Kurzemes Vārds

05:24 Pirmdiena, 1. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Iepriecināja arī kāziniekus

Aizvadītajā sestdienā Rucavas parkā pie skolas 25 gadu pastāvēšanas jubileju atzīmēja Rucavas etnogrāfiskais ansamblis.

Visi uzaicinātie ciemiņi atbraukuši laikus, tāpēc koncerts, kurā piedalījušies radniecīgi ansambļi no Nīcas, Otaņķiem un Bārtas, kā arī sieviešu vokālais ansamblis no Sventājas Lietuvā, izskanējis skaņi un uzmundrinoši. Pēc tam sākušies apsveikumi un svētku mielasts ar pelēkajiem zirņiem un speķa pīrādziņiem.

Taču īpaši jauku akordu jubilejai devusi programmā neparedzētā kāzinieku sveikšana, kas brīnišķīgā veidā sasaistījusi uzvedumu ar reālās dzīves norisēm. Kā pastāstīja rucavnieku ansambļa vadītāja Staņislava Skudiķe, divi jauni otaņķnieki kopā ar saviem tuviniekiem un draugiem bija nolēmuši kāzas nosvinēt netālajās Saieta nama telpās. Liels bijis viņu pārsteigums, kad apsveicēju pulkam pievienojās arī krāšņajos tērpos posušies etnogrāfiskā ansambļa dalībnieki. Uz tādu sagaidīšanu neviens neesot uzdrīkstējies cerēt, un tā katrā ziņā palikšot atmiņā visu mūžu, vēlāk atzinuši jaunlaulātie.


Iemācās vīt, tīt un plucināt
Viktors Ulberts

Desmit nodarbībās divu mēnešu laikā radošā kluba "Efeja" dalībnieces Grobiņā apguva vilnas velšanu un filcēšanu, un nu ir gatavas rādīt citiem, ko iemācījušās, pastāstīja kluba vadītāja Biruta Ignatova.

"Tāpēc jau mēs esam apvienojušās radošajā klubā, jo negribam apstāties un cenšamies apgūt kaut ko jaunu. Tāpēc, ja ieraugām, ko tādu, ko vēl neprotam, tad meklējam iespēju to iemācīties," skaidroja B.Ignatova. Tieši tā arī noticis ar vilnas velšanu un filcēšanu. "Efejas" dalībnieces apmeklējušas mākslinieces Ilzes Jansones izstādi Liepājas Latviešu biedrības namā, un viņām darbi iepatikušies. Tad arī tapis projekts "Vīt, tīt un plucināt" , kas saņēma Liepājas Rajona padomes, kā arī Grobiņas pilsētas un Grobiņas pagasta pašvaldības atbalstu.

No 31.marta 15 sievietes, lielākoties "Efejas" dalībnieces, pirmdienās pulcējās kopā un lektores I.Jansones vadībā apguva jaunās zināšanas. "Mēs sākām ar teoriju un beigās tikām arī līdz gataviem izstrādājumiem," piebilda B.Ignatova.

Jau Grobiņas svētku laikā interesenti varēja aplūkot "Efejas" dalībnieču jaunos darinājumus – krelles, pirts cepures, dāmu hūtes un pat somiņās.

Pats projekta "Vīt, tīt, plucināt" nobeigums paredzēts rudenī.


Tituls krietniem saimniekiem
Pēteris Jaunzems

Zemkopības ministrija izsludinājusi konkursa "Sējējs" šā gada noteikumus un aicina lauksaimniekus, lauku uzņēmējus un kooperatīvās sabiedrības līdz 16.jūnijam pieteikties līdzdalībai tajā. Laika tātad vairs nav atlicis daudz. Mūsu rajona zemkopji un lopkopēji līdz šim vienmēr aktīvi to darījuši, tādēļ nav šaubu, ka arī šogad viņi būs tikpat atsaucīgi, cenšoties apliecināt, ka prot saimniekot labāk par citiem.

Konkursa norisē šogad izmaiņas

Līdzīgi, kā tas noticis līdz šim, arī šogad konkurss risināsies divās kārtās, taču ir mainījusies grupu klasifikācija. Izveidota atsevišķa grupa "Lauksaimnieciskā ražošana", kurā paredzēts vērtēt ražošanas apjomos dižākās augkopības un lopkopības saimniecības. Mazāka apjoma, kā arī netradicionālas ievirzes lauku saimniekotāji savukārt sacentīsies grupā "Saimniekošana laukos". Liepājas lauku attīstības biroja speciāliste Arta Cinkus uzskata, ka tāds sadalījums ir ļoti pamatots, jo liela un pieticīga izmēra saimniekošanai ir savas būtiskas atšķirības. Dižsaimniecībās īpašnieks sevi vairāk apliecina kā lauksaimnieciskās ražošanas organizators, kamēr mazajās viņš sevi pierāda kā tiešā darba darītājs.

Pilnīgi jauna nominācija būs arī grupā "Ģimene lauku sētā", kurā aicinātas piedalīties tās saimniecības, ko aprūpē tikai vienas ģimenes pārstāvji. Pieteikumi jau pieminētajās grupās, kā arī grupā "Lauksaimnieku kooperācija" atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, būs jāiesniedz Lauku konsultāciju un izglītības centra rajonu lauku attīstības birojos.

Savukārt grupā "Veiksmīgais jaunais zemnieks" pieteikšanās paredzēta Latvijas Agronomu biedrībā, Rīgā, Republikas laukumā 2, bet grupā "Rītdienas sējējs – mazpulka dalībnieks" – biedrībā "Latvijas mazpulki", Rīgā, Ezermalas ielā 24/26.

Piesaistīs jaunus dalībniekus

A.Cinkus pastāstīja, ka arī vērtēšanas kārtībā paredzētas izmaiņas. Pirmajā kārtā to paveikt uzdots reģionālajiem lauku attīstības birojiem. Tas nozīmē, ka Dienvidkurzemē žūrijas komisiju veidos Dienvidkurzemes lauku attīstības biroja vadītāja Ilze Šulca, bet otrajā kārtā pretendentu pārbaudes veiks Zemkopības ministrijas apstiprināta komisija.

Grupā "Videi draudzīga saimniekošana", "Ekotūrisms" un "Dabas saimniecība" pieteikumi līdz 30.jūnijam ir jāsūta Valsts vides dienesta reģionālajām pārvaldēm, kas arī nodarbosies ar labāko noteikšanu konkursa pirmajā kārtā, bet vērtēšanu otrajā kārtā veiks Vides ministrijas izveidota komisija.

Jau otro gadu paredzēts piešķirt prestižo balvu "Par mūža ieguldījumu", kurai būs divas nominācijas: lauksaimniecībā un vides aizsardzībā. Pretendentus tām izvirzīs Zemkopības un Vides ministrijas un to padotībā esošās iestādes, iesniedzot pieteikumus līdz 21.jūlijam.

Lai pretendentu pulkā iekļūtu aizvien jauni dalībnieki, noteikumos paredzēts, ka konkursam nedrīkst pieteikties iepriekšējo trīs gadu laureāti. Piemēram, 2007.gada uzvarētāji varēs atkārtoti startēt tikai 2011.gadā. Tāpat sacensībā nepieņems pieteikumus no iepriekšējo divu gadu (pēc kārtas) konkursa 2.kārtas dalībniekiem.

Katrā konkursa grupā vai apakšgrupā paredzēts izraudzīt tikai vienu laureātu, no kuriem katrs saņems balvu – subsīdiju piecu tūkstošu latu apmērā. Laureātiem piešķirs arī sudraba medaļas un diplomus. Grupai "Rītdienas sējējs – mazpulka dalībnieks" kopējais atvēlētais balvu fonds ir pieci tūkstoši latu. Turklāt katrā no konkursa grupām paredzēta arī viena atzinības balva vērtībā līdz diviem tūkstošiem latu. Visi pārējie otrās kārtas dalībnieki saņems dāvanu karti 300 latu vērtībā un diplomu.

Uzvarētāju godināšana notiks 5.decembrī.


Mudina audzēt kukurūzu

Par interesantu ieceri informē Durbes novada lauku attīstības speciāliste Maija Lankupa. Tādēļ 4.jūnijā Durbes Kultūras namā pulksten 11 kopā tiekot aicināti zemnieki, kuri nav apmierināti ar esošo un kaut ko vēlas savā darbībā izmainīt.

Ar zemniekiem tiksies Oskars Švāns un Jānis Leja, kas šoreiz pārstāv sabiedrību ar ierobežotu atbildību "Pillar". Viņi ieradīšoties ar konkrētu nolūku slēgt līgumus ar lauksaimniekiem par kukurūzas audzēšanu.

Atskatoties vēsturē, redzams, ka savulaik aicinājums audzēt šo kultūru jau izskanēja, tomēr toreiz tas beidzās diezgan neveiksmīgi. Kaut gan nevarētu sacīt, ka pilnīgi visur – apdomīgi strādājoši agronomi un kopsaimniecību vadītāji prata kukurūzu gan mūsu apstākļos izaudzēt, gan arī sekmīgi izbarot to lopiem. Taču tagad kukurūzas audzētājiem paredzēts izvirzīt citus mērķus.

Viņi varēšot šo kultūru audzēt dažādos variantos, gan pašiem darbojoties un realizējot zaļo masu bioenerģijas ieguvei, gan iznomājot uz izdevīgiem noteikumiem šādiem nolūkiem savas zemes platības. Piebiedroties vai nepievienoties šādiem projektiem, protams, būšot pašu zemes īpašnieku ziņā, tomēr atbraukt uz Durbi un noklausīties piedāvājumus vajadzētu ikvienam, domā M.Lankupa.


Aizputē var izsaukt taksometru

No 1.jūnija Aizputes pilsētā var izsaukt firmas "Vārtāja" taksometru, pastāstīja uzņēmuma vadītājs Viktors Siksna.

"Mēs vēl nezinām, kāds būs pieprasījums. Tāpēc sākumā Aizputē strādās tikai viena automašīna. Ja būs klienti, tad, protams, taksometri būs vēl," sola V.Siksna.

Taksometrs jāpasūta "Vārtājas" dispečeram Liepājā pa tālruni 63488888. Zvanot jānorāda, ka taksometrs nepieciešams Aizputē. Pakalpojuma tarifs ir tāds pats kā Liepājā – 50 santīmu par izsaukumu un 40 santīmu par katru nobraukto kilometru.


Aicina uz Pļaušanas svētkiem
Viktors Ulberts

14.jūnijā visi, kam svarīga latvisko tradīciju saglabāšana vai arī saistošs sportisks azarts, aicināti uz Liepājas rajona Pļaušanas svētkiem Dunalkā. Būs sacensības zāles pļaušanā ar izkaptīm, "Kurzemes Vārds" uzzināja Dunalkas Pagasta padomē.

Sacensības noritēs tautas klasē ar atbilstoša izmēra izkaptīm, kurām asmens nav garāks par 90 centimetriem. Vērtēšana notiks komandu, dāmu, kungu, jaunie