Kurzemes Vārds

15:18 Ceturtdiena, 2. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Ar strausa galvu
Kirils Bobrovs

Reizēm mēs strīdamies par to, kas pat nav pelnījis īpašu uzmanību. Taču runa ir nevis par kaut kādiem maznozīmīgiem faktiem vai parādībām, bet gan par to, ka kopējo interešu dēļ nevajadzētu saasināt uzmanību uz atsevišķām lietām. Un rezultātā nonāksim pie tā, ka objekts kļūs nozīmīgs. Bet ja ne, tad kādēļ vispār tam veltīt tik daudz uzmanības?

Ar tematiskiem aizliegumiem neko, protams, neizlabosi. Avīzei vai radio ir jāziņo par visu apkārt notiekošo. Piemēram, kaut kur defilēja geji un lesbietes. Dievs ar viņiem! Bet nē, pat aptauju sarīko un palūdz komentāru speciālistiem, pēc tam noskaidro, ko šajā sakarībā domā mācītājs, policists vai sētnieks. Pēc tam vēl var sniegt atsauksmes par šādām publikācijām. Var rasties iespaids, ka septiņdesmit procenti no visām mūsu domām ir tendētas uz dzimumjautājumu. Ja ar kādu padalies iespaidiem par iztirzāto domu, tad bieži vien reakcija ir aptuveni šāda: "Bet tu neskaties, novērs skatienu. Ja kaut ko tādu rāda pa televizoru, izslēdz vai izvēlies citu kanālu." Bet es pat bez šāda padoma netērēju laiku nekulturāliem raidījumiem. Pasarg, Dievs! Un pat arī pats ne vienreiz vien esmu ieteicis neaizmirst par slēdzi, ja cilvēkus uzbudina kaut kādas politiķu muļķības vai lētu humoristu banalitātes. Bet ir viena nelaime: muļķību un banalitāšu no tā mazāk nekļūst. Tās it kā izkliedējas apkārtējā telpā un pazemina imunitāti pret šo ļaunumu. Bet kas notiks, ja imunitāte vispār pārstās darboties?

Krievu valodā it kā ir izvērsta kampaņa pret necenzētās leksikas pārlieku lietošanu. Jā, tā ir nopietna problēma. Taču tiek rīkotas diskusijas un apaļie galdi, lai nonāktu līdz pašai saknei. Sanāk kopā filologi, psihologi, pedagogi un citi speciālisti. Tas izraisa pat neveselīgu interesi – sak, paskatieties, viņi taču strīdas! Un nereti lamuvārdiem rod attaisnojumu un atrod argumentus par. Taisnoties nav grūti, ar to es negrēkoju, mani tas neskar, un es pat neklausīšos, taču gaisotne no tā ap mums tīrāka nekļūst. Televīzijā raidīto interviju laikā bieži vien iestarpina pīkstienus, lai aizstātu lamuvārdus. Bet ir cilvēki, ka tos vairs nekautrējas izrunāt mikrofonā. Arvien biežāk nākas ignorēt šādus gadījumus. Piemēram, mēs pārslēdzam banālas humoristiskas pārraides un neļaujam televīzijas spēlēm pakļaut savu apziņu un iesaistīt sevi brīvdomīgu, seksuāli netradicionāli orientētu ļaužu darbības apspriešanā, bet sektanti ar saviem vispareizākajiem kristietības skaidrojumiem lai lepni iekaro savu debess daļu. Jo mums taču nekas konkrēts nedraud! Mēs taču dzīvojam Eiropā! Vai ir vērts uztraukties? Šodiena taču it kā nemaz neatšķiras no vakardienas, vai nav tiesa? Bet tā ir tikai šķietamība. Negatīvā psihiskā enerģija jau sākusi rūgt, un tās kļūst arvien vairāk. Ko lai ar šo ļaunumu iesāk mūsu bērni un mazbērni? Jo viņi diemžēl pat sāk uzskatīt, ka tieši tā visam arī jābūt, kā notiek pašlaik.

Ja kaut ko nezini, sirds mierīgāka. Bet, ja nezināšana rodas pēc smiltīs paslēptās strausa galvas principa, tad atliek vienīgi izteikt dziļu nožēlu.