Kurzemes Vārds

04:02 Piektdiena, 13. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Vai krāmu tirdziņu likvidē?

Daiga Lutere

Jaunliepājā, laukumā, kur atrodas Annas tirgus, ilgus gadus bijis arī tā saucamais krāmu tirdziņš, kur var nopirkt tādas lietas, kādas sen vairs veikalos neatrast, – no sarūsējušām naglām, slēdžiem un padomju laikā ražotās sadzīves tehnikas līdz kolekcionāru iecienītiem priekšmetiem. "Kurzemes Vārds" ir saņēmis žēlabu pilnu, deviņpadsmit tirgus pārdevēju parakstītu vēstuli, kuras oriģināls sūtīts arī Pilsētas domes priekšsēdētājam. Tirgotāji ir ļoti neapmierināti, ka pašvaldība viņiem liek pamest ierasto, ērto vietu. Kādēļ tā?

"Mēs, tirgotāji, paliekam bez darba"

Citāts no vēstules: "Saskaņā ar domes lēmumu no 1.jūnija mums vairs nepagarina nomu un mūsu tirdziņš izbeidz savu darbību, un mēs, tirgotāji, paliekam bez darba un iztikas līdzekļiem. Mēs šajā tirdziņā strādājam ilgus gadus, tirgojam, ko kurš var, pārdodam savu bērnu valkātās drēbes. (..) Vīrieši tirgo metālizstrādājumus, slēdzenes, darba instrumentus, mājas iedzīves priekšmetus, senlietas, nozīmītes. Pie mums bieži iegriežas ārzemju kolekcionāri un pat deputāts Lagzdiņš, Priedols u.c." Tālāk tiek stāstīts par to, ka tagad tirgotāji tiek aizdzīti un viņi būs spiesti palikt bez nelielās peļņas. Visi viņi esot pirmspensijas vecumā, un nekur citur darbā viņus nepieņemšot. Kā turpmāk varēšot norēķināties par dzīvokli, komunālajiem pakalpojumiem? Kamēr vēl tirdziņā esot iespēja piepelnīties, kaut kā tomēr tiekot galā.

Tirgotāji saka: "Saprotam, ka mūsu tirdziņš ir novecojis un izskatās nemūsdienīgi (..). Kioskus mēs izremontēsim, apšūsim ar mūsdienīgiem materiāliem, nomainīsim jumtu segumu, salabosim, nokrāsosim žogu. Visu sakārtosim, un mūsu tirdziņš izskatīsies visai mūsdienīgi, pat labāk nekā tirgus pilsētas centrā." Seska kungam tiek lūgts piešķirt krāmu tirgum nomas tiesības vismaz uz 25 gadiem, lai varētu bankā ņemt kredītu rekonstrukcijai. Ja ne, tad ierādīt citu vietu, jo pilsētas centrā esot daudz nesakoptu vietu. Un vēstules nobeigumā teksts: "Šādi tirdziņi ir visā pasaulē un Eiropas Savienībā. Kādēļ tad vienīgo krāmu tirdziņu Kurzemē Jūs gribat likvidēt? Šis laukums taču vēsturiski ir tirgus laukums, šeit vēl mūsu vecmāmiņas tirgojušās. (..) Lūdzam atļaut mums strādāt, kamēr tiks iedalīta cita platība, kur mēs varēsim pārcelties."

Turīgajiem ir citas iepirkšanās vietas

Vakarrīt krāmu tirdziņā, kas atrodas tieši blakus Annas tirgus teritorijai, sarunājos gan ar SIA "Cēzars CBF" direktoru Ričardu Šaputko, ar kuru dome noslēgusi nomas līgumu par krāmu tirgus teritoriju, gan ar pārdevējiem. R.Šaputko pastāstīja: "Aizvadītos astoņus gadus ir bijis tā, ka dome līgumu par zemes nomu slēdza tikai uz vienu gadu, pagarinot līgumu atkal uz vienu gadu. Šādos apstākļos man kā uzņēmējam nebija vērts labiekārtot teritoriju, jo skaidrības par rītdienu nebija. Jā, vēstules par to, ka laukums jāatstāj, no domes ir saņemtas, un 1.jūnijā centīšos visu aprīkojumu aizvākt. Domāju, ka pārdevējiem šeit bija labi, jo īre par vietu tirgū dienā bija no pusotra, līdz diviem latiem. Ja atnāca kāds tantuks ar pāris apģērba gabaliem, prasīju vēl lētāk. Man ir arī tirdziņš Karostā, un dome rosināja, lai krāmu tirgu pārceļam uz turieni. Varētu jau, bet kurš gan – kā pārdevēji, tā pircēji – no pilsētas uz to tik tālu brauks? Turklāt tilta pār kanālu vairs nav."

Visvairāk satraukušies ir pārdevēji, vairums no kuriem ir tiešām gados veci cilvēki. Kāda kundze, kas tirgo lietotas bērnu drēbes, sacīja, ka uz šo vietu nākot ne jau bagāti ļaudis, bet gan mazturīgie, daudzbērnu ģimenes "un visādi nabadziņi". Tirgotājiem, protams, peļņa neesot nekāda lielā, bet kāds lats jau atlecot. Ne katrs varot nodibināt savu firmu un tad tirgoties, slēdzot līgumus. Pensionāre Ausma Ivanova atzina: "Mums te katram savi klienti. Jā, ne jau turīgie, bet citi grib ko nopirkt." Lida Laugale sprieda: "Vai tiešām no 1.jūnija mums jāiet prom, un no šās dienas domei šis laukums tik vajadzīgs? Varbūt varam vēl kādu brīdi šeit būt, kamēr tiek atrasta piemērota vieta, kaut vai tepat blakus Annas tirgum, jo laukums taču ir ļoti liels. Daudz kur pasaulē ir šādi krāmu tirdziņi, kas vajadzīgi kā iedzīvotājiem, tā tūristiem. Tie mūs arī bieži apmeklē. Annas tirgus teritorijā mūsu kioskus neļauj novietot, jo tie esot atšķirīgi no pārējiem. Palīdziet, lai mūs neaizdzen! "

Viens otrs tirgotājs pats jau sameklējis citu tirgošanās vietu. Arī Annas tirgus skārņos viens stends jau aizņemts. Kā sacīja Annas tirgus pārvaldniece Ilga Kalve, tās ir baumas, ka slēgs Annas tirgu. Tas turpinās strādāt kā līdz šim. Nomas līgums beidzas krāmu tirdziņam.

Multihallei vajadzīgas autostāvvietas

Atbildot uz "Kurzemes Vārda" jautājumiem, pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļā sagatavoja skaidrojumus. 2008.gada 2. janvārī ar SIA "Cēzars CBF" bija noslēgts līgums par grozījumiem 1997.gada 25.janvāra zemes nomas līgumā. Grozījumi paredz, ka līgums ir spēkā "(..) līdz Jelgavas ielas rekonstrukcijas uzsākšanai, bet ne ilgāk kā līdz 2008.gada 31.decembrim". 28.martā uzņēmumam nosūtīta domes izpilddirektora E.Rāta vēstule, kurā paskaidrots, ka no 1.jūnija plānots uzsākt Jelgavas ielas rekonstrukciju, un izteikts lūgums līdz 31.maijam atbrīvot zemesgabalu Tirgus ielā 22, parakstot pieņemšanas nodošanas aktu. 23.maijā dome nosūtīja vēl vienu vēstuli, atbildot uz tirgotāju sūtīto vēstuli. Domes dokumentā paskaidrots, ka laukums Autoru ielā, kur turpmāk vēlas saimniekot krāmu tirdziņa tirgotāji, ir tas pats laukums Tirgus ielā 22 un lūgumu pagarināt līgumu uz 25 gadiem nav iespējams izpildīt. Tirgotājiem piedāvāts pārcelties uz brīvajām vietām Annas tirgū, Pētertirgus skārņu pagrabā vai vecajā administratīvajā ēkā, vai arī uz Karostas tirgu. Pašvaldība laukumā blakus Annas tirgum (atstājot vēsturisko bruģi) izveidos autostāvvietas multihalles apmeklētājiem.