Kurzemes Vārds

09:40 Sestdiena, 6. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Priekulē dzimst aizvien vairāk mazuļu
Viktors Ulberts

Maijā Priekules slimnīcā jau piedzimuši tik daudz mazuļu, cik pēc valstiskās neatkarības atgūšanas vēl nav pieredzēts, pastāstīja Priekules slimnīcas vecākās vecmātes vietniece Inese Kuncīte.

"Šomēnes jau piedzimuši 30 bērniņi. Un līdz mēneša beigām būs vēl," gandarīta ir I.Kuncīte. Šo daudzumu, protams, nevarot salīdzināt ar padomju laikiem, kad dzimstība bija ievērojami lielāka. Taču, salīdzinot ar pēdējiem gadiem, tendence ir iepriecinoša. Ja vēl pērn ik mēnesi dzima vidēji ap 15 bērniem, tad, sākot no šā gada, jaundzimušo skaits palielinās. Janvārī piedzima 22, februārī – 21, martā – 18, aprīlī – 21 mazulis, līdz maijā ir sasniegts pēdējo gadu rekords.

Priekules slimnīcas galvenā ārste Tatjana Ešenvalde norādīja, ka ar šādu tendenci slimnīca spēs izpildīt Veselības ministrijas noteikto prasību, ka lokālajā slimnīcā jānotiek 300 dzemdībām gadā.

I.Kuncīte savukārt norāda, ka dzimstības pieaugums nozīmē ne tikai prieku gan māmiņām, gan personālam, bet arī papildu slodzi, jo dzemdības nenotiek pēc vienmērīga grafika – bērniņš pats izvēlas, kad pieteikties nākt pasaulē. Tāpēc gadās, ka vienu dienu ir trīs dzemdības uzreiz, bet pēc tam divas dienas ir pārtraukums.

Izrādās, ka visvairāk jauno māmiņu Priekules slimnīcā ir no Liepājas. Visu laiku ir bijis tā, ka ap 40 procentiem no visiem Priekules slimnīcā dzimušajiem bērniem ir liepājnieku ģimeņu atvases. Šogad maijā šis skaits ir vēl lielāks. Taču tas nebūt nenozīmē, ka tādējādi notiek konkurence starp Liepājas Reģionālo un Priekules slimnīcu, par ko lielu satraukumu izrāda Veselības ministrijas valsts sekretāra vietnieks Rinalds Muciņš un kādēļ viņš vēlas panākt Priekules slimnīcas likvidēšanu. "Es esmu sazinājusies ar kolēģiem Liepājā. Viņiem arī ir darba pilnas rokas. Nu tad iedomājieties, kas notiks Liepājā, ja dzemdības vairs nebūs iespējamas Priekulē," norādīja I.Kuncīte.


Svinēs svētkus ģimenēm

Svētdien Aizputē notiks svētki ģimenei un bērniem "Mēs saviem bērniem".

Sarīkojums pie Aizputes vidusskolas pulksten 12 sāksies ar koncertu, kurā piedalīsies bērnu pašdarbības kolektīvi no Aizputes, Apriķiem, Cīravas un Gaviezes, informē pilsētas Kultūras nama mākslinieciskās daļas vadītāja Inta Rudzīte. Pulksten 14 plānots skrējiens "Jautrais riksis", bet pulksten 15 mammas un tēti varēs sacensties "Annelbolā".

Būs atrakcijas, spēles, zīmēšana uz asfalta, šaušana ar pneimatiskajām šautenēm, šķirnes trušu izstāde. No Rīgas būs atbraucis firmas "Berga foto" fotogrāfs un sarīkojis brīvdabas salonu, kur aicinās veidot ģimenes bildes.


Aicina ziedot radošai bērnībai
Dina Belta

Lai palīdzētu trūcīgajām ģimenēm Grobiņas pilsētas Sociālais dienests rīko ziedojumu akciju "Mazo grobiņnieku radošai bērnībai".

Akcija notiek no 23.maija līdz 23.jūnijam. Tās mērķis ir sagādāt dažādas nepieciešamas lietas bērnu radošas un vispusīgas attīstības veicināšanai.

Akcijā aicināti piedalīties gan pilsētas iedzīvotāji, gan uzņēmēji, gan visi labas gribas cilvēki, kas var palīdzēt tām grobiņnieku ģimenēm, kurās vecāki finansiāli nevar atļauties vairāk par bērnu pamatvajadzību nodrošināšanu, aicina Grobiņas Pilsētas domes pārstāve Selga Dreimane. Daudzi bērni garo rindu dēļ neapmeklē arī pirmskolas izglītības iestādes, kur būtu iespēja nodarbībās saņemt nepieciešamās iemaņas un zināšanas. Domes Sociālā dienesta darbinieki savā ikdienas darbā, tiekoties ar ģimenēm, bieži sastopas ar vārdu trūkums. Un ne vienmēr šajās ģimenēs ir problēmas ar alkohola lietošanu, liecina dienesta novērojumi.

Ziedot iespējams kā naudu, tā arī dāvanu kartes no grāmatnīcām, veikaliem, kur iespējams iegādāties bērnu rotaļlietas un kancelejas piederumus. Jaunas grāmatas, jaunas vai lietošanas kārtībā esošas attīstošas rotaļlietas, puzles, klucīšus, krāsas un citas dažādu bērnu vecuma posmu attīstībai noderīgas lietas var nodot domes Sociālajā dienestā.

Kur ziedot?

– Ikviens, kas vēlās atbalstīt akciju, aicināts ziedot līdzekļus Grobiņas Pilsētas domes ziedojumu kontā: AS "SEB banka" LV13UNLA0012011142068. Norādīt mērķi – akcijai "Mazo grobiņnieku radošai bērnībai".

– Ziedojumus var arī atstāt kastītēs veikalā "Tev", Lielajā ielā 29, kulinārijas veikalā "Ducis", Lielajā ielā 70, un domes 1.stāva vestibilā.


Saņem titulus par nopelniem pilsētas labā
Dina Belta

Nedēļas nogalē notiekošajos Grobiņas pilsētas svētkos jau tradicionāli suminās Goda un Gada grobiņniekus.

Ļaudis jau laikus bija aicināti pieteikt tos pilsētniekus, kuri šādu tituli būtu pelnījuši. Šogad tika saņemti gan darba kolektīvu, gan individuāli pieteikumi par četriem grobiņniekiem, informē Grobiņas domes pārstāve Selga Dreimane. Pirmssvētku nedēļā kopā pulcējās Apbalvojumu konsultatīvā padome, kuru vada domes Administratīvās nodaļas vadītāja Gunta Konopļeva. Padomes uzdevums bija noskaidrot, kurš no pretendentiem saņems titulu "Goda grobiņnieks". "Šoreiz komisijai nebija viegli izšķirties par goda nosaukumu piešķiršanu, jo visi četri pretendenti pelnījuši augstāko atzinību," pauda S.Dreimane.

Par mūža ieguldījumu Grobiņas jaunatnes izglītošanā augsto Goda grobiņnieka titulu šogad saņem Liepājas rajona neklātienes vidusskolas Grobiņas konsultāciju punkta vadītāja Biruta Juceviča. Viņa par skolotāju nostrādājusi 48 gadus.

Bet par Gada grobiņniekiem šogad kļūst Venta Freimane, Valda Cepurīte un Aivars Poriņš. Pedagoģei V.Freimanei šī ir atzinība par nesavtīgu un godprātīgu darbu mazo grobiņnieku izglītošanā un audzināšanā. Bibliotekāri V.Cepurīti grobiņnieki atzinuši par īstu sava amata meistari. Bet Grobiņas vidusskolas amatmācības skolotājs A.Poriņš titulu saņem par nesavtīgu ieguldījumu jaunatnes izglītošanā un senlietu kolekcijas izveidošanā. Par viņu atzinīgus vārdus teikuši gan kolēģi, gan skolēni.

Tituls "Goda grobiņnieks" iedibināts 2005.gadā, līdz šim to saņēmuši: Silva Golde , Mirdza Gūža, Arnolds Stepēns. Bet titulu "Gada grobiņnieks" piešķir jau astoto gadu, to izpelnās ar īpašiem sasniegumiem pilsētas labā. Abu titulu īpašnieki saņem Goda zīmi, uz kuras attēlots pilsētas simbols dzērve.

Pilsētas svētkus Grobiņā atklās piektdienas vakarā Baznīcas laukumā, tie turpināsies visu sestdienu.


Pārdala valsts atbalstu

Valdība šonedēļ apstiprināja Zemkopības ministrijas paredzētās izmaiņas noteikumos par valsts atbalstu lauksaimniecībai 2008.gadā.

Subsīdiju programmā izdarītie grozījumi dos iespēju zemniekiem daļēji dzēst pērn paņemto kredītu procentus, kā arī sekmēs ciltsdarbu cūkkopības nozarē. Aizdevumu apmaksas atvieglošanai lauksaimniekiem tagad novirzīti 2,57 miljoni latu, ko rezultātā, protams, saņems baņķieri, bet cūkkopībai atvēlēti 1,7 miljoni latu.

Tiek skaidrots, ka tādējādi tiks veicināta atbalsta uzsākto projektu apguve un nodrošināts maksimāls lauksaimniecībai atvēlēto līdzekļu izlietojums.


Nīcā būs izstāde par kino

3.jūnijā pulksten14 Nīcas Kultūras namā tiks atklāta izstāde par kino un kinoteātru vēsturi.

Doma par šādu izstādi radusies, lai Liepājas reģionā veicinātu kultūras tūrismu, bet Nīca izvēlēta tāpēc, ka tai cauri ved nozīmīga tūrisma trase, pastāstīja kino vēstures pētniece Kristīne Jākabsone. Izstāde būs veidota no viņas savāktajiem krājumiem.

Ekspozīcija būs skatāma visu sezonu, to plānots arī papildināt, dažādot ar pasākumiem.


Atceļ muļķīgo ierobežojumu

Vakar valdība pieņēma grozījumus higiēnas un obligātās nekaitīguma prasībās, kas nosacīja govs svaigpiena pārdošanas kārtību nelielos apjomos. Tie paredzēja, ka piena ražotājs drīkst realizēt svaigpiena patērētājiem tikai 7000 kilogramu slaukuma vai aptuveni to daudzumu, ko izslauc no vienas govs gada laikā.

Piena ražotāju aprindās šis nepamatotais ierobežojums, ko neparedz arī Eiropas Savienība, bija jau nodēvēts ar muļķīgu. Tagad, dažas dienas pirms paredzētās protesta akcijas, Ministru kabineta sēdē ierobežojums ticis atcelts, nosakot, ka par nelielu piena apjomu uzskatāms tāds piena daudzums, ko piena ražotājs iegūst savā saimniecībā un var pārdot gada laikā, izmantojot viņam piešķirtās tiešās tirdzniecības kvotas, ko mūsu valstī administrē valsts aģentūra "Lauksaimniecības datu centrs".