Kurzemes Vārds

18:41 Ceturtdiena, 20. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Laimīgs tas, kurš skrien!

Ja ziemā, lai ļautos fiziskām aktivitātēm, vajadzēja doties uz sporta zāli, tad siltais laiks mums, liepājniekiem, ir īsta Dieva dāvana, jo mums taču ir pludmale. Un tur varam vingrot pēc sirds patikas. Ne mazums liepājnieku jau no agra pavasara pludmalē skrien krosiņu – cits no rīta, cits vakarā. Tiem, kas šo tik burvīgo sporta veidu vēl nav atklājuši, "Brīvbrīdis" piedāvā dažus speciālistu un ekspertu ieteikumus, kāpēc būtu vērts vismaz pamēģināt.

Kāpēc skrējēji ir laimīgi?

Daudzi no mums būs dzirdējuši, ka cilvēki pēc kārtīgas fiziskās slodzes atzīstas, ka izjūt tādu kā laimes sajūtu. Un tās nav nekādas halucinācijas. Šajā sakarībā veiktie pētījumi apliecina, ka šie cilvēki runā patiesību, jo lielas fiziskās slodzes laikā mūsu organismā paaugstinās endorfīmu līmenis. Endorfīmu sauc arī par laimes hormonu. Tā līmenis paaugstinās arī skriešanas laikā, tādējādi skrējējam ir labāka pašsajūta un uzlabojas veselība.

Liekie kilogrami kūst

Kā skaidro gan diētas, gan fitnesa speciālisti, skriešana ir efektīvākā metode, lai zaudētu liekos kilogramus. Droša skriešanas metode ir vecās labās garās distances, kas organismu pārslēdz uz tā saucamo tauku sadedzināšanas režīmu, savukārt mūsdienās, kad cilvēki kļuvuši daudz nevaļīgāki un pēc iespējas īsākā laikā vēlas sasniegt rezultātu – samazināt svaru vai to uzturēt, populārākas ir skriešanas programmas ar augstu tempu, jo tādējādi efektīvāk tiek sadedzinātas kalorijas un tauki. Interneta portāls dieta.lv iepazīstina ar Teksasas universitātes pētījumu, kas liecina, ka ātra skriešana sadedzina taukus par 33 procentiem vairāk nekā lēns skrējiens. Ir speciālisti, kas uzskata, ka visefektīvākais skriešanas režīms cīņā pret liekajiem kilogramiem ir tempa maiņa, pamīšus 100 metrus skrienot lēni, bet nākamajos 100 metros tempu kāpinot un atkal atgriežoties pie lēnā tempa. Plānojot savu fizisko aktivitāšu programmu, par vienu no ideālākajiem variantiem cilvēkiem, kas nolēmuši kādu no fiziskajām aktivitātēm, kaut vai īslaicīgu, iekļaut savā dienas režīmā katru dienu, iesaka 2 līdz 3 reizes izvēlēties skriešanu (garo distanci, ātro tempu vai mainīgo) un pārējās dienās līdz pusstundai ilgu vieglu relaksācijas skrējienu, peldēšanu vai riteņbraukšanu. Ja ir vēlēšanās, kādā no šīm pārējām dienām var arī apmeklēt sporta zāli, vai veikt spēka vingrinājumus. Turoties pie šīs programmas, liekā svara zaudēšana esot garantēta bez problēmām – tā saka speciālisti.

Ābece iesācējiem

Pirmo reizi dodoties trasē, ir svarīgi zināt dažas svarīgas lietas. Pirmkārt, jāizvēlas pareizs skriešanas stils – nevajag jau pirmajā reizē pārcensties un pakrist bezspēkā, bet tempu kāpināt pamazām. Otrkārt, noteikti jāiesildās. Tas nozīmē, ka pirms skriešanas vajadzētu veikt dažus vingrojumus un pietupienus, lai sagatavotu sirds un asinsvadu sistēmu lielākām slodzēm. Strauji sākot skriet, var sākt sāpēt mugura, skausts un locītavas. Treškārt, tiem, kas vispār nav skrējuši, labāk sākt ar garām pastaigām enerģiskā tempā, to pakāpeniski kāpinot, līdz pāriet vieglā skrējienā. Ja sāk trūkt elpa, labāk aktivitātes pārtraukt. Ceturtkārt, ļoti svarīgi ir pareizi apavi. Vislabākie, protams, ir speciāli skriešanai paredzētie, jo tie samazina triecienu, kas ietekmē mugurkaulu. Ja tādu nav, svarīgi, lai esošie būtu ērti. Piektkārt, ne mazāk svarīgs ir laika apstākļiem atbilstošs apģērbs. Nevajag ģērbties pārāk biezi, turklāt karstā saulē nepieciešama arī cepure. Sestkārt, nedrīkst aizmirst par ūdeni, jo svīstot organisms zaudē ne tikai šķidrumu, bet arī sāļus – nātriju, kāliju, kas nepieciešami sirds asinsvadu sistēmas darbībai. Skriešana laikā ir vērtīgi ik pa laikam izdzert pa malciņam ūdens, bet nelielam. Septītkārt, svarīga ir skriešanas vietas izvēle. Speciālisti kā vispiemērotāko iesaka zaļo zonu, un te nu liepājniekiem nav labākas izvēles par pludmali. Noteikti neiesaka skriet pa asfaltu, jo šis cietais segums skriešanas laikā traumē locītavas un mugurkaulu.

Un ir vēl dažas svarīgas nianses: pēc iespējas ātrāk jācenšas atrast pareizu elpošanas ritmu, kas būtiski atvieglo skriešanu, skriešanas laiku iesaka izvēlēties atbilstoši katra cilvēka bioloģiskajam pulkstenim. Tas nozīmē, ka pūcēm nav sevi jāmoka un jādodas agrajā rīta skrējienā un cīruļiem jāgaida vakars. Divas stundas pirms došanās trasē neiesaka ēst, tikai izdzert glāzi sulas vai tasi kafijas. Pēc skriešanas – duša un kaut kas viegls, ko uzēst. Un galvenais – nepārcensties! Uzmanīgi ar pārslodzi! Ne viens vien skrējējs skriešanas laikā ir sajutis durošas sāpes sānā. Visbiežāk tas liecina par pārāk ātri kāpinātu slodzi. Šie dūrieni gan neliecina ne par kādu slimību, taču tempu vajadzētu samazināt. Turklāt nekādā gadījumā neiesaka aktīvu skriešanu apvienot ar badošanos vai diētām. Tās organismam būs īstas mokas, un, kā apgalvo speciālisti, iegūtais rezultāts būs īslaicīgs. Bet pats, pats, pats galvenais – skriešanai ir jārada prieks, nevis nepatika.

Zināšanai
– skrienot trīs reizes nedēļā 25 – 30 minūtes, mēneša laikā var zaudēt aptuveni 1 – 2 kilogramus, bet ievērojot intensīvo režīmu – pat līdz 5 kilogramiem;
– skriešana labvēlīgi iedarbojas uz sirds un asinsvadu sistēmu, kā arī elpošanas orgānu sistēmu;
– skriešana palīdz stiprināt imūno sistēmu un norūdīties.

Sagatavojusi Kristīne Pastore