Kurzemes Vārds

11:58 Otrdiena, 2. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Liepājas kori saņem pirmās vietas
Viktors Ulberts

Ļoti sekmīga izrādījusies Liepājas pilsētas un rajona koru piedalīšanās reģionālajā koru pusfinālā, kas svētdien norisinājās Kuldīgas Kultūras centrā, pastāstīja Liepājas Rajona Kultūras nodaļas vadītāja Ilga Skābarde.

Jaukto koru A grupā kopumā bija trīs pirmās vietas ieguvēji – "Laiks" un "Intis" no Liepājas, kā arī "Rāte" no Kuldīgas. Arī otrās vietas bija vairākas, un starp to saņēmējiem bija Grobiņas jauktais koris "Vēl". Liepājas rajona Kultūras nodaļas jauktais koris "Lira" un Aizputes "Kurzeme" saņēma diplomu par piedalīšanos.

Jaukto koru B grupā no Liepājas piedalījās "Līva", kas ieguva 3. vietu un "Lauma", kas saņēma diplomu par piedalīšanos.

Sieviešu koru grupā pirmā vieta tika korim "Atbalss" no Liepājas, starp vairākiem otrās vietas ieguvējiem bija arī liepājnieču "Aija", savukārt trešo vietu saņēma Durbes sieviešu koris. Priekules un Nīcas sieviešu kori saņēma diplomu par piedalīšanos.

Vīru koru grupā startēja tikai divi kolektīvi – Brocēnu un Nīcas vīru kori. Pēc punktu skaita abi šie kori ierindojās trešajā vietā.

Kuri kori piedalīsies lielajos koru karos Rīgā, būs zināms pēc 10. jūnija. Katrā ziņā tam jau var sākt gatavoties pirmo vietu ieguvēji.

Vesels tas, kurš aktīvs
Ilze Grunska

Ar saucienu "Dota atļauja – starts!" pie Liepājas Pedagoģijas akadēmijas 10 kilometru tālā ceļā līdz piejūras atpūtas kompleksam "Vērbeļnieki", kas atrodas Nīcas pagastā, devās akadēmijas studenti, mācībspēki un citi, kuri kājām nebaidījās mērot šo attālumu, lai piedalītos veselības dienā.

Nu jau par tradīciju kļuvušās Veselības dienas galvenais mērķis arī šogad bija popularizēt veselīgu dzīvesveidu Liepājas Pedagoģijas akadēmijā un, saliedējot studentus un pasniedzējus, veicināt gan fizisko, gan garīgo veselību.

"Studentiem nav daudz iespēju nodarboties ar sportu. Daudzi par primāro ir gatavi izvēlēties studijas vai darbu, tāpēc par savu veselību padomāt nesanāk tik daudz kā varbūt vidusskolas laikā, " "Kurzemes Vārdam" sacīja rektora palīgs un viens no pasākuma organizatoriem Uldis Drišļuks. Viņš uzsver, ka sporta dienas aktivitātes sniedz visiem vienlīdzīgas iespējas pasportot un parasti studenti no sporta dienām atgriežas mundri un priecīgi, gatavi iesaistīties arī nākamajā gadā. Piedāvātās iespējas nokļūt līdz "Vērbeļnieku" atpūtas kompleksam bija visdažādākās. Autobusu vai individuālo transportu studentiem un pasniedzējiem bija iespēja nomainīt arī pret kaut ko Veselības dienai atbilstošāku – braukt ar velosipēdiem vai doties kājām. "Veselību nevar noķert ar mašīnu," šādu pārliecību "Kurzemes Vārdam" pauda Liepājas Pedagoģijas akadēmijas rektors Oskars Zīds. Arī pats rektors sevi cenšas ikdienā uzturēt formā, skrienot vai dodoties garākās pastaigās.

vēstures pasniedzēja Ārija Kolosova priecājās par Veselības dienās iesaistīto prāvo studentu skaitu, kurš ar katru gadu palielinās. "Šādas tradīcijas nostiprina kopības sajūtu, rada sapratni un vienotību visā kolektīvā," pārliecināta Ā.Kolosova.

"Vērbeļniekos" aktīvisti piedalījās rīta aerobikā, dažādās komandu sporta spēlēs un nobaudīja tradicionālo Veselības dienas zupu.

Mākoņstūmējs dodas pasaulē

Iepriekšējās nedēļas nogalē pirmo reizi publikai atrādījās šā gada jaunums – festivāla "Tele2 Baltic Beach Party" simbolizējošais tēls tirkīzzilais Mākoņstūmējs. Viņš piedalījās "ZZ čempionātā", kas notika Rīgā. Viņam līdzi bija arī 10 tirkīzzili spēļu vilciņi, kuru griešanā izmēģināt roku varēja ikviens čempionāta apmeklētājs. Tādējādi vilciņi tika iesildīti, lai "Tele2 Baltic Beach Party" laikā tie būtu gatavi griezties pretī virsotnēm, kad bērnu un ģimeņu pasākumos notiks grandiozas vilciņu griešanas sacensības. Tajās ikvienam būs iespēja cīnīties par vēsturisku titulu "Tirkīzzilo vilciņu griezējs – 2008".

Tieši Mākoņstūmējs šogad pludmales festivālā būs vīrs, kurš rūpēsies, lai debesis virs Liepājas festivāla dienās būtu tieši tikpat tirkīzzilas, cik pats Mākoņstūmējs. "Tele2 Baltic Beach Party" laikā, 25. un 26. jūlijā, viņš būs sastopams gan pludmalē, gan Liepājas ielās, gan visur citur, kur risināsies daudzveidīgie un raibie festivāla notikumi.

Var laimēt biļetes uz pludmales festivālu

Līdz 13.jūnijam portāla liepajniekiem.lv apmeklētājiem ir lieliska iespēja savā īpašumā iegūt ielūgumus uz šā gada vienu no nozīmīgākajiem vasaras festivāliem – "Tele2 Baltic Beach Party". Lai piedalītos konkursā, portālā kreisajā pusē zem autorizācijas bloka jāatrod sadaļa "Konkurss", tajā katru dienu būs jauns jautājums, uz kuru atbildot ikvienam ir iespēja iegūt ielūgumu divām personām uz pludmales festivālu. Laimīgais uzvarētājs tiks noteikts katru dienu pēc pulksten 20, kad uz dienas jautājumu atbildes vairs netiks pieņemtas. Uzvarētāju noteiks izlozē, kurā piedalīsies tikai pareizo atbilžu autori. Jāatzīmē, ka konkurss norisinās tikai darbdienās un visus uzvarētāju vārdus varēsit atrast turpat, portāla sadaļā "Konkurss".

Startē bērnu rallijs
Ita Cērmane

Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā, saulītei ripojot pa zemes virsu, Liepājā notika "Bērnu rallija Kurzeme" pirmās sacensības.

Pasākums, kas šogad atzīmē piekto jubileju, lielākajās Kurzemes pilsētās – Liepājā, Talsos, Ventspilī, Kuldīgā un Saldū – visus šos gadus pulcē bērnus un jauniešus vecumā no 6 līdz 14 gadiem. Sākoties skolēnu vasaras brīvlaikam, mazos riteņbraucējus informē par satiksmes noteikumu apguvi, atgādina, kas ir droša satiksme uz ielas, sniedz ieskatu par pirmās palīdzības sniegšanu, ļauj pierādīt savu veiklību riteņbraukšanā un radiovadāmo modeļu vadīšanā, kā arī neizpaliek informācija par aktīvu dzīvesveidu, autosportu un autoralliju.

Šogad "Bērnu rallijs" tika atklāts Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā rotaļu laukumā Jūrmalas parkā. Par atsaucību pasākuma organizatoriem sūdzēties nevajadzēja, sacensībām reģistrējās ap 70 dalībnieku. Jaunākajam dalībniekam bija tikai četri gadiņi.

Sacensību dalībniekiem bija ne tikai jāparāda savas zināšanas satiksmes noteikumos, bet arī jādemonstrē veiklība, braucot ar velosipēdu un pārvarot dažādus šķēršļus, kā arī jāspēj tikt galā ar radiovadāmo mašīnu. Jaunākajā vecuma grupā 1.vietu izcīnīja Rūdolfs Brikmanis, 2.vietu – Ieva Dille, 3.vietu – Renārs Vera. Vidējā vecuma grupā labākos rezultātus uzrādīja Ģirts Splīte, aiz sevis atstājot Kristeru Nolli un Miku Borenko. Savukārt vecākajā grupā: 1.vietu izcīnīja Laura Kazarevska, 2.vietā atstājot Edgaru Vasiļevski, bet 3.vietā – Kristu Leju.

"Bērnu rallijs Kurzeme –2008", kas startēja Liepājā, turpināsies citās lielākajās Kurzemes pilsētās. Katrā pilsētā pirmo trīs vietu ieguvējus aicinās uz lielo finālu, kas notiks 4.jūlijā Liepājā.

Skolēniem atklāj dienestu aizkulises
Ita Cērmane

Beigusies Valsts policijas rīkoto pasākumu "Es un drošība" pirmā daļa, kuras laikā skolēni dažādās Liepājas un rajona mācību iestādēs tika iepazīstināti ar operatīvo dienestu darbu un tā aizkulisēm.

Viens no pasākumiem notika Kalētu pamatskolas teritorijā un skolas ēkā, pastāstīja Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse. Valsts policijas organizētajā pasākumā piedalījās arī NBS sapieris, kurš bērniem stāstīja par drošību saistībā ar nesprāgušās munīcijas neitralizēšanu. Viņa stāstījumu par šādu atradumu bīstamību īpaši paspilgtināja iedarbīgie uzskates materiāli – munīcija un attēli ar cietušajiem, kuru ķermeņus sakropļojis sprādzis lādiņš vai cits sprādzienbīstams priekšmets. Par interesantu darbošanos bija parūpējušies Jaunsardzes centra aktīvisti. Viņu sagatavotajās stafetēs bija iespējams darboties ar jaunsargu ekipējumu pārgājieniem, mest granātas un šaut ar pneimatiskajiem ieročiem. Savukārt VUGD brigāde demonstrēja rīcību gadījumos, kad avarējušā automašīnā iesprostoti cietušie, kā arī uguns dzēšanas tehniskās iespējas un savu ekipējumu. Tajā bija iespējams ietērpties arī brīvprātīgajiem. Ar pirmās palīdzības ABC skolēnus iepazīstināja Latvijas Sarkanā Krusta meitenes, bet policijas darbinieki atgādināja par drošību ielās, pagalmos, pie ūdenskrātuvēm.

Līdzīgs pasākums notika arī Aizputes vidusskolā un tās teritorijā. Arī tajā katrs dalībnieks varēja iepazīties ar minēto organizāciju darbu.

Aktivitātes un zināšanu apguve

Centrālās zinātniskās bibliotēkas ASV informācijas centrā ieradās ASV vēstniecības Latvijā Informācijas centra vadītāja Valda Lauciņa un Baltijas reģiona Informācijas centra koordinatore Šīla Veira, informēja CZB direktores vietniece Aina Krauče. Viešņas runāja par centra pieejamību, par ASV popularizēšanu jaunatnes vidū. Ņemot vērā, ka arī turpmākā darba paplašināšanai, dažādu informatīvu programmu īstenošanai ASV Valsts departaments ir piešķīris līdzekļus, bibliotēkas ASV informācijas centrā tiks turpināta dažādu literatūras izstāžu un apskatu sagatavošana interesentu grupām, lekcijas, konkursi, informācijas stundas, filmu demonstrējumi skolēniem un studentiem. "Šāda darbība ļoti sekmē arī apmeklētāju vēlmi iepazīt ASV kultūru, cilvēkus, angļu valodas apguvi," skaidro A.Krauče. "Jau tagad īpaši aktīvi un regulāri ar centru sadarbojas Liepājas Pedagoģijas akadēmijas un Rīgas Tehniskās universitātes studenti."

Bez karstā ūdens

Sabiedrība "Liepājas enerģija" vakar sāka maģistrālo siltumtrašu hidraulisko pārbaudi ar paaugstinātu spiedienu. Šī vasaras pārbaude turpināsies līdz 8.jūnijam siltumtrasēs virzienā no TEC uz "Ezerkrastu" un Jaunliepājas patērētājiem, kurus apkalpo centrālais siltumpunkts Jelgavas ielā. Namu pārvaldes ir brīdinātas, ka cauruļu plīsuma gadījumā norādītais termiņš varētu būt garāks. Diemžēl daudzi patērētāji uzzināja, pareizāk sakot, nojauta par pārbaudes sākšanos jau svētdienas vakarā, kad tika pārtraukta karstā ūdens piegāde pirms norādītā termiņa. Arī iepriekšējos gados neizdevās brīdināt visus patērētājus savlaicīgi, it īpaši brīvdienās.

Apsprieda likumprojektu

Pilsētas domē notika sēde par jautājumiem saistībā ar gaidāmo jaunā Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma pieņemšanu. Likumprojektu sagatavojušās apakškomisijas vārdā uzstājās Saeimas deputāts Jānis Lagzdiņš. Uz sēdi ieradās un problēmu apspriešanā piedalījās domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, izpilddirektors Edgars Rāts, viņa vietnieks Ronalds Fricbergs, īpašuma pārvaldes vadītājs Mārtiņš Tīdens un citi speciālisti. Īpašu uzmanību un pat bažas izraisīja pašvaldības līdzdalība to jautājumu risināšanā, kas rodas ar neprivatizētiem dzīvokļiem, kā arī tas, ka katrā mājā būs obligāti nepieciešams pārvaldnieks, kuru var arī iecelt ar rīkojumu. Tiks izveidots speciāls pārvaldītāju reģistrs, un visiem šiem darbiniekiem jābūt sertificētiem. Jaunais likums tam paredz konkrētus termiņus. Pēc E.Rāta vārdiem, rodas tāda problēma, ka katrai mājai jābūt kopumam, taču tam traucē esošie neapdomāti alternatīvie tehniskie risinājumi. J.Lagzdiņš atbildēja uz jautājumiem un lūdza sūtīt priekšlikumus par šo projektu.

Slimnīca uzsāk kvalitātes vadības sistēmas ieviešanu

Lai paaugstinātu iedzīvotājiem sniegto veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti un drošību, pacientu un darbinieku apmierinātības līmeni, Liepājas Reģionālajā slimnīcā ir sākta kvalitātes vadības sistēmas ieviešana. Pašlaik ir noslēdzies sākotnējais vadības sistēmas un administratīvo procesu audits. Auditu veica SIA "Leilands un Putnis", atbilstoši noslēgtajam līgumam par konsultantu pakalpojumiem vadības sistēmas novērtēšanai atbilstoši ISO 9001:2000 standarta prasībām un administratīvo procesu automatizācijas iespēju izvērtēšanai Liepājas Reģionālajā slimnīcā. Tā laikā veikta esošo procesu un darbinieku pienākumu, pilnvaru un atbildības analīze no darbu organizācijas efektivitātes viedokļa, organizatoriskās rīcības un tās atbilstības novērtējums standarta prasībām, izvērtētas slimnīcas administratīvo procesu automatizācijas iespējas, izmantojot pašlaik pielietoto un testējamo programmatūru un datortehniku, un identificēti tie administratīvie procesi, kurus sākotnēji būtu lietderīgi pakļaut automatizācijai. Pamatojoties uz auditā iegūto informāciju, ir sagatavots kvalitātes pārvaldības sistēmas ieviešanas plāns.

Četras stundas ar Viju Vētru
Daiga Lutere

Pirmo reizi uz Liepāju bija atbraukusi pasaulē slavenā indiešu deju dejotāja Vija Vētra, lai Pedagoģijas akadēmijā vadītu meistarklasi.

Šo viesošanos organizēja LPA Netradicionālo deju studijas "Arabeska" vadītāja Zita Valka, Pilsētas domes Sabiedrības veselības daļa, atbalstīja LPA un Liepājas pārstāvniecība Rīgā, kā arī personīgi dzejniece Ineta Stadgale. Vairāk nekā četru stundu ilgajā sarīkojumā V.Vētra ļaužu pilnajā LPA aktu zālē demonstrēja un interesentiem mācīja tai–chi vingrojumus, kas izpildāmi no rītiem un lieliski atmodina ķermeni, indiešu klasiskās un spāņu flamenko dejas elementus. Pēc tam varēja noskatīties dokumentālo filmu par dejotājas, horeogrāfes, lektores, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieres Vijas Vētras dzīvi. Viņa šogad svinēs savu 85.dzimšanas dienu un 65.gadskārtu, kopš uzstājas uz skatuves.