Kurzemes Vārds

18:44 Ceturtdiena, 16. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Jūra atsedz vraku jau ceturto reizi
Dina Belta

Kuģa vraks, ko šovasar jūrmalā starp Bernātiem un Jūrmalciemu nejauši atrada liepājnieks Gints Kapenieks, pusgadsimta laikā skatam atklājies jau ceturto reizi.

Izpētot par vraku saņemtās ziņas, Jūrmalas pilsētas muzeja zemūdens vēstures speciālists Voldemārs Rains secinājis, ka šīs ir tās pašas sena kuģa atliekas, ko pirmo reizi atklāja ap 1957. vai 1958. gadu. Tad jūras atsegto vraku ar šļūtenēm vēl skalojuši ugunsdzēsēji, mēģinot to atsegt iespējami pilnīgi. Diemžēl toreiz apskatē neesot pieaicināti vēsturnieki, bet tikai inženieri, viņi secinājuši, ka vrakam nav ne priekšgala, ne pakaļgala, un neko sīkāk par to nav izpētījuši. "Ja toreiz vēl tur bija saglabājušās kādas vēstures liecības, kādi priekšmeti aiz apšuvuma vai kur citur, kas ļautu konkrētāk spriest par kuģa vecumu, tad ar šļūtenēm tās aizskalotas prom," piebilst V.Rains.

Pēc tam jūra un smiltis vraku paņēmušas atpakaļ. No jauna vēji to atklājuši 1982. un pēc tam – 2006.gadā.

V.Rains atzīst, ka izrakt kuģa atliekas būtu grūti. Tā kā tās pašlaik stabili guļ smiltīs, tad tur varētu arī vismaz kādu laiku palikt, viņš saka. Lai varētu noteikt atlieku vecumu, būtu jāņem koka paraugs ekspertīzei, bet tas maksājot ļoti dārgi.

"Mums Latvijā ir cilvēki, kuri tiešām ļoti ieinteresēti šādu vēstures liecību pētīšanā, bet, kad es pastāstu, cik tas maksā, tad parasti interese noplok," nopūšas zemūdens arheoloģijas speciālists. Viņš plāno vraku pie iespējas apskatīt arī savām acīm.

"Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka atradums ir smiltīs ieputināta kuģa vraka daļa, kas atsegta apmēram piecu metru platumā un 3,5 metru garumā.


Izvirza neticamas versijas
Izpilddirektors – huligāns un infekciju pārnēsātājs?
Viktors Ulberts

Lažas Pagasta padomes izpilddirektors Vladislavs Siksna nelikumīgi iekļuvis SIA "Nygaard International" cūku audzēšanas kompleksā un, iespējams, izķeksējis beigtās cūkas no speciālajiem konteineriem, nofotografējis tās, lai vēlāk pārkāpumos apsūdzētu SIA "Nygaard International". Šāda versija izriet no uzņēmuma pārstāvja, zvērināta advokāta palīga Andreja Voroncova atsūtītās informācijas portālam www.liepajniekiem.lv.

Lūdz izņemt fotogrāfijas

Jau rakstīts, ka pagājušajā nedēļā V.Siksna kopā ar pagasta sociālo darbinieci, dodoties sastapt kādu pagasta iedzīvotāju, kura strādā cūku audzēšanas kompleksā, nejauši pamanīja, ka ceļa malā līdzās konteineriem mētājas trīs beigtas cūkas. Atbilstoši sanitārajām prasībām tām vajadzēja atrasties konteineros, jo karstajā laikā dzīvnieku ķermeņi strauji sadalās, tām brīvi var piekļūt citi dzīvnieki, tāpēc iespējama dažādu infekciju izplatīšanās. Šo pārkāpumu V.Siksna fiksējis ar fotoaparātu, un viens no šiem attēliem bija publicēts "Kurzemes Vārda" sestdienas numurā un portālā www.liepajniekiem.lv.

"Vēlamies pievērst jūsu uzmanību tam, ka Vladislavs Siksna nelikumīgi, bez īpašnieka SIA "Nygaard International" atļaujas ir iekļuvis cūku audzēšanas kompleksā, kā arī veicis tur fotografēšanu, ar ko ir apdraudējis tur esošo dzīvnieku veselību, jo, iespējams, ir infekcijas pārnēsātājs," portāla www.liepajniekiem.lv redaktoram Paulam Kaufmanim raksta A.Voroncovs. Viņš arī raksta, ka SIA "Nygaard International" pieļauj: "Nevar izslēgt to, ka Vladislavs Siksna, huligānisku tieksmju vadīts, pats ir izņēmis beigtās cūkas no konteineriem, lai tās nofotografētu un pēc tam tajā apsūdzētu SIA "Nygaard International"." Tādēļ tika lūgts izņemt no portāla V.Siksnas it kā nelikumīgi iegūtās fotogrāfijas un publicēt uzņēmuma versiju par notikušo.

"Neesmu Ščerbatihs!"

"Man ir 56 gadi un ne reizi neesmu sodīts, nav bijušās arī kādas citas problēmas ar tiesībsargājošajām institūcijām. Tas attiecas uz Voroncova kunga repliku par huligāniskām tieksmēm," SIA "Nygaard Interantional" versiju komentē V.Siksna. "Otrkārt, es neesmu Ščerbatihs vai kāds cits spēkavīrs, lai spētu izcelt no konteineriem cūkas, kas sver ap 150 kilogramiem."

A.Voroncova paziņojumu V.Siksna sauc par ņirgāšanos, ko izraisījusi visatļautības un nesodāmības izjūta. "Es neesmu nekāds sētnieks vai skursteņslauķis, bet gan Lažas pašvaldības vadītājas vietnieks, tātad amatpersona. Manos darba pienākumos ietilpst pagasta teritorijas uzraudzīšana. Un, ja būs vajadzīgs, pieaicināšu attiecīgos kontroles dienestus un iekļūšu tur, kur iespējams, notiek pārkāpumi. Bet, kas attiecas uz šo gadījumu, pašā kompleksā es nemaz nebiju. Kompleksa strādniece iznāca no kūts pie sociālās darbinieces, kur arī notika saruna. Bet cūkas viņi bija izmetuši pie ceļa vairākus simtus metru no kompleksa."

Beigtu cūku ķermeņu mētāšanās ārpus konteineriem pieredzēta vairākkārt. Reiz to bija pamanījusi arī Lažas Pagasta padomes priekšsēdētāja Māra Vētra.

Savu slēdzienu par notikušo vēl izteiks Pārtikas un veterinārā dienesta inspektori.


Rīko alus darīšanas meistardarbnīcu

Lai pievērstu sabiedrības uzmanību nemateriālās kultūras fenomenam – mājas alus brūvēšanai, mākslinieku grupa "Serde" sestdien Aizputē rīkos alus gatavošanas meistardarbnīcu.

Meistardarbnīca notiks Mākslinieku darbnīcu un rezidenču centrā Atmodas ielā 9, tās sākums – pulksten 16. Piedalīties var katrs interesents, un ikviens, kas prot alu gatavot, aicināts dalīties savās zināšanās.

Tas būšot savdabīgs eksperiments, kurā brūvēšanas meistari demonstrēs alus gatavošanas procesa dažādus posmus, stāstīs par receptēm, izejvielām, tradīcijām. Īpaša uzmanība šai tradicionālās kultūras jomai šoreiz pievērsta tādēļ, ka tuvojas Jāņi, kad alus patēriņš ierasti palielinās, taču mūsdienās retais vairs zina, kā top un garšo pašdarināts miestiņš. Turklāt, uzskata mākslas grupa "Serde", ir būtiski saglabāt Kurzemes alus gatavošanas prasmes.

Meistardarbnīcu rīko starpnozaru mākslas grupa "Serde", atbalsta valsts Kultūrkapitāla fonds un Liepājas rajona Kultūras nodaļa.

Sīkāka informācija pa tālruni 29817180 vai 29144800.


Vāc materiālus par zvejnieku senatni

Pagājušonedēļ Ziemupē un Saraiķos viesojās rakstnieks Rimants Ziedonis, lai vāktu materiālus topošajai grāmatai par jūras piekrasti no Nidas līdz pat Ainažiem.

Ziemupē viņš ticies ar Vērgales Tūrisma informācijas centra vadītāju Dainu Vītolu un novadpētnieku Aivaru Gravu, Saraiķos – ar zvejnieka meitu Ilmu Rudušu. Rakstnieku interesējuši atmiņu stāsti par šejienes zvejnieku dzīvi pagātnē.

Vietējie ļaudis R.Ziedoni aizveduši arī uz neskaidras izcelsmes dabas un kultūrvēstures objektu – Ziemupes akmeņu krāvumu, arī uz Ziemupes kapiem.


Šonedēļ pieminēs spilgtu mākslinieku
Dina Belta

Sestdienas vakarā Grobiņas pagastā notiks gleznotāja Roberta Stārosta simtgadei veltīts sarīkojums.

Pulksten 20 Grobiņas Pagasta padomē, Otaņķu ielā 1, tiks atvērta Sandras Vensko un mākslas zinātnieka Alberta Eglīša grāmata "Roberts Stārosts. Latviešu pašportretu meistars", video formātā demonstrēs mākslinieka darbus. Pēc tam būs apskatāma no ceturtdienas līdz sestdienai ilgušā Liepājas mākslinieku un studentu plenēra laikā tapušo gleznu izstāde. Bet pusnaktī atklās piemiņas akmeni uz "Vēlmju" zemju robežas – šai vietā kādreiz bijušas R.Stārosta mājas.

Sarīkojumā piedalīsies folkloras kopa "Atštaukas", būs "Lauku virtuve".

"Kurzemes Vārds" jau rakstījis, ka darba grupa, kurā strādā Grobiņas Pagasta padomes priekšsēdētājs Aivars Priedols, literāte S.Vensko, mākslas zinātnieks A.Eglītis, Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Mākslas un dizaina katedras vadītāja Inta Klāsone, fotogrāfs Varis Sants un Grobiņas pašvaldības darbiniece Laima Liepiņa, īsteno projektu "Gleznotāja Roberta Stārosta simtgade". Mākslinieks bija spilgta parādība latviešu mākslā, viņa pašportretiem līdzīgu nav, atzinis mākslas zinātnieks Alberts Eglītis.

Projektu finansē Grobiņas Pagasta padome, Liepājas Rajona padome un Valsts kultūrkapitāla fonds.


Būvvalde ziņos par rezultātiem

Grobiņas Pilsētas domes sēdē ceturtdien pilsētas Būvvalde ziņos par veikala "Maxima" būvniecības ieceres sabiedriskās apspriešanas rezultātiem.

Domes sēde šoreiz notiks Skolēnu interešu centra zālē, Lielajā ielā 54, tā sāksies pulksten 17. Tajā var piedalīties visi interesenti.

"Kurzemes Vārds" jau vairākkārt rakstījis, ka līdz 16.maijam ikviens iedzīvotājs varēja paust savu attieksmi pret iespējamo veikala "Maxima" celtniecību Grobiņas vēsturiskajā centrā, Priežu ielā 2a, izpildot anketu. Sākotnējā rezultātu apkopošana rādīja, ka no 483 anketām 322 pausta noraidoša attieksme, bet 151 – atbalsts. Taču vairāki grobiņnieki apgalvo, ka ir pārliecināti par iespējamiem viltojumiem.


Visas lietas
Pašdarbnieka rallijs beidzas grāvī

Līkumainie grants ceļi vienu otru autobraucēju dara pārgalvīgu. Pie stūres sēdošie paļaujas uz to, ka aiz katra līkuma iekšlietu ministrs Mareks Segliņš nolikt nevar autoinspektorus, kas mēra braukšanas ātrumu. Tāpēc arī traucas kā negudri, nedomājot par to, ka aiz pagrieziena var atrasties alnis vai, nedod Dievs, kāds gājējs. Un pat tad, ja ceļš ir brīvs, pārāk strauja traukšanās var beigties grāvī vai atdurties kokā.

Par to vakar pārliecinājās kāda gaiši krāsota moskviča īpašnieks, kurš stūri nebija spējis novaldīt Medzes pagasta teritorijā uz šaurā, līkumotā un krūmos no abām pusēm stipri ieaugušā ceļa, kas sākas aiz bijušā Gaļas kombināta teritorijas.