Kurzemes Vārds

12:56 Sestdiena, 11. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Aicina ziedot lauksaimnieku akcijai
Viktors Ulberts

Lai veiksmīgi varētu norisināties piektdien, 30.maijā, Rīgā paredzētā zemnieku protesta akcija, nepieciešami 12 tūkstoši latu. Tāpēc ikviens, kam rūp Latvijas zemnieku nākotne, lūgts sniegt gan morālu, gan finansiālu atbalstu, aicina piensaimnieku kooperatīva "Nadziņi" vadītāja Anita Pelude.

Zemnieku akcija sāksies pulksten 16 Rīgā, Doma laukumā. Tās laikā paredzēts izsniegt ļaudīm pienu. Akcijas mērķis ir vērst sabiedrības uzmanību uz faktiski notiekošo lauksaimniecībā un cenu politiku nozarē, kā arī vērst valdības uzmanību uz to, ka valstī notiekošais neapmierina ne ražotājus, ne sabiedrību kopumā. Ikviens tiek aicināts ierasties uz šo akciju, lai atbalstītu lauksaimniekus.

Tā kā protesta akciju paredzēts organizēt nopietni, arī izmaksas ir lielas. Tāpēc šim mērķim atvērts konts, kurā ieskaitītos līdzekļus izmantos tikai un vienīgi šīs akcijas nodrošināšanai. Ziedotāji lūgti naudu pārskaitīt Valmieras rajona Lauksaimnieku apvienībai, reģ.nr. 40008070805, konta.nr. LV58UNLA0050012367986, SEB bankā. Ziedot iespējams arī pa tālruni 90006484, viens zvans maksā vienu latu.

"No tā, kā noritēs pasākums Rīgā, atkarīga turpmākā rīcība – turpināt organizēt vēl ko plašāku vai ne. Visu izšķirs atbalsts un līdzdalība," piebilda A.Pelude.


Zvanītājus dara pievilcīgus tautas tradīciju aura
Pēteris Jaunzems

Vasaras mēnešos aizvien biežāk tūristi un ekskursantu autobusi piestāj pie Rucavas pagasta Zvanītājiem, kur valda ne tikai pievilcīga gaisotne, bet ir iespējams arī izjust latviešu tautas tradīciju auru.

"Kurzemes Vārds" savdabīgajā lauku sētā paciemojās reizē ar 54 skolēniem, kas bija atbraukuši no Dobeles rajona Jaunauces skolas. Skolotājas stāstīja, ka pavasarīgajā dienā mazā skoliņa aizslēgta un ceļā devušies visu klašu audzēkņi. Rucavas pagastu kā sava ceļa mērķi viņi esot izraudzījušies ar interneta starpniecību. Ieinteresējusi iespēja redzēt Sventājas ieleju, akmeņaino Nidas un Papes jūrmalu, bet kā pašu pirmo apskates objektu izraudzījušies Zvanītājus, kur saimnieko vietējais Tradīciju klubs.

Jaunaucienieki neizskatījās vīlušies. Senajā lauku sētā viņi varēja apskatīt novada rakstos adītas zeķes un cimdus, kā arī redzēt, kā top krāšņie audumi. Pie stellēm sēdēja Mirdza Arente, kas pastāstīja, ka Tradīciju klubā darbojas nepilns desmits tautas daiļamata pratēju. "Ziemas mēnešos sastrādātais tagad ir redzams izstādē. Ja kādam rakstaino cimdu vai zeķu pāris dikti iepatīkas, to ir iespējams iegādāties," audēja stāstīja, atspoli stellēs veicīgi šaudīdama. Sirmās meistares strādājot, cita no citas daudz mācīdamās un savu prasmi pilnveidodamas. Tomēr, gadiem ejot, viņu skaits aizvien vairāk sarūk. Rau, arī šopavasar pa Aizsaules ceļu viegliem solīšiem aizgājusi Velta Boka, kuras tagad ļoti pietrūkšot.

Zvanītājos savākta arī seno darba rīku un mūzikas instrumentu kolekcija. Tās īpašnieks ir rucavnieks Pūķu Jānis. Kolekciju esot iespējams ne tikai redzēt, bet arī dzirdēt, jo enerģiskais vīrs iemanījies spēlēt uz visiem instrumentiem. Tomēr, tāpat kā visi mūsdienās, arī viņš esot nevaļīgs cilvēks, darbojas ansamblī "Paurupīte" un piedalās dažādos sarīkojumos, tādēļ tikšanos ar viņu un arī Zvanītāju apmeklējumu esot nepieciešams savlaicīgi pieteikt, piezvanot kluba vadītājai Sandrai Aigarei pa tālruni 26814051. Iepriekš pieteiktos apmeklējumos kluba dalībnieki cenšoties sagādāt apmeklētājiem daudz vairāk aktīvu izdarību – tad viņi varot izdziedāties un izdejoties, pacienāties ar rupjmaizi, kā arī nogaršot citus ēdienus, kas sagatavoti pēc senām novada receptēm.

Kad skolēni bija apskatījuši senlietas un iepazinuši audējas darbu, Zvanītāju sētsvidū viņus gaidīja rotaļu laukums, kur bija iespējams izbaudīt, kā vingrinājušies un šūpošanās priekus bērni baudījuši agrākajos laikos. Arī par to, lai tā varētu notikt, esot gādājis Pūķu Jānis, kaut gan Tradīciju kluba vadītāja teica, ka par pagalma labiekārtošanu patlaban vēl tiekot domāts un topot projekts, kā to labāk izdarīt.


Skaidrīte Solovjova kļūst oar konkursa "Sieviete Latvijai" laureāti
Pēteris Jaunzems

Noslēdzies laikraksta "Latvijas Avīze" rīkotais konkurss "Sieviete Latvijai – 2008". Aizvadītās nedēļas beigās laureātes godināja Tukuma rajona Smārdes pagasta "Valguma pasaulē". Priecājamies, ka starp viņām bija arī mūsu rajona pārstāve pāvilostniece un "Optimistu kluba" nenogurstošā vadītāja Skaidrīte Solovjova, kura uzvarēja nominācijā "Par nesavtīgu darbu sabiedrības labā".

Pavisam konkursā šogad bija paredzētas trīs laureātu nominācijas. Nominācijā "Sievietei par uzdrīkstēšanos būt uzņēmējai" uzvarēja rīdziniece Dzidra Ozola, bet nominācijā "Sievietei par ģimenes stiprināšanu" – līvāniete Velta Cermeniece, kura kopā ar vīru izaudzinājusi piecus dēlus un piecas meitas, kā arī sagaidījusi 18 mazbērnus.

Jāteic, ka sabiedriskā darba jomā sāncensība bija ļoti sīva, jo uz laureāta nosaukumu pretendēja 185 kandidātes. Turklāt, kā laureātu godināšanas ceremonijā izteicies vērtēšanas komisijas loceklis un Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis, apbalvojumu saņemt bijušas cienīgas ikviena no pretendentēm. Skaidrīte Solovjova priekšgalā izvirzījās, pateicoties savai nesavtībai un neatlaidībai, vienojot cilvēkus kultūras un vēsturisko vietu sakopšanas mērķim. "Viņa pieskaras pasaulei un padara to labāku," atkārtojot konkursa devīzi, par savu vadītāju teica "Optimistu kluba" veterāni Elga un Alfreds Niedoli.

Katrai pirmās vietas ieguvējai pasniedza īpašu stikla kurpīti ar zelta maliņu, kā arī 500 latu naudas prēmiju, ko atvēlējusi konkursa galvenā atbalstītāja – Hipotēku banka. Lielisku tradīciju ir iedibinājusi Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere, kura radošās sievietes aicina apmeklēt Briseli. Šogad piecas finālistes no katras nomināciju grupas turp dosies jūnija sākumā.


Aivars Šilis dosies komandējumā

Liepājas Rajona padomes sēdē apstiprināts Liepājas Rajona padomes priekšsēdētāja Aivara Šiļa komandējums uz Karlskrūnas pilsētu Zviedrijā.

A.Šilis Zviedrijā uzturēsies no 27.maija līdz 1.jūnijām. Komandējums nepieciešams, jo Liepājas rajonu un Karlskrūnas komūnu saista sadarbības līgums, kuru zviedru puse ir ar mieru pagarināt arī pēc novadu izveides. Aprīļa sākumā zviedri viesojās Liepājas rajonā, tagad viņi gaida atbildes vizīti, lai pārrunātu turpmākās sadarbības virzienus un jauna līguma nosacījums. Esošā līguma termiņš beigsies nākamā gada maijā.

Karlskrūnas un Liepājas rajona sadarbība ir ilgstoša. Piemēram, pagājušajā gadā Vaiņodes handbolisti kopā ar savu treneri devās uz plašu starptautisku sportistu nometni Karlskrūnā.


Jaunāko piena ražojumu izstāde

Vakar uz Rīgu bija devies Kazdangas piena pārstrādes uzņēmuma "Elpa" valdes priekšsēdētājs Gundars Sisenis. Viņš piedalījās biedrības "Siera klubs" organizētajā jaunāko piena produktu izstādē, kas notika Zemkopības ministrijas zālē.

Izstādē varēja iepazīties ar apmēram 40 jaunām siera šķirnēm un ap 60 citiem piena produktiem – sviestu, jogurtiem, kefīru, saldējumiem u.c. Tie visi bija piena izstrādājumi, kas ražošanā ieviesti pēdējo divu gadu gaitā, pastāstīja "Siera kluba" prezidente Vanda Davidanova.

Pavisam savu produkciju izstādē demonstrēja 14 Latvijas piena pārstrādes uzņēmumi. Kazdandznieki tur piedāvāja nogaršot vairākus sierus, kas jau izpelnījušies patērētāju atzinību. Starp tiem esot kazas siers "Kazdanger", ķimeņu siers un citi.