Kurzemes Vārds

10:18 Otrdiena, 2. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas vasara

Neļaus izbraukāt kāpas
Ita Cērmane

Liepājas domē pieņemts lēmums, ka Pašvaldības policijai jākontrolē, lai mehāniskie transportlīdzekļi neiebrauktu kāpās un pludmalē. Piektdienas pēcpusdienā Pašvaldības policijas darbinieki devās pirmajā apsekošanas braucienā.

Kaut lēmums tika pieņemts jau aprīlī, tikai nupat, maija beigās, Pašvaldības policija saņēma pilnvaru izpildei nepieciešamo dokumentāciju. "Kurzemes Vārds" kopā ar likumsargiem piektdienas pēcpusdienā devās testa braucienā. Jāsecina, ka ļaudis šopavasar kļuvuši apzinīgāki un, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, retāk ar auto iebrauc aizliegtajā kāpu zonā. Acīmredzot rezultātus devis profilakses darbs iepriekš.

Tāpat kā kavējās dokumentācijas sakārtošana, kavējas arī zīmju izvietošana kāpu zonā. Pašvaldības policijas Sabiedriskā transporta kontroles dienesta priekšnieka vietnieks Andis Košinskis skaidroja, ka zīmes, kas aizliegs iebraukt kāpās un pludmalē, tiks uzstādītas jūnija beigās, kad tās būs izgatavotas. Pašlaik likumsargi kāpu joslā iebraukušajiem izsaka aizrādījumus un skaidro, ka zaļajā zonā var iebraukt tikai pa ceļiem. "Ceļš ir brauktuve ar segumu – grants vai asfalta. Kāpu smiltīs iebraukta sliede nav ceļš," skaidroja policisti. Piektdien sodīts par iebraukšanu kāpās vai pludmalē neviens netika, un likumsargi norādīja, ka pagaidām, kamēr nav zīmju, protokoli tiks noformēti tikai tiem autovadītājiem, kuri būs iebraukuši pie pašas jūras. Kāpu aizsargjosla, kurā iebraukt aizliegts, pilsētas teritorijā ir 150 metru.

Testa reida laikā "Kurzemes Vārds" arī novēroja, ka Pašvaldības policijas darbiniekiem uzticēto pienākumu veikšanu apgrūtina tas, ka viņu rīcībā ir tikai vieglās automašīnas. Vietās pie jūras, kur iebrauc džipi, likumsargi netiek klāt. Pašvaldība, norīkojot policistus veikt kāpu un pludmales kontroli, varētu ekipēt kontrolētājus ar pilnpiedziņas auto.


Uguns pa gaisu jeb Kā savaldīt nepieradināto?
Kristīne Pastore

Kurš gan bērnībā, vakarā sēžot pie ugunskura, nav mēģinājis aizdedzināt kociņu un ar to nakts tumsā veidot ugunīgas figūras. Gluži kā ugunsdejas. Viens par to papriecājas un viss, bet kādam citam šī ugunsdeja kļūst par tādu kā izteiksmes veidu, par vaļasprieku, kam veltīt savu brīvo laiku. Tā ir noticis ar liepājniekiem KARLĪNU VĪKSNU un NORBERTU PĒKU. Sestdien, 7.jūnijā, viņi abi kopā ar vēl trešo draugu – rīdzinieku ARMANDU BARANOVSKI – Liepājā rīkos festivālu "Ugunsdeja".

Uguns mākslas entuziasti – tā viņi sevi sauc. Karlīna un Norberts ikdienā ir nodarbināti arhitektu birojā, savukārt Armands ir mūziķis, bet visus viņus vieno patika nodarboties ar ugunīgiem vingrinājumiem. Biedrības "Cietokšņu kopiena" priekšniece Solvita Sudmale Norbertu ne bez pamata sauc par galveno uguns priekšnieku Liepājā. Viņš ir tas uguns triku mākslinieks, kas pie mums visilgāk ar to nodarbojas. Norberts pats stāsta – tā nopietni viss sākās pirms vairāk nekā diviem gadiem. "Man vienmēr uguns ir patikusi un, kā vienreiz šo visu ieraudzīju, uzreiz sapratu, ka tas ir tas, ko es gribu," viņš atceras pirmsākumus. Taču tas nenozīmē, ka puisis tūlīt tvēra pēc ugunīgām lāpām un tās kā īstam virtuozam lidoja pa gaisu, veidojot debešķīgi neaizmirstamus zīmējumus. "Viss notiek pamazām," Norberts atvēsina tos sakarsētos prātus, kas jau tver pēc dzīvās uguns. "Sākums ir pavisam vienkāršs – divās zeķēs ievieto tenisa bumbiņas un mācās žonglēt ar tām. Un tikai pēc krietna laika var ķerties pie īstās uguns – turklāt ar lielu uzmanību, citādi var palikt bez matiem." Solvita Sudmale, kura ir arī cirka studijas "Beztemata" vadītāja un kuras paspārnē darbojas uguns mākslas entuziasti, brīdina: "Nekādas pašdarbības! Jo uguns māksla – tā nav pirotehnika. Ja kāds vēlas ar to nodarboties, laipni lūgti pie mums." Te gan viņa atceras kādu starpgadījumu. Viena no "Beztemata" meitenēm, kas arī apgūst uguns savaldīšanas mākslu, bija izgājusi patrenēties savas mājas pagalmā, jo skaidrs, ka dzīvoklī ir par šauru. Bet kaimiņi, to ieraugot, izsauca Pašvaldības policiju. "Labi, ka tie puiši bija tik gudri un saprata, ka tā nav nekāda bandīte vai teroriste, tomēr skaidrs, ka kaimiņi ir jārespektē."

Norberts bija tas, kurš šim vaļaspriekam pievērsa Karlīnu. Viņai šī nodarbošanās ir kā spēlē. "Manā uztverē tas ir kā mēģinājums savaldīt kaut ko nepieradinātu," viņa stāsta par savām izjūtām. "Vienlaikus gan aizraujoši, gan arī gana ekstrēmi." Karlīnai gaidāmais festivāls būs pirmā lielākā uzstāšanās plašākai publikai, bet Norberts ar savu māku ir izklaidējis diezgan daudzu sarīkojumu dalībniekus. Un bijis mācīties šo mākslu arī Anglijā, Bristolē pie citiem meistariem. Bet, runājot par Armandu, Norberts un Karlīna smejas: "Viņam bija mazliet vieglāk, jo Armands ir bundzinieks un jau pieradis žonglēt ar bungu vālītēm."

Sestdien gaidāmā festivāla iniciators ir Armands. Uz to varētu ierasties 20 – 30 uguns mākslas entuziastu. No pulksten 12 līdz 17 viņi darbosies Jūrmalas parkā pie bērnu atrakciju laukuma un gaidīs gan skatītājus, gan arī cilvēkus, kam pašiem interesē šī māksla un kas to vēlētos apgūt – mākslinieki ierādīs pirmās iemaņas, bet pulksten 23 promenādē būs pusstundu ilgs ugunsšovs, kurā piedalīsies visi atbraukušie mākslinieki. Bet jau tagad ikviens interesents var ieskatīties mājaslapā www.liesmas.lv, lai uzzinātu gan par liepājniekiem, kas savalda uguni, gan arī par šo festivālu.