Kurzemes Vārds

00:36 Sestdiena, 8. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Diabētiķi aicina uz informācijas dienu

Turpinot savas aktivitātes saistībā ar Veselības mēnesi, Liepājas Diabēta biedrība aicina gan savus biedrus un viņu ģimenes locekļus, gan arī visus citus interesentus piedalīties informācijas dienā, kas notiks sestdien, 24.maijā, pulksten 12 viesnīcas "Amrita" mazajā zālē. Ar lekciju "Diabēts un nieres" viesosies nefroloģe Tatjana Kozlova. Turpat uz vietas būs iespējams veikt arī cukura un holesterīna līmeņa pārbaudi asinīs. Būs iespējams saņemt arī dažādus informatīvos materiālus, kā arī uzzināt par dažādiem tehniskajiem palīglīdzekļiem urīnnesaturēšanas gadījumos. Šajā informācijas dienā būs arī dažādas konsultācijas par sulu lietošanu, vitamīniem, minerālvielām un veselīgu uzturu.

Pieredze Zviedrijā un Somijā

Liepājas Kultūras pārvalde konkursa kārtībā saņēmusi Ziemeļu Ministru padomes finansējumu ierēdņu apmaiņas programmai, kas pieciem Liepājas Kultūras pārvaldes darbiniekiem no 22. līdz 25.maijam ļaus doties pieredzes apmaiņas vizītē uz Lundas pilsētu Zviedrijā un jūlijā uz Kotkas pilsētu Somijā.

Liepāja un Lunda nolēmušas startēt konkursā par tiesībām 2014.gadā iegūt Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu, tādēļ galvenais vizītes mērķis ir apspriest abu pilsētu sadarbības projektus, kas tiks veidoti gan 2014.gadā, gan līdz tam. Vizītes laikā Liepājas Kultūras pārvaldes darbinieki iecerējuši apmeklēt arī otro nacionālo Zviedrijas bērnu un jauniešu izpildītājmākslas biennāli "BIBU" un tikties ar tās organizatoriem.

Savukārt jūlijā Kotkas pilsētā Somijā plānotās pieredzes apmaiņas vizītes mērķis ir apmeklēt Kotkas Jūras svētkus, bērnu festivālu un Kotkas ērģeļmūzikas festivālu, kurā šogad muzicēs Liepājas ērģelnieks Lotars Džeriņš.

Jaunie mācās dzīvot veselīgi

No 19. līdz 22.maijam Veselības mēneša ietvaros notiek Liepājas pilsētas sabiedriskā fonda "Esi vesels!" projekta akcija – vidusskolēnu zināšanu konkurss par veselīgu dzīvesveidu Liepājas skolās "Esi vesels, esi NEatkarīgs!".

Vidusskolēniem ir iespēja parādīt savas zināšanas, atbildot uz dažādiem ar veselību saistītiem jautājumiem, kā arī prezentējot ar veselību saistītus tematus, ļaujot izpausties savām radošajām idejām.

Šāds konkurss Liepājā norisinās jau otro gadu, un šogad tajā piedalās 2., 7. un 11. vidusskolu jaunieši. No katras skolas izvēlētas trīs klases, kurām konkursa kārtībā jāpiedalās dažādās aktivitātēs. Jaunieši var apmeklēt sporta klubus ar īpašām atlaidēm vai pat par brīvu. Par katru aktivitāti skolēni saņem sporta treneru zīmogu. Jaunieši arī aizpildīja anketas saistībā ar atkarību veicinošām vielām, kas ļaus noskaidrot kopējās ar atkarību saistītās tendences Liepājas vidusskolēnu vidū.

Konkursa nobeigumā, apkopojot visus rezultātus, izvēlēsies vienu klasi no katras skolas, kas piedalīsies konkursa finālā, kurā noskaidros akcijas uzvarētāju.

Krūmu vietā – biznesu un ražošanu

Jauns darījumu un ražošanas apbūves rajons nākotnē varētu veidoties 37 hektāros no zemesgabala Brīvības ielā 105 līdz Brīvības ielai 205. Maija vidū beigusies šīs teritorijas plānojuma grozījumu sabiedriskā apspriešana, paredzēts grozījumus apstiprināt nākamajā domes sēdē un nosūtīt izvērtēšanai Kurzemes plānošanas reģionam. Jaunais rajons varētu veidoties līdzīgi kā Satiksmes ielas kvartāls Brīvības ielas pretējā pusē. Abi kopā radītu it kā pilsētas vārtus, pastāstīja Liepājas galvenais pilsētplānotājs Arvīds Vitāls.

Pašlaik šī vieta ir tikpat kā neapgūta, daļēji aizaugusi ar krūmiem, un tās lietošanu ierobežo elektrības līniju aizsargjoslas. Lai teritoriju vispār varētu izmantot, pašvaldība radusi pozitīvu risinājumu sarunās ar "Latvenergo", ka vienu no līnijām varētu ielikt zemē, iespējams, par pilsētas līdzekļiem.

Sabiedriskajā apspriešanā piedalījušies 20 interesentu, bet rakstiskas atsauksmes saņemtas no četriem apkārtnes uzņēmumiem – SIA "Transwide Services", SIA "Industry&Transit Service Group", SIA "Victory" un SIA "Scan Plast Latvia". Uzņēmumi izrādījuši interesi nomāt šīs teritorijas ražošanas un tirdzniecības objektu būvniecībai un stāvvietu izveidei, informēja domes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls.

Pēc pasēm rindas aug

Rindas ar gandrīz pussimta cilvēku pie Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Liepājas nodaļas pēdējā laikā nav jaunums. Daudziem no viņiem atvaļinājuma laikā ieplānoti tūrisma braucieni uz citām zemēm, tāpēc jāsteidz nomainīt vecās, ar 1.jūliju ceļošanai nederīgās pases pret jaunā parauga dokumentiem. Ik dienu nodaļa apkalpo ap 400 un vēl vairāk cilvēku. Vieni nāk pasi pieteikt, citi saņemt, citi pēc ielūgumiem ārvalstniekiem, vēl citi pēc bērnu pasēm utt. Kopš gada sākumā līdz maijam nodaļā izsniegtas 6802 pases, pagājušā gadā šajā pašā laikā – 4103. Šā gada maijā (līdz 16.datumam) – 1691pase. Tas nozīmē, ka nodaļas darbinieki apkalpojuši divas reizes vairāk cilvēku, jo katrs cilvēks nodaļā iegriežas divas reizes – iesniegt dokumentus un pēc pases. Lai nebūtu lieki jāstāv rindās, nodaļas darbinieki aicina nesteigties mainīt vecā parauga pasi tad, ja nav paredzēts drīzumā izbraukt no valsts, jo rudenī rindas samazināsies. Latvijas teritorijā visas personu rīcībā esošās pilsoņu un nepilsoņu pases būs derīgas līdz to derīguma termiņa beigām un nav nepieciešams steigties tās mainīt. Pēc 2008.gada 1.jūlija ceļošanai nebūs derīgas vienīgi tās pilsoņu pases, kas izdotas līdz 2002.gada 30.jūnijam un kurās ir ielīmētās fotokartītes. Pārējās pases būs derīgas ceļošanai līdz to derīguma termiņa beigām.

Par holokaustu

Ap septiņdesmit cilvēku jau otro dienu pulcējušies seminārā, ko viesnīcā "Amrita" organizēja ebreju draudze "Šamir", sadarbojoties ar starptautiskajām organizācijām, Latvijas Izglītības un zinātnes ministriju, Liepājas ebreju kopienu, atklāto sabiedrisko fondu "Liepājas ebreju mantojums" un Izraēlas vēstniecību. Saruna notiek par holokaustu, tā mācīšanu skolās un tiek saistīta ar Izraēlas 60.gadadienu. Klausītāju vidū lielākoties ir pedagogi, muzeju darbinieki, bibliotekāri un citi cilvēki, kuru darba specifika spēj ietekmēt valsts iedzīvotāju vēsturisko atmiņu un palīdzēt viņiem izvērtēt senākas un ne tik senas pagātnes notikumus. Kā apliecināja "Šamir" vadītājs rabīns Menahems Barkahans, Liepāja ir otrā vieta, kur notiek šāds seminārs, pirmā bijusi Daugavpils, vēl būs Valmierā un Rīgā. Viņaprāt, par tik nopietnām lietām jārunā ar cilvēkiem ne tikai galvaspilsētā. Ar lielu interesi klātesošie noklausījās Latvijas Universitātes profesora Aivara Strangas lekciju par holokausta vēsturi un jaunākajām tendencēm tā pētniecībā, kas daudziem paplašināja redzējumu. Saviļņojoša bija tikšanās ar cilvēkiem, kuri pārdzīvojuši holokaustu – Heniju Zivconi, Faniju Pavlovu un citiem. Klātesošos uzrunāja arī Izraēlas vēstnieks Latvijā Hens Ivri.

Vēstures pētnieki iejūtas Durbes kaujas noskaņās

Atzīmējot Latvijas Republikas 90.gadskārtu, Liepājas muzejs Durbes pilskalnā rīkoja izbraukuma brīvdabas sarīkojumu skolēniem, lai atcerētos nozīmīgu notikumu Latvijas 13.gadsimta vēsturē – Durbes kauju. Pasākums iekļāvās projektā "Tu esi Latvija". Uz Durbi devās konkursa "Kas pagātni pētī, tas nākotni svētī" dalībnieki, to koordinēja Bērnu un jauniešu centrs sadarbībā ar vēstures skolotājiem. Norisēs iesaistījās arī vietējie skolēni, kas parādījuši vislabākās zināšanas un guvuši atzinību skolās rīkotajos konkursos par Latvijas vēsturi. Durbes pilskalnā varēja darboties dažādās radošās darbnīcās, piemērīt bruņas un apgūt seno kaujas mākslu, šaut ar loku un arbaletu, izmēģināt roku seno amatnieku darbnīcās, piedalīties stafetēs, notika kāpostu ciršana ar aizsietām acīm un zobenu un citas atrakcijas. Muzikālo priekšnesumu, seno cīņu rekonstrukcijas un seno amatu apgūšanu nodrošināja apvienības "Vilkači", "Ugunszīme" un "Niedru lija", Liepājas muzeja speciālisti, māksliniece Dace Lanka. Visu notiekošo kopā lika Ināra Kalnarāja, senatnes darbnīcu vadīja novadpētnieks Reinis Bahs. Skolēniem bija iespēja aplūkot senlietas no Liepājas muzeja krājuma, kuras arheologs Pēteris Stepiņš ieguvis arheoloģiskajos izrakumos Durbes Dīru senkapos, kuros apbedīti arī Durbes kaujā kritušie Kuršu karavīri. Labvēlīga skolēniem un visiem citiem dalībniekiem bija arī Dabas māte.