbraukātāju auto fotogrāfijas uz Valsts vides dienestu, jo nezinu nevienu gadījumu, ka pēc tam kāds dabas postītājs patiešām būtu saukts pie atbildības.

Vēl viena problēma: izbraukātājam jau tiek tikai nelielais administratīvais naudassods, daži desmiti latu. Bet neviens nerunā par to, ka dabai un valstij tie ir zaudējumi par daudziem tūkstošiem. Es uzskatu – kāpu izbraukātājam būtu piespiedu kārtā jāiemāca, kas kāpu aizsargjoslā ir tik vērtīgs un kāpēc pa to nedrīkst braukalēt.