Kurzemes Vārds

14:36 Trešdiena, 19. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Jaunsargi prot izdzīvot
Ita Cērmane

Jaunsargiem no Liepājas, Otaņķiem, Grobiņas un Nīcas notikuši mācību gada nobeiguma pārgājieni. Visnotaļ ekstrēmi pasākumi ar ūdenstilpju un citu šķēršļu pārvarēšanu. Jaunieši pierādījuši, ka spēj izdzīvot un rīkoties jebkādos apstākļos.

Jaunsargu instruktors Varis Jansons "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka notikuši divi pārgājieni divu nedēļu nogalēs – 10. un 11., kā arī 17. un 18.maijā. "Pārgājienu galamērķis bija Otaņķu pagasta "Pūcīte"," stāsta V.Jansons, skaidrojot, ka pārgājiena laikā jaunsargi apguvuši un nostiprinājuši iemaņas un zināšanas par dažādiem tematiem, piemēram, izdzīvošanā lauka apstākļos, tūrisma elementos (mezglu siešana, pārceltuves iekārtošana, šķēršļu pārvarēšana), praktiskajā šaušanā, topogrāfijā, lauka kaujas iemaņās (maskēšanās, pārvietošanās un reakcija uz uguni, ekipējums), militārajā vadībā (plānošana, darbs komandā). Vecākās grupas jaunsargiem bijis jāveic arī forsētais pārgājiens ar dažādu šķēršļu pārvarēšanu.

Par apmācību instruktoriem pārgājienos piedalījās Zemessardzes 44.kājnieku bataljona ārrindas zemessargi un zemessargi, kuri agrāk paši bijuši jaunsargi – kaprālis Sandijs Spinga, vecākais zemessargs Kaspars Kirpičenoks, zemessargi Arturs Caplins, Mārtiņš Rudzinskis, Arturs Užigovs un profesionālā dienesta karavīrs no 1.Kājnieku bataljona Armands Šupstiks. Savukārt par instruktoriem strādājuši jaunsargi, kuri sekmīgi nokārtojuši 3.apmācību gada testus NBS Kājnieku skolā Alūksnē.

Jāpiezīmē, ka pārgājienus plānoja un organizēja Liepājas jaunsargu vienību instruktori – štāba virsseržanti Varis Jansons un Pēteris Rudzinskis. Abos pārgājienos kopumā piedalījušies 100 jaunsargu no 415., 416. un 417.jaunsargu vienībām.

Par vides un cilvēku mijiedarbību

Divas dienas Liepājas Pedagoģijas akadēmijā norisinājās 8.starptautiskā zinātniski metodiskā konference "Cilvēks un vide". To rīkoja LPA Vides zinātņu katedra. Pirmajā dienā konferencē ar saviem referātiem un pētījumiem piedalījās ne tikai augstskolu docētāji un vides speciālisti, bet arī LPA bakalaura un maģistra studiju programmu studenti. Konferences tematika ietvēra trīs aspektus: vides komunikācijas problēmas, vides izglītību un sabiedrības un vides savstarpējās attiecības. Pēc tam bija plānotas arī neformālas diskusijas, kuru laikā dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar Maijas Neimanes fotogrāfiju izstādi "Francijas pavasaris", konferences stenda referātiem, LPA Mākslas un dizaina katedras studentu un pasniedzēju darbu izstādi. Konferences otrajā dienā dalībnieki Latvijas Dabas fonda botāniķa Ivara Kabuča vadībā iepazinās ar vienu no Lejaskurzemes prioritārajiem biotopiem – Dunikas purvu un apkārtni.

Skolēni sacenšas zināšanās par atkarībām

Ir beigusies sabiedriskā fonda "Esi vesels!" rīkotā akcija Liepājas skolās "Esi vesels – esi NEatkarīgs!" Nobeiguma sarīkojumā, kas norisinājās 2.vidusskolā, klātienē tikās visu trīs skolu komandas, kas bija iesaistītas šajā akcijā: četras komandas no 2.vidusskolas, kā arī pa komandai no 7. un 11.vidusskolas. Skolēniem bija jāatbild uz teorētiskajiem jautājumiem par dažādiem atkarību veidiem un to nodarīto postu veselībai, jāprezentē savs mājasdarbs par atkarības tēmu un jādemonstrē albums, kurā atspoguļota komandas darbība visas akcijas laikā, kas sākās jau februārī. Šajā laikā skolēni gan aizpildīja anketas, gan arī apmeklēja dažādus mūsu pilsētas sporta klubus. Vislielākā piekrišana bijusi jāšanas nodarbībām – skolēnus pie sevis uzņēma "Jura staļļi".

Pirmo vietu ieguva komanda no 2.vidusskolas, otro – 11.vidusskolas komanda un trešo – skolēni no 7.vidusskolas. Organizatori atzina, ka zināšanas visiem konkursa dalībniekiem bijušas tik līdzvērtīgas, ka rezultātu izšķīrušas pavisam sīkas nianses. Atgādinām, ka fonds "Esi vesels!" šādu akciju rīko jau otro gadu. Pērn tajā piedalījās 1.,6. un 12.vidusskolas audzēkņi, bet nākamajā mācību gadā aicinās šajā akcijā piedalīties tās skolas, kas to vēl nav paguvušas. Turklāt nākamgad fonds plāno īstenot vēl vienu akciju – "Esi vesels – esi drošs!", kurā akcentēs drošu rīcību uz ūdeņiem, ar elektrību, gāzi, uz ielas un tamlīdzīgi. Jau pērn fondam izveidojās laba sadarbība ar Liepājas skolēnu domi, un šodien notiek fonda "Esi vesels!" jauniešu atbalsta grupas dibināšanas sapulce.

Gaida ierodamies Viju Vētru

Ceturtdien pulksten 18 Liepājas Pedagoģijas akadēmijas lielajā zālē viesosies pasaulslavenā latviešu dejotāja un horeogrāfe Vija Vētra. Viņa sniegs meistarklasi, kurā iekļauti indiešu klasiskās dejas un spāņu flamenko dejas elementi. V.Vētra šogad svin savu 85.gadu jubileju un 65.skatuves dzīves gadskārtu. Kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas V.Vētra, kura pašlaik dzīvo ASV, katru gadu ierodas Latvijā un sniedz meistarklases dažādos Latvijas reģionos. Liepājā viņa būs pirmo reizi. Tikšanās otrajā daļā demonstrēs dokumentālās filmas par dejotājas darbu un dzīvi. Pasākumu rīko Pilsētas domes Sabiedrības veselības daļa un Liepājas Pedagoģijas akadēmija, Netradicionālo deju studija "Arabeska", atbalsta Liepājas pārstāvniecība Rīgā un personīgi dzejniece Ineta Stadgale. Skatītājiem vēlams ierasties ērtā apģērbā un apavos, gataviem kustībām un flamenko dejai.

Robis pulcē mazos satiksmes dalībniekus

Šodien Liepājas Latviešu biedrības namā notiks izrāde bērniem "Robja skola", kurā ar tekstu, etīdēm un dziesmām tiek apspēlēta tēma par satiksmi un drošību uz ceļa.

Liepājas domes sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Enģele pastāstīja, ka izrādi šoreiz skatīsies Liepājas pilsētas skolu 3.klašu skolēni. Izrādi visi bērni varēs noskatīties bez maksas, jo finansējumu šim mērķim radusi domes Mārketinga padome. Divas izrādes pulksten 10 un 11 noskatīsies aptuveni 560 skolēnu.

Izrādes mērķis ir veicināt satiksmes noteikumu apguvi jauno satiksmes dalībnieku vidū, kā arī nostiprināt skolēnu zināšanas par to, kas jāievēro, atrodoties automašīnā, spēlējoties pagalmā un dodoties uz skolu un mājām. Izrāde tapusi saistībā ar Ceļu satiksmes drošības direkcijas kampaņu "Piesprādzē! Neriskē!".

Katrs simtais maksā 1 santīmu

Picērijās "Čili pica" norosinās akcija, kuras laikā katram 100 klientam ir iespēja paēst gandrīz par brīvu, tas ir, par maltīti samaksājot tikai 1 santīmu. Kā pastāstīja SIA "Pica serviss" mārketinga vadītāja Monika Jankovska, čeku numerācija tiek noteikta automātiski elektroniskajā kases aparātā un to iepriekš nezina ne viesmīle, ne klients. Kopš akcijas sākuma "Čili pica" picērijā tirdzniecības centrā "Sala XL" 1 santīmu par maltīti samaksājuši 22 viesi, bet picērijā "Rietumu centrs" – 26.

Pilsētas dailei – gaisa dārzus

Veidot daudzdzīvokļu namos gaisa dārzus un piedalīties ar tiem Liepājas skaistāko gaisa dārzu pirmajā konkursā pilsētniekus aicina Liepājas dome, pastāstīja domes sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone. Konkursa dalībnieki jāpiesaka vai arī pašiem jāpiesakās domes Vides daļā pa tālruni 3404744 līdz 22.jūnijam. Par gaisa dārzu uzskata dekoratīvu augu stādījumu podos, kastēs un citos traukos, kurus novieto uz balkoniem, lodžijām, terasēm, palodzēm, statīvos un citās vietās.

Atved Baltkrievijas biznesa ziņas

Uzņēmēji, kurus interesē biznesu attīstīt Baltkrievijā vai kuri meklē sadarbības partnerus tajā valstī, var iztaujāt Liepājas domes Attīstības pārvaldes eksperti uzņēmējdarbībā Sanitu Lindi un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Liepājas nodaļas vadītāju, LTRK pārstāvi Baltkrievijā Ģirtu Kronbergu, kuri 22.–23.maijā apmeklēja 5.Gomeļas investīciju forumu un starptautisko Gomeļas universālo izstādi "Pavasaris – 2008".

Bijis interesanti, pastāstīja S.Linde. No Liepājas māsu pilsētas Gomeļas viņa atvedusi investīciju katalogu, kurā atrodami tie Baltkrievijas uzņēmumi, kuri meklē sadarbības partnerus – iespējams, tādi var atrasties arī Liepājā. Ģ.Kronbergs uzskata, ka Latvijas uzņēmējiem ar Baltkrieviju sadarbība iespējama jebkurā jomā, gan kā eksportētājiem, gan citādi. LTRK nākamajā rudenī vai ziemā gatavojas Minskā rīkot Liepājas uzņēmēju dienas.

Tikšanās ar klaipēdniekiem

12.viduskolas pedagogi un Jurija Zinovjeva vadītā teātra "Balagančik" dalībnieki sestdien uzņēma desmit kolēģus no Klaipēdas Gorkija 2.krievu pamatskolas. Tikšanās bija notikušas arī agrāk. Visinteresantākais šoreiz bija tas, ka klaipēdnieki parādīja nevis skolēnu, bet gan skolotāju teātri. Tiesa, teātra trupā bija tikai sievietes, tādēļ īpaši jāizvēlas dramaturģiskais materiāls. Tomēr viesi parādīja šo to interesantu. Pēc tam kolēģi apsprieda viņus interesējošos jautājumus, vienojās par turpmāko sadarbību un pat kopā dziedāja dziesmas. Nākamā divu skolu teātra ļaužu tikšanās paredzēta festivālā Sanktpēterburgā.

Lētākās biļetes izpirktas

Tikai pirms dažām dienām sākās biļešu pārdošana uz festivālu "Tele2 Baltic Beach Party", kas šogad notiks 25. un 26.jūlijā Liepājas pludmalē, un jau ir beigušās biļetes, kas bija pieejamas par īpaši draudzīgām cenām.

Pirmajā dienā jau 45 minūšu laikā izpirka pirmās tūkstoš biļetes, kas maksāja 12 latu, kā arī tika rezervētas visas 5000 biļetes, kuras saviem klientiem piedāvāja pludmales festivāla lielākais atbalstītājs, mobilo sakaru operators "Tele2". Saistībā ar "Tele2" īpašo piedāvājumu jāpiebilst, ka rezervētās biļetes līdz 4.jūnijam ir jāizpērk, pretējā gadījumā rezervācija vairs nebūs spēkā. Vēl vajadzēja pāris dienu, un pārdotas tika arī biļetes, kuru cena bija 16 latu.

Šobrīd biļetes uz abām dienām pieejamas par 20 latiem, savukārt vienas dienas biļete ir par 14 latiem. Tās iespējams nopirkt dažādos veidos – gan "Biļešu paradīzes" kasēs, gan internetā – mājaslapā www.bilesuparadize.lv.

Lepojas ar rezultātiem

Biedrība "Liepājas enerģija" izplatījusi informāciju par savu darbu 2007.gadā, kad notika nopietna tehniska rekonstrukcija. Par daudziem minētiem skaitļiem mūsu laikraksts jau rakstījis. Kapitālieguldījumi veido 1 miljonu 906 tūkstošus latu. Saražoja 396 tūkstoš megavatstundu siltumenerģijas, realizēja 262 tūkstošus. Uzņēmums norāda, ka centralizētā siltumapgāde pakāpeniski kļūst pati komfortablākā un stabilāka un ar laiku tā būs arī vislētākā salīdzinājumā ar citām. Tāpēc arī enerģētiķi aicina centralizētiem tīkliem pievienoties jaunus patērētājus.