Kurzemes Vārds

01:46 Ceturtdiena, 28. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Sākas vasaras kafejnīcu laiks

Dienām kļūstot aizvien siltākām, savu pakalpojumu klāstu paplašina daudzas Liepājas kafejnīcas, piedāvājot maltīti ieturēt svaigā gaisā. Galdiņi un krēsli apmeklētājiem jau izlikti pie kafejnīcas "Zutis" E.Veidenbauma ielā, darbu sākusi "Cepelīnu" vasaras kafejnīca Rīgas ielā. Nupat sāka iekārtot terasi pie viesnīcas "Līva" restorāna "Upe". Lieliska vieta atpūtai bērzu birztaliņā ir viesnīcas "Amrita" sētas pusē. Kur nu vēl "Zvaigžņu dārzs" uz rokkafejnīcas jumta, īsts dārzs pie kafejnīcas "Trīs kungi" un vēl daudzviet citur.

Veselības aprūpes iestāžu jaunais katalogs

Jau otro reizi Liepājas domes Sabiedrības veselības daļa ir sagatavojusi veselības aprūpes iestāžu jauno katalogu, kas drīzumā nonāks pie liepājniekiem. Tajā apkopota informācija par pilsētā pieejamo veselības aprūpi un diagnostikas iespējām.

Katalogā ievietota veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju informācija – atrašanās vieta, kontakttālruņi, pakalpojumu izcenojumi u.c. Kataloga veidotāji gan uzsver, ka izdevumā atspoguļota šā gada martā sniegtā informācija un cenas, tāpēc iespējamām izmaiņām pacientiem jāseko līdzi pašiem. Lai katalogu būtu ērtāk lietot, tā formāts salīdzinājumā ar pagājušo gadu samazināts uz pusi. Katalogā ievietota arī informācija par pašlaik spēkā esošajiem Ministru kabineta noteikumiem – par iespējām saņemt bezmaksas medicīnisko palīdzību un profilaktiskās apskates, kā arī aptieku saraksts un darba laiki. Pilsētas iedzīvotāji to saņems reizē ar izdevumu "Katram Liepājniekam", bet kataloga elektroniskā versija ir pieejama Liepājas domes mājaslapas www.liepaja.lv sadaļā "Veselība". Ja kāds liepājnieks tuvākās nedēļas laikā nebūs saņēmis katalogu savā pastkastītē, lūgums zvanīt pa tālruni 3404747. Katalogs būs pieejams arī domes Apmeklētāju pieņemšanas centrā un mazajās domēs "Laumas" mikrorajonā un Karostā. Tas izdots 36 tūkstošus eksemplāru lielā tirāžā latviešu valodā, tā sagatavošana un drukāšana izmaksājusi 4375 latus.

Liepājas Krievu kopiena – Luksemburgā

Luksemburgā bija sarīkota apaļā galda diskusija par krievvalodīgo diasporas sadarbību ar citiem ES etniskajiem grupējumiem. Piedalījās arī Liepājas Krievu kopienas pārstāvji V.Kravcova vadībā. Dalībnieku skaitā bija pārstāvji no Spānijas ķīniešu diasporas, Lielbritānijas indiešu diasporas, Luksemburgas portugāliešu diasporas, kā arī Vācijas turku diasporas līderi. Diskusija par to, kā nacionālās minoritātes ES valstīs atbalsta cita citu, cīnās par savām tiesībām. Īpaši spilgti runāja Spānijas ķīniešu diasporas priekšsēdētāja vietnieks Hu Menbins. Izrādās, ka ķīniešu diasporas visā pasaulē balstās uz trim vienkāršiem postulātiem: ķīniešu pienākums emigrācijā ir materiāli atbalstīt citam citu, nezagt un nelūgt dāvanas. Turklāt nezagšana nozīmē vienmēr atdot parādus, jo pretējā gadījumā parādnieks zaudē jebkuru cieņu, bet ķīnietim tas ir pats briesmīgākais. Interesanti, ka Liepājas Krievu kopienu bija ielūgusi Spānijas ķīniešu kopiena.

Zudumu vairs nav

Vakar Vecliepājas iedzīvotāji no savas namu pārvaldes sākuši saņemt maija rēķinus par īri un komunālajiem pakalpojumiem. Tajos ieviests jauns maksājums – "Karstā ūdens piegādes izdevumi". Tatad zudumu vairs nav! Izdarīta ilgi gaidītā nosaukuma maiņa. Tam ar laiku būtu jāmazina daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju neapmierinātība, izmantojot "Liepājas enerģijas" pakalpojumus. Daži patērētāji jau zvanīja "Kurzemes Vārdam" un informēja, ka vērsušies privatizējamajā SIA "Vecliepāja", taču tur it kā nav varēts sniegt izskaidrojumus. Iespējams, interesentu būs vēl vairāk. Tiesa, ieviešot maksājumu par jauno pakalpojumu, paziņojumā būtu bijis lietderīgi uzrādīt arī mērvienību. Visdrīzāk, runa ir par siltumenerģiju, ko mēra megavatstundās un uzskaita ar skaitītāju. Tas ir acīm redzams patērētāju tiesību pārkāpums. Šaubas raisa arī attiecīgo aprēķinu metodika. Pēc neoficiālas informācijas, izslēgt siltuma zudumus ūdens uzsildīšanā it kā pieprasījusi Pilsētas dome, taču mutvārdu formā.

Jāņus atkal ielīgos Pāvilostā

Pēc daudzu pensionāru lūguma Liepājas Pensionāru biedrība Jāņus atkal ielīgos Pāvilostā, Upesmuižas parkā. Liepājas Pensionāru biedrības valdes priekšsēdētāja Astrīda Vērdiņa pastāstīja, ka ielīgošana sāksies 18.jūnijā pulksten 12. Pieteicies jau 21 amatierkolektīvs – vairāk nekā 220 dziedātāju un dancotāju. Pēc koncerta paredzēta kopīga izdancošanās un līgošana pie Jāņu ugunskura. Par to, lai gardāks svētku kumoss tiktu ne tikai dvēselei, bet arī miesai, gādās speciāla bufete. Astrīda Vērdiņa aicina ikvienu liepājnieku, kam pensijas gadi klāt, aut kājas lielajiem kurzemnieku sadziedāšanās svētkiem un kopā ar visiem būt Upesmuižas parkā, lai ietu pretī saulgriežiem. Braukšanai uz Pāvilostu Pilsētas dome šogad sarūpējusi veselus piecus autobusus. Izbraukšana pulksten 9.30 no Kārļa Zāles laukuma. Atgriešanās Liepājā – pievakarē.

Karavīri glābj ronēnus

Šopavasar Jūras spēku Krasta apsardzes dienests iesaistījies piecu roņu glābšanā, informēja Jūras spēku Krasta apsardzes dienesta preses virsniece Liene Ulbina. Sadarbībā ar Valsts vides dienestu Krasta apsardzes dienests, kā ik pavasari, jūras piekrastē gādāja par to jaundzimušo ronēnu, kuri nav spējīgi izdzīvot jūrā, nogādāšanu Rīgas Zooloģiskajā dārzā, lai tos varētu izaudzēt līdz patstāvīgam dzīvotspējas vecumam, kad tie jānogādā atpakaļ jūrā. "Problēma saistīta ar silto ziemu, kas Baltijas jūrā neļāva veidoties ledum, uz kura dabiskos apstākļos vajadzētu piedzimt roņiem," skaidroja L.Ulbina. Šā gada pavasarī Krasta apsardzes dienests, izmantojot kuģus "Ausma" un "Saule", sadarbībā ar Zooloģisko dārzu trīs izaudzētos roņus nogādājis atpakaļ jūrā. Divi no karavīru izglābtajiem bija ronēni, kurus atrada Liepājā aiz Ziemeļu mola un nogādāja Zooloģiskajā dārzā.

Ar uguni pie rokas
Ilze Grunska

Pirmo reizi Liepājas vēsturē festivālā "Ugunsdeja" pulcējās un savu mākslu rādīja uguns dresētāji. Mākslinieku rotaļāšanās ar uguni notika vakara krēslainajā gaismā promenādē un priecēja daudzu skatītāju acis un sirdis.

Visu sestdienas pēcpusdienu skatīties gribētāji un tie, kuri vēlējās apgūt uguns mākslas pamatus, bija aicināti to darīt Jūrmalas parkā pie bērnu atrakciju laukuma. Viens no organizatoriem, dalībniekiem un galvenais uguns savaldītājs Liepājā Norberts Pēka "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka atsaucība bijusi liela. Darboties nākuši gan bērni, gan pieaugušie. "Beigās mūsu mākslinieki jau bija noguruši, jo bērnu aktivitāte un enerģija bija daudzkārt lielāka un neizsmeļamāka," smejot sacīja N.Pēka.

Iestājoties krēslai, pirmatnēju bungu skaņu ietverti, vairāk nekā piecpadsmit dalībnieki uzsāka savas ugunsdejas. Mistiskajā gaisotnē viņus pavadīja skatītāju aplausi un sajūsmas saucieni. Skaņu un mūzikas vibrāciju meistari bija aicināti no Rīgas, taču N.Pēka norāda, ka, iespējams, viņiem dienas gaitā pievienojās vēl kāds brīvprātīgais. Apmēram pusstundu garo šovu ar uguns savaldīšanu N.Pēka vērtē par izdevušos. "Tajā brīdī gan nedomāju par skatītājiem un to, kas norisinās ārpus skatuves, bet šķita, ka interese ir liela," viņš atzina.

Ugunīgi pārsteigumi liepājniekus, iespējams, gaidīs arī nākamgad. "Tagad ir tas posms, kad jāapsēžas un jāpārskata finanšu lietas. Ja izdosies dabūt naudas līdzekļus un finansiālā ziņā problēmu nebūs, tad nākamgad mēs labprāt piedalīsimies atkārtoti," sacīja N.Pēka.

Bijušā deputāta firmai dzēš parādu

Bijušā Liepājas domnieka Alda Fromaņa firmai SIA "BFF", kas, pēc Uzņēmumu reģistra informācijas, martā likvidēta, Liepājas dome ceturtdien dzēsusi nekustamā nodokļa parādu par zemi, ēkām un būvēm, kopā 3185,40 latu, ieskaitot nelielu pamatparāda palielinājumu un nokavējuma naudu.

Par ceļu uz lidostu gādās valsts

Liepājas dome ceturtdien piešķīrusi Brīvības ielas atzarotajam posmam – Liepājas lidostas pievedceļam – nosaukumu: Lidostas iela. To darīja, lai šo ielas posmu reģistrētu uz pilsētas vārda un tad nodotu Satiksmes ministrijai Liepājas lidostas pievedceļa uzturēšanai. Lidostas ielas robežas – no Brīvības ielas sarkanās līnijas līdz pilsētas robežai. Pašlaik lidostas pievedceļš pieder valstij, Grobiņas pagastam un pilsētai, bet plānots, ka viss šis ceļš turpmāk tiks nodots vienam īpašniekam – valstij, kas to uzturēs. Ja īpašums ir viena saimnieka rokās, to vieglāk apsaimniekot un piesaistīt līdzekļus tā uzlabošanai. "Liepājas lidosta ir starptautiskas nozīmes, bet piebraukšana tai – žēlīga. Tagad, ja nemainīsies satiksmes ministrs, tad ir reāli, ka ceļu salabos," komentēja domes izpilddirektors Edgars Rāts.

Policisti plūc laurus sporta spēlēs

Pagājušās nedēļas nogalē Kandavā, Lauksaimniecības tehnikuma sporta kompleksā, notika Iekšlietu ministrijas sezonas nobeiguma sporta spēles. Tajās piedalījās aptuveni 900 sportistu no Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Valsts robežsardzes, Drošības policijas, Rīgas Pašvaldības policijas, Latvijas Policijas akadēmijas, Valsts policijas koledžas, valsts aģentūras "Materiālās rezerves", Iekšlietu īpašumu valsts aģentūras un Iekšlietu ministrijas Informācijas centra. Sportisti sacentās minifutbolā, virves vilkšanā, strītbolā, volejbolā un kompleksajā stafetē.

Uz Kandavu devās 28 Liepājas sportiskākie policisti no visām struktūrvienībām. Mūsu sportisti startēja grupā, kurā mērojās spēkiem ar Jēkabpils komandu, ar VP centrālā aparāta komandu, baušķeniekiem, Aizkraukles un Jūrmalas policistiem. Mūsu likumsargi jau trešo reizi pēc kārtas pārveda mājās godam izcīnītu 1.vietas kausu, informēja Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse. Tiesībsargi izcīnīja 1.vietu virves vilkšanā, 2.vietu – strītbolā, trešo vietu – futbola mačos, bet volejbolā un stafetē – pirmo. "Kopvērtējumā mums godpilnā 1.vieta un seši jauni spoži kausi," ne bez lepnuma teica J.Knīse.

Liepājas policisti sešu lielo pārvalžu konkurencē izcīnīja godpilno 1.vietu

Komanda kopvērtējuma punkti Vieta
Liepājas PRPP 8 1
Jēkabpils RPP 16 2
Valsts PCA 17 3
Jūrmalas 17 4
Bauskas 21 5
Aizkraukles 26 6

Brīvkoncerts "Šarmantā Francija"

Grupa Liepājas Simfoniskā orķestra mūziķu koncertmeistara Dzintara Jurgelaiša vadībā aicina uz kamermūzikas brīvkoncertu "Šarmantā Francija" rīt pulksten 18 Graudu ielas koncertzālē. Seši lieliski mūziķi: Liene Denisjuka (flauta), Uldis Lipskis (klarnete), Marts Kristians Kalniņš (oboja), Dzintars Jurgelaitis (fagots), Ingus Novicāns (mežrags) un Kristīne Grifina (klavieres) izspēlēs franču komponistu F.Pulenka, G.Forē, G.Grovlē un E.Boca kamerdarbu pērles. Pulenks un Forē klausītājiem ir plaši pazīstami skaņraži, bet mazāk zināms ir Forē skolnieks Gabriels Govrē, kā arī Eižens Boca, kuri sarakstījuši brīnišķīgu instrumentālo mūziku. Kā sacīja Dzintars Jurgelaitis, franču mūzikā atrodams tik daudz vairāk vai maz dzirdētu mūzikas dārgumu, ka programma pietiktu vēl virknei koncertu ar nosaukumu "Šarmantā Francija".